Vannessa Mae

Ilean07 RoCkRaLiChE
Bugün 25 yaşında dünyaca ünlü bir yıldız olan VM’in gerçek adı Vaness Mae Vanakorn Nicholson. Annesi Çinli, babası Tayvanlı olan VM 27 Ekim 1978’de Singapur’da dünyaya geldi.

Üç yaşında Londra’da piyano derslerine başladı, iki sene sonra kemana geçiş yaptı. Pekin’de konservatuvara gitti, daha sonra Londra Kraliyet Müzik Okulu’ndan mezun oldu.

İlk performansını dokuz yaşında gerçekleştirdi, on yaşında iken Londra Filarmoni Orkestrası ile çaldı. 11-13 yaşları arasında geniş bir dağarcıktan oluşan üç albüm yayınladı. Bu çalışmaları ile Çaykovski ve Beethoven yorumlayan en genç sanatçı ünvanını kazandı. Bazı çevreleri kızdıran ilk pop-klasik çalışması "The Violin Player" ile milyonların dikkatini çekti, geniş kitlelere kemanı ve klasik müziği sevdirdi, 25 ülkede pop listelerine girmeyi başardı. İngiltere’nin Grammy’leri sayılan BRIT’lere "En İyi Kadın Sanatçı" dalında aday gösterildi. Böylece ilk kezklasik müzik kökenli bir sanatçı Brit’lere aday gösterilmiş oldu.

Daha sonra sırasıyla, "The Classical Album 1", "China Girl (The Classical Album 2)", "Storm (pop)", "The Original Four Seasons" ve "The Classical Collection - Part 1" isimli albümleri yayınlandı. İlk profesyonel klasik müzik albümü olan "The Classical Album 1" tüm zamanların en hızlı satan klasik albümü oldu ve kendisine "En Çok Satan Klasik Müzik Sanatçısı" ödülü kazandırdı.

12 senelik kariyeri boyunca 7 milyon albüm sattı (40 platin, 18 altın ile ödüllendirildi). Konser programları 100’den fazla ülkenin televizyonlarında gösterildi. İstanbul’u iki kez ziyaret eden sanatçı dünyayı birkaç kere turladı, dev stadyumlarda, çok özel konuklarıyla unutulmaz konserler verdi. Sadece son dünya turnesinde en az 35 ülke, 250 şehir dolaştı. Amerika’daki ilk performansını Times Square’de, bir taksinin tepesinde keman çalarak yapan sanatçı hiçbir zaman durmayan trafiği kitleyerek New Yorkluları büyüledi.

Müziği ile sınırları ortadan kaldıran, her kültür ve yaş kesiminden hayranları bulunan sanatçı daha önce kimsenin gitmediği yerlere giden ve konserler veren ilk uluslararası sanatçı oldu (Güney Afrika’da Soweto, Kazakistan’ın yeni kurulan başkenti gibi).

Kendi sessiz filmini çeken VM, Walt Disney Pictures prodüksiyonu "Mulan"ın film müziğini yaptı. İlk ciddi sinema denemesini Jason Scott Lee’nin Alaattin’i canlandırdığı "Arabian Nights" filminde prenses rolündeydi...

Ünlü People dergisi tarafından "dünyanın en güzel 50 insanı" arasında gösterilen sanatçı sayısız moda ve magazin dergisine kapak oldu. Dünyanın en ünlü fotoğrafçılarını peşinden koşturan VM, Paris Moda Haftası’nda Jean-Paul Gaultier’in şovuna, elinde kemanı gelinlik giymiş olarak çıkınca büyük çalkalanma yarattı.

Klasik müziğin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamasıyla dikkat çeken Vanessa Mae, daha çok ünlü bestekarların eserlerini yeniden yorumladıği çalışmalarla diğer tanınmış müzik isimlerinden ayrılıyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Üst