Vatoz Balığı

Ömer
Yönetici
Vatoz Balığı Hakkında Bilgi
vatoz baligi.jpg
Öz kedibalığıgiller familyasından, yassı vücutlu kıkırdaklı yırtıcı bir dip balığı. Vatoz balığı Avrupa kıyılarındaki sığ deniz sularında yaşar. Kuma gömülü şekilde bekleyip avlanır. İnce ve kaygan bir deriye sahip olan balık geceleri avlanır.

Küçük balık ve kabuklular besin kaynağıdır. Sırt kısmı benekli, kahverengi ve çivili olan balığın erkeği 70, dişisi ise 125 santimetre büyüklüğündedir. Vatoz balığının 180 çeşidi bulunur. Vatoz, yıldızlı vatoz, gözlüklü vatoz, dev burunlu vatoz en bilinenleridir. Sıcak, ılık ve serince denizlerde yaşar. Burun şekilleri türüne göre uzayıp kısalır. Renksiz olan karın yüzlerinde beş çift solungaçları vardır. Sırt yüzeyinde gözlere ve solungaçlara giden suyun girdiği hava deliği bulunur.

Kuyrukta iki küçük sırt yüzgeci ve bir kuyruk yüzgeci vardır. Vatozların kuyruklarında elektrolokalizasyon olanağı sağlayan elektrik organları vardır. Balığın yumurtaları zarımsı bir kabukla kaplı olmakla birlikte bulunduğu zemine tutunabilmeleri için de ipliksi uzantılara sahiptir. Ege, Marmara ve Boğazlarda rastlanabilen bir dip balığı olan vatozun eti lezzetli sayılmaz.

Bu yazı harbiforum.net için yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
32B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
37B
Üst