Uyuşturucu Testi

Ömer
Yönetici
Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır?
(15-3-2005/Takvim) İdrar örneğine bakıp, kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığını sadece 5 dakikada ortaya çıkartan “QuikScreen 5” testi, Türkiye'de satışa sunuldu.

Türkiye'de, aile yapısını tehdit eden en büyük tehlikelerin başında gelen uyuşturucuyla mücadelede, yeni bir dönem başladı. Sağlık Bakanlığı'nca onaylanan QuikScreen 5 adlı test kabıyla, beş dakikada uyuşturucu testi yapılabiliyor. Uyuşturucunun yaygın olduğu ABD ve İngiltere'de sıkça kullanılan QuikScreen 5 testi, artık Türkiye'de. Hamilelik testi gibi idrar örneği alınarak yapılabilen test, beş dakika içinde garantili sonuç veriyor. Uzmanlar, QuikScreen yönteminin halen Adli Tıp'ta kullanılan saç örneği yönteminden daha kesin sonuç veren bir buluş olduğunu bildiriyorlar.

Eczanelerde Satılıyor
Eczanelerde satışa sunulan uyuşturucu test kabıyla yapılan tahliller, birden fazla uyuşturucu maddesinin de aynı anda teşhis edilmesini sağlıyor. Testin özellikle çocuklarının uyuşturucu kullandığından şüphelenen ailelere yardımcı olacağı belirtiliyor. QuikScreen 5 test kabının içinde farklı maddelerin tesbiti için beş ayrı bölüm görülüyor. Test kabı üzerinde belirlenen yere kadar idrar konuluyor. İdrarı kabın içine koyduktan sonra 5 dakika bekleniliyor. Daha sonra kolonlar üzerinde işaretler çıkıyor. Eğer idrarda bu maddelerden biri varsa, kolonların üzerinde bir çizgi beliriyor. Eğer madde yoksa, iki çizgi beliriyor.

Fiyatı 50 Türk Lirası
Uzmanlar, çocuklarına uyuşturucu testi yapmayı düşünen ailelerin dikkatli davranmalarını, test öncesinde mutlaka psikolog desteği almalarını tavsiye ediyorlar. Eczanelerde 50 YTL fiyatla satışa sunulan uyuşturucu test kabının ABD'de sigorta şirketleri ve emniyet birimlerince de kullanıldığı belirtiliyor. QuikScreen'in Türkiye'de de emniyet birimlerince kullanılabilmesi için firma ile yetkililer arasında görüşmelerin sürdüğü bildiriliyor. QuikScreen'i piyasaya süren Art Medikal firmasının Pazarlama Müdürü Eren Nalcı, "Bu test, kullanıldığı her ülkede uyuşturucuyla mücadelede çok etkin oldu" diyor.

'Alkol testi gibi, trafikte uygulansın'
Müthiş testi piyasaya süren Art Medikal firmasının Pazarlama Müdürü Eren Nalcı, ilacın uyuşturucu açısından caydırıcı nitelik taşıdığını belirterek, trafik kazalarının önlenmesinde de etkili olacağını vurguladı. Nalcı, "Trafikte alkol testi gibi uyuşturucu testi de yapılmalıdır. Testin caydırıcı özelliği sayesinde uyuşturucu kullanımından doğan kazalar da önlenecektir" diye konuştu
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst