Vazgecme Noktası

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
VAZGEÇME NOKTASI
Hayatınızda hiç iyi bir şeyler yapmaya çalışırken başınıza hep olumsuz şeyler geldi mi? Hangimizin başına gelmedi değil mi? Zaman zaman hayat bize böyle küçük oyunlar yapar diyorsak yanılıyoruz. Her şeyin bir nedeni olduğu gibi bunun da bir açıklaması var.
Düşünün, küçük bir dükkanınız var ve bir de aileniz. Sabahları dükkanınızı açıyor, müşterileriniz ve işlerinizle ilgileniyor, ailenize zaman ayırıyorsunuz. Hayat bu ya! Artık her şeyin monoton olduğunu düşündünüz yada milli piyangodan para kazandınız. Kendinize daha çok vakit ve daha çok para harcamaya başladınız. Bu arada dükkanı siz değil kalfanız açmaya başladı. Müşteriler azalmaya başladı fakat bunlar daha aşırılık boyutunda değil. Her şey tıkır tıkır işlemeye devam ediyor. Herhangi olumsuz bir süreç yok. Sizde yeni yaşam stilinize rahat rahat devam ediyorsunuz, ama bir süreye kadar. Bir müddet sonra olumsuz davranışların geri dönüşünü almaya başlayacaksınız. Başlarda müşteriler azalmaya ve daha sonra dükkana hiç kimse gelmemeye başlar. Bu arada ailenizle ilişkileriniz çatırdamaya ve daha sonra dükkanınız ve eski yerleşik hayatınızdaki her şey birer birer yok olmaya başlar. Biz buna NEW NLP de hayatın cilvesi değil, gecikme yasası diyoruz.
Gecikme yasası Olumlu davranışla olumlu sonuç arasındaki geçen süreye denir. Aynı şekilde olumsuz davranışla olumsuz sonuç arasındaki geçen zaman farkına da gecikme yasası denir. Olumlu davransanız dahi bir şeyler iyi olmadan önce bir sure daha hayat kötü devam eder. Olumsuz davransanız dahi bir şeyler kötü olmadan önce hayat bir sure daha iyi olmaya devam eder.

Bu noktada kendinize geleceğiniz herhangi bir olay yaşadınız. Ve tekrar hayatınızın rayına girmesini istiyorsunuz. Burada artık davranışlarınız olumlu sürece girer. Yani sabahları dükkanı açmaya başlarsınız. Ailenize ve işlerinizin üstüne düşersiniz. Kaybetmek için harcamadığınız emeği burada kazanmak için harcarsınız. Fakat siz ne kadar iyi olmaya çalışırsanız çalışın, hayatınız eskisinden daha da kötü olacaktır. Düşmeye devam edeceksinizdir. Tıpkı olumsuz davranışlar gösterdiğiniz fakat hayatınızda aniden bir düşüş görmediğiniz gibi. Ani bir düzelme de olmayacaktır. Bu durum yaşamda her birimizin karşılaştığı süreçlerdir. Yukarıda yazdıklarım sadece birer örnek. Herkesin başına gelen olaylar ve verdiği tepkiler farklı olacaktır.
Her şeyin kötüye gittiği nokta da ve iyileşmenin hemen olmadığı zaman da ki davranışımız çok önemlidir. Çünkü düzeltmek için büyük bir çaba harcarsınız ama işler hiç de düzeliyormuş gibi durmaz. Burada en çok vazgeçmelerin olduğu yerdir. Pes edip hayata küsmeler bu aşamada meydana gelir. ”yeniden başlamak için önce yitirmek gerek” demiş Melek Paşalı. Dirayetimizi kaybetmek istemiyorsak durmamalıyız ve devam etmeliyiz. Çünkü bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir.

“Hayatı anlatmak, hayatın gereğinde ne kadar acımasız, gereğinde ne kadar zalim, gereğinde ne kadar sert olduğunu anlatmak, belki böylece hayatın değerini hissettirmek”. Sezai Karakoç / Edebiyat Yazıları II

Hayatımızın her döneminde zamana karşı sabır göstermemiz gereken durumlar yaşarız. Genellikle her zaman beklediğimizden daha geç olur. Ve her zaman hak ettiğimizden az. Karşılaştığımız ilk sonuç beklentinimiz dışında ise devam etmemizi engelleyebilir.

Böyle bir durumu fark etmemiz ve lehimize çevirmemiz gerekmez mi? Çünkü her şey kolay olmadan önce zordur.
Yaşamda ya tekrar yükselişe geçene kadar sabredip olumlu davranışlarımıza devam ederiz. Ya da hayata küser , başarısızlığımızı kabulleniriz. Seçim bizim.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst