Video Kameralar

SYSTEM Üye
Built in Titles özelliği ne işe yarar?

Bazı kameralarda daha önceden yüklenmiş başlıklar (Happy Birthday - Doğum günün kutlu olsun, Congratulations - Tebrikler vb.) vardır. Bu başlıkları kaydetmiş olduğunuz plana göre seçebilir ve kaydınızın başına ekleyebilirsiniz. Daha gelişmiş ve pahalı kameralarda, kendi özel başlıklarınızı ekleyebilmeniz için özellikler de bulunuyor.

Dijital zoom nedir?

Özel dijital tekniklerin kullanılması sayesinde, video kamera üreticileri zoom oranınını elektronik olarak artırdılar. Böylece örneğin 10:1 oranındaki optik zoom’u 2:1 oranında dijital zoom ile birleştirdiklerinde 20:1 oranını elde edebildiler. Genellikle dijital zoomlar fazla yakına ulaşmadığımız çok yakın çekimlerde yararlı oldular. Dijital zoomlardaki daha yüksek oranlar (üç veya daha fazla kat), görüntünün kalitesinin bozulmasına neden oluyor. Görüntü küçük ama farkedilen bloklardan oluşur.

Arka (geri) ışık kontrolü nedir?

Bazen video kamera kullanıcısı, otomatik irisin bile kontrol edemediği ışık şartlarında çekim yapabilir. Örneğin, yaz öğle zamanı evde çekim yapıyorsunuz. Kaydettiğiniz nesne balkon veya giriş kapısında duruyor. Nesnenin arkasındaki açık kapıdan kuvvetli gelen ve nesnenizi çevreleyen ışığı düşünürseniz, kameranız bu kuvvetli ışığa göre irisi mümkün olduğunca kısmak isteyecek, aynen kendi göz bebeğimizin davranacağı gibi. Ne yazık ki önden değil, arkadan gelen ışık, ve buna göre oldukça kapanan iris, kaydettiğiniz nesnenin oldukça karanlık çıkmasına neden olacak. Arka plan ise yeterli ışık aldığı için çok iyi bir görüntü verecek. Bu tip çekimlere siluet adı verilir.
Bu tip ışıklandırmalara ise arka (back) ışık denir. Video kameranız, parlak ışığı okuyacak, nesneden yansıyan ışığı değil. Görüntüde nesneniz detaylı gözükmeyecek. Eğer siz gerekli butonlara basmayı unutmazsanız, bir çok video kamera bu problemi Arka Işık Kontrol mekanizması ile çözebilir. İris biraz daha açılacak, ve arka plandan direk gelen ışıkları çok parlak almasına rağmen asıl nesneden yansıyan ışıkları daha iyi almış olacak. Böylece daha detaylı ve kaliteli bir görüntü elde etmiş olacaksınız.

VHS-C ve SVHS-C arasındaki fark nedir?

Bu kameralar birbirlerine benzerler çünkü ikisi de VHS formatında kayıt yaparlar.
VHS-C ‘nin özellikleri: Ağır hızda iki saate kadar kayıt yapabilir. Standart hızda yapılmış bir kayıtla maksimum görüntü verimi almak mümkündür. Kayıt için VHS-C ve standart VHS aynı elektronik formatı kullanır. Görüntü kalitesi ve dikey çözünürlük 250 çizgiden oluşur. Standart VHS video kameralardaki özelliklerin büyük çoğunluğu VHS-C video kameralarda da bulunmaktadır.
SVHS-C ‘nin özellikleri: Bu kameralarla yüksek görüntü detayı alınabilir. Yaklaşık olarak 400 çizgiye varan bir çözünürlük, bir televizyon yayını görüntüsünü oluşturan ortalama 250 çizgilik görüntüden çok daha iyidir. Bir VHS-C kaset bir S-VHS-C video kameranızın içine takılıp, 250 çizgilik görüntü çözünürlüğünde kaydedilebilir.

Firewire nedir?

IEE1394 arayüzünün uygulayıcısıdır. Laptopların çoğunda bulunan bu port yardımı ile DV kameralarda çektiğiniz görüntüler hiç kayıpsız tamamiyle dijital ortama aktarılabilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
7
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Üst