Varİsten Korunma

hayaletyy .::BUSHRA::.
Varisten korunmak için günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken noktalar...

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutasim Süngün, sürekli ayakta kalmanın ya da uzun süre oturmanın varise neden olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Süngün, "Hareketsizlik varisi tetikleyen en büyük etken. Özellikle kadınların fazla oturmaması ve ayakta kalmaması gerekiyor" dedi.

Her dört kadından birinde var
Türkiye’de her dört kadından birisinde varis olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mutasim Süngün,

"Hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçları kadınlarda varise neden oluyor. Varisle uğraşmak isteyemeyen kadınların oturmak yerine hareket etmesi gerekli" dedi.

En fazla basınç altında kalan bölgede yoğun
Varisin, toplardamarların genişlemesiyle belirten Prof. Dr. Mutasim Süngün şunları söyledi:

"Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir. Bu durum damarların deri yüzeyinde görünür hale gelip morarması ile kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Uzun süre ayakta kalındığında bacaklarda ağrı ve karıncalanma hissedilir. Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir.


Varislerin ilerlemesine engel olmak için farkedildiğinde bir uzmana gidilmesi gerekir."

Genetik olabilir
Prof. Dr. Süngün, ailesel yatkınlığın da varisin en önemli nedeni olduğunu belirterek, "Ayakta fazla kalmanın yanı sıra hareketsiz uzun süreli oturmayı gerektiren işler de varise neden olabilir. Bunun yanında şişmanlık ve yaşlılık da risk faktörleri arasındadır. Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı ve hormonal değişiklikler de varisin oluşmasında etkilidir. Kadınlarda daha sık rastlanmasının nedeni ise hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçlarıdır" dedi.

Hareket edin
Özellikle, uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kadınların fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Mutasim Süngün,

"Eğer bunları yapamıyorlarsa en azından aralıklı zamanlarda ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırmaları gerekir. Özellikle yürüyüş ve yüzme gibi sporlar varislerin gelişimini önlemede önemli bir role sahiptir. Her fırsatta bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde uzatıp dinlenmeye gayret edin. Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam tarzını benimseyin" önerisinde bulundu.

Kilonuza dikkat edin
Prof. Dr. Süngün, varisten korunmak içinse, uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçınmak, düzenli olarak egzersiz yapmak, kilo almamaya dikkat etmek, sigara ve alkol tüketimini azaltmak gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Mutasim Süngün, "Çok sıcak suyla banyo yapmak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak, sıcak kum ve güneşte fazla kalmamak gerekir. Bunların yanı sıra dar pantolonlar da varisi tetikler" dedi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst