Vajinal Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Vajinal mantar enfeksiyonları hakkında ilginç bir bilgi , kadınların yaklaşık %75′i hayatlarında en az bir kez genital mantar enfeksiyonu geçiriyor olmalalıdır. Mantarlar normal şartlarda genital bölgede bulunur ve sorun çıkarmadan yaşarlar.
Genital mantar enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almazlar. Aktif cinsel yaşamı olmayan kadınlarda da genital bölgede mantar enfeksiyonları oluşabilir.

Çoğu kadın tüm hayatı boyunca en fazla 5-6 kez mantar enfeksiyonu geçirir. Genital hijyen kurallarının yanlış uygulanması, gebelik süreci, doğum kontrol hapı kullanımı ve ender olarak şeker hastalığı genital bölgede mantarların enfeksiyonunu kolaylaştıran etkenlerdir ve bu kadınlar sık sık bu enfeksiyon için ilaç kullanmak durumunda kalırlar.
Bazı durumlarda ise genital bölgedeki kaşıntının nedeni mantar enfeksiyonu değildir. Kaşıntının nedeninin belirlenmesi için yapılan jinekolojik muayenede olayın mantar değil bölgesel allerjik bir reaksiyon olduğu ortaya çıkar. Bazen de olay tümüyle psikolojik kökenlidir.
Candida albicans ve/veya Torulopsis Glabrata adı verilen iki mantarın neden olduğu genital mantar enfeksiyonu en sık vulva ve vajinada yoğun kaşıntıyla birlikte peynir kesiği şeklinde, beyaz renkli, kokusuz akıntı şeklinde belirti verir. Bazen akıntı çok yoğun olabilir. Dış genital bölgede enfeksiyonun kendisine ve kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık olabilir. Bazı durumlarda kaşınmanın yarattığı tahriş idrar yaparken yanmaya neden olabilir.
Enfeksiyonun tedavisinde fitil ya da krem şeklinde tedavi veya hapla tedavi tercih edilir. Sık geçirilen enfeksiyonlar hariç, eş tedavisi yapılması zorunlu değildir.

Semptomları nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren kaşıntıdır. Bu kaşıntı özellikle sıcak etkisi ile artar. Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur ve o bölge kızarır.
Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma olabilir.

Tanı nasıl korunur?
Candida Albicans veya Torulopsis Glabrata adı verilen iki mantar türünün neden olduğu bu vajinit türünün en sık görülen bulgusu vulva ve vajinada yoğun kaşıntıyla birlikte peynir kesiği şeklinde, beyaz renkli, kokusuz akıntıdır. Bazen akıntı çok yoğun olabilir. Dış genital bölgede enfeksiyonun kendisine ve kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık ve ödem oluşmuş olabilir. Bazı durumlarda kaşınmanın yarattığı tahriş idrar yaparken yanmaya neden olabilir. İleri durumlarda vajinal mantar enfeksiyonları ilişki esnasında ağrıya da neden olabilmektedirler.
Bu şikayetlerle başvuran bir kadında tanı koymak kolaydır. Gerektiği durumlarda vajinal salgı örneklerinde mantarı görmek veya kültürde mantarı üretmek gerekebilir.
Bazı durumlarda hiç bir şikayeti olmayan bir kadının genel jinekolojik muayenesinde veya alınan papsmear örneğinde mantar saptanabilmektedir. Böyle bir durumda doktorların bir kısmı mutlak tedavi önermekte, bir kısmı ise şikayet yaratmayan mantarlara ilaçla müdahale etmenin gerekli olmadığı görüşünü taşımaktadırlar. Hangi yaklaşımın doğru olduğu net olarak bilinmemekle birlikte mantarların vajinada hiçbir belirti yaratmadan yıllarca yaşayabildiği bilinmektedir. Dahası, şikayet yaratmayan bu mantar hücrelerini genital sistemden atmaya çalışmak kadını sonraki yaşamında mantar enfeksiyonundan muaf tutmamaktadır. Tekrarlayıcı özelliği olmayan (sık ortaya çıkmayan) genital mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmez. Tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında ise eş tedavisi başarılı sonuç verebilmektedir.
Tedavi hakkında!
Mantar enfeksiyonunun tedavisinde günümüzde çok sayıda ilaç seçeneği bulunmaktadır. Hafif enfeksiyonlarda vajinaya fitil uygulaması, vulvaya krem uygulaması şeklinde tedavi önerilmekte, daha ağır enfeksiyonlarda veya fitil kullanamayanlarda ise tek dozlu ilaçlarla tedavi çoğu durumda başarılı olmaktadır.
Tekrarlayıcı enfeksiyon durumunda öncelikle mantar enfeksiyonunu kolaylaştıran etkenler göz önünde bulundurulmakta ve tek doz tedavi yerine uzun süreli tedaviler tercih edilmektedir.
Mantar enfeksiyonu geçiren kadınlarda eş tedavisinin gerekli olup olmadığı tartışmalı olmakla birlikte, mantar enfeksiyonunun esasen kadın genital sisteminin bölgesel bağışıklığının geçici olarak azalmasına bağlı olarak oluştuğu gerçeği göz önünde bulundurularak bu tedavinin gereksiz olduğu düşünülmektedir. Bu konuda doktorların yaklaşımları farklı olabilir.
Öneriler
Vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerinden vazgeçmek: Vajina zaten kendini sürekli yenileyen bir organdır. Bu nedenle bu “temizlik” uygulamaları çoğu durumda anlamsızıdır, hatta vajinanın doğal ortamının bozulmasına neden olabilir.
En azından bir süre (6 ay - bir yıl) vajinal tampon kullanımına ara vermek ve bunun yerine ped kullanmak Genital sprey, parfüm katkılı ped ve tampon, ilişkide parfüm katkılı prezervatif kullanımı gibi allerji yapabilecek uygulamalardan vazgeçmek
Dış genital bölgenin temizliğinde kullanılan sabunu değiştirmek: bu sabun allerji yapıyor olabilir. Vücut için kullanılan sabunu genital bölgede kullanmamak, bunun yerine dış genital bölge temizliğine uygun ürünlerle temizlik yapmak
İç çamaşırı günlük değiştirmek ve pamuklu iç çamaşırları kullanmak Genital bölgenin kuru kalmasına önem vermek
Kaşıntının giderilmesi için en kısa zamanda tanı ve tedavi için doktora başvurmak: Kaşıntı tahrişi atrtırır, tahriş daha çok kaşındırır ve bu kısır döngü her geçen gün daha zor kırılır hale gelir.
Kilo vermek: aşırı kilo sık mantar enfeksiyonu nedeni olabilir.
Dar pantolon ve iç çamaşırı kullanımından vazgeçmek

Tedaviye cevap en erken 2. günde alınabildiğinden şiddetli kaşıntı nedeniyle günlük yaşamı olumsuz etkilenmiş kadınlarda bölgesel kaşınma belirtisini ortadan kaldırmak için ek ilaçlar kullanmak gerekebilir.
 
aysecandas Yeni Üye
Vajinada kaşıntı ve akıntı şeklinde başlayan bu belirtiler kadınların hayatını kabusa çeviriyor diyebiliriz. Candida albicans diğer ismiyle anılan bu mantar türü hayat kalitesini çok ciddi oranda düşürüyor aslında. Cinsel ilişki sırasında ağrı, kaşıntı, akıntı, kızarıklık gibi birçok soruna yol açan bu hastalıkla mücadelede antibiyotiklerden uzak durulmasını tavsiye ederim. Çünkü bu tarz antibiyotiklerin faydadan çok uzun vadede zararı bulunuyor. Örneğin vücudun bu antibiyotiklere karşı direnç sağlayıp artık faydasını yitirmesi en fazla görülen sorunlardandır. Burada vajinal mantar tedavisi öncesinde yapılması gereken çok çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.

Bunlara sırasıyla bakabiliriz:
  • Giyim konusunda pamuklu ve temiz çamaşırlar tercih etmek,
  • Yeme alışkanlıklarımızı düzene sokarak çok şekerli, yağlı yiyeceklerden uzak durmak,
  • Vajinal banyolar ile bitkisel yöntemleri kullanmak,
  • Son olarak stresli ortamlarda bulunmamak gösterilebilir.
Son madde bulunan stresli ortamlardan uzak durmak dolaylı olarak vajinal mantar tedavisi olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Örneğin kişi stres yaşadığında bağışıklık sistemi çökerek bu mantarın vücutta daha aktif olmasına sebep oluyor. Bu sebeptendirki stresten uzak durmak gerekir. Bu konuda bildiklerim ölçüsünde cevap vermeye çalıştım uarım beğenmişsinizdir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst