Vejeteryan nedir?

Ömer
Yönetici
Vejeteryan ne demek?

Bazı nedenlerden ötürü et, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerini yememek; etyemezlik. Vejetaryenlik, dini, ahlaki ve beslenmeyle bağlantılı sebeplere dayanır. Vejetaryenlerin büyük bölümü hayvansal malzemelerden üretilen şeyleri yemezler veya hayvanlarda denendiğini bildikleri temizlik ve güzellik malzemelerini kullanmazlar. Vejetaryen kelimesi ilk defa 1842 yılında kullanılmaya başlandı. Kelime Latince vegetus sözcüğünden gelir ve sağlam, canlı, yaşam dolu anlamındadır.
vejeteryan.jpg
Bazı insanlar yemek için hayvan beslemeyi ve öldürmeyi yanlış bularak et yemezler. Ancak bunun dışında etsiz beslenmenin sağlık açısından daha iyi olduğunu düşünenler de vardır. Budizm, Hinduizm, Caynacılık gibi batıl dinler ve Hristiyanlığın bazı mezheplerine bağlı bulunan kişiler canlılara zarar verildiğini düşündüklerinden bu yöntemle sağlanan besinin yenilmemesi görüşünü savunurlar. Bazı insanlar ise vejetaryenliği doğal çevrenin korunması olarak görürler. Hayvan yetiştirmek amacıyla ayrılan alanlardan daha az alanda, yeterli miktarda sebze vs. yetiştiriciliğinin yapılabileceğini, insanların beslenme ihtiyacını sebzeyle sağlamanın daha kolay bir yöntem olduğunu iddia ederler.

Vejetaryenlerin sayısı 20. yüzyılda Avrupa ve ABD'de artmaya başladı. Vejetaryenler yer fıstığı ezmesi, tahıl, kurutulmuş meyve, mısır gevreği, sütten elde edilen kefir ve et tadında yüksek protein seviyesine sahip sebze yemekleri tarzı gıda ürünleriyle besinlerini almaktadırlar.

Hayvansal ürünleri almayan bir insan, beslenmesini iyi kontrol etmeli ve dengeleri doğru ayarlamalıdır. Bilgisizce yapılan vejetaryenlik önemli sorunlar meydana getirebilir.

Bu yazı harbiforum.net için yazılmıştır. Kaynak link verilmeden başka sitede kullanılamaz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Üst