Uzayda ' büyük balık küçük balığı yutuyor '

hortLak c ε ή κ
İngiliz bilim dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, en yakın komşu gök ada, Andromeda galaksisi tarafından soğrulan veya parçalanan cüce galaksi kalıntıları, galaksilerin "yamyamlıkla" genişledikleri modelini doğruluyor.

Kanada Victoria'daki Herzberg Astrofizik Enstitüsünden Alan McConnachie ve meslektaşları Nature dergisindeki makalelerinde, "M31'in (Andromeda'nın diğer adı) gelgit etkisi tarafından tahrip olan cüce galaksilerden geriye kalan yıldız ve gök cisimleri tespit ettik" ifadesini kullandılar.
Gözlem sırasında elde edilen görüntülerin, Andromeda'nın şiddet dolu geçmişi ve en çok bilinen uydu komşusu "Üçgen" ile ilişkileri konusunda büyük bilgi sağladığı yorumunu yapan bilim adamları, Andromeda'nın ortasındaki diskin çevresinde yer alan yoğun bölgede, ortaya çıkmaları için yeterince gaz yoğunluğu bulunmamasından ötürü tam oluşmamış yıldızlar keşfettiklerini belirttiler.
Üçgen adlı galaksinin de, "M31 ile son karşılaşmalarının kanıtlarını taşıyan" yıldızsal bir yapı ile çevrili olduğunu ve milyonlarca yıldızın Üçgen'in dışına püskürtülmüş halde bulunduğunu belirten astronomlar, bu "karşılaşmanın", 2 milyar yıldıza sahip Üçgen'in, 100 milyar yıldızı bulunan dev komşusu Andromeda'ya "sadece" 130 bin ışık yılı yaklaşmasıyla birkaç milyar yıl önce meydana geldiğini tahmin ediyorlar.
Gök bilimcilere göre, bu geçiş sırasında Andromeda'nın diskinin de karışması, Üçgen'in devasa komşusunu beslediğini gösteriyor.
Astronomlar, bu durumun, daha küçük galaksilerin galaksilere katılımıyla, "galaksilerin hiyerarşik oluşum modeli" ilkesini doğruladığını belirtiyorlar.
Uluslararası astronom ekibi, Andromeda'nın Samanyolu'nun 2,5 milyon ışık yılı (1 ışık yılı: 9 bin 500 milyar km) uzağında bulunan "banliyösünü" gözlemlemek için Kanada-Fransa-Hawai teleskobunu kullandılar.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst