Uykusuzluk zayıflatır mı şişmanlatır mı?

deep Harbi Aktif Üye
Uykusuzluk zayıflatır mı şişmanlatır mı?

Uykusuzluk hepimizin zaman zaman muzdarip olduğumuz bir sıkıntı olarak başımıza geliyor. Sadece ruh halimizi bozmakla kalmıyor, ayrıca göbeğimizi ve belimizi de kalınlaştırıyor. Uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre uykusuzluk kilo almamıza yol açıyor ve bizi şişmanlatıyor.

Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre, American Journal of Clinical Nutrition isimli derginin Ağustos sayısında yayınlanan araştırma uykusuzluğun fazla kiloya neden olduğu gösterdi. Araştırmacılar, uykusuz kalan insanların da iyice dinlenen insanlar kadar kalori yaktığını, ancak günde 300 kalori daha fazla tükettiklerini tespit etti.

Bunun yanında uykusuzluğun kilo aldırmasının başka nedenleri de olduğunu söyleyen uzmanlar, gözlerimizi kısa süreliğine kapattığımızda enerjiyi muhafaza etmek için metabolizmamız yavaşlar. Bu yavaşlama iştahı artıran kortizol hormonunun salınımını tetikler. Uyanık olduğunuzda vücudunuz daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu düşünür, bu nedenle de daha fazla yiyecek ister.

Ayrıca uykusuzluk, açlığı işaret eden bir başka hormon olan ghrelinin daha fazla, midenizin dolu olduğunu anlatan leptin hormonunun ise daha az salgılanmasına neden oluyor. Bu hormonlar nedeniyle, vücudunuz daha fazla yemek istiyor. Ayrıca daha fazla uyanık kalmanız daha fazla atıştırmanızı tetikler.

Kilo alımını teşvik eden diğer faktör ise az uyuduğunuzda derin uyku safhasına (REM) tam olarak geçememenizdir, bu nedenle REM uykusunda vücudunuz daha fazla kalori yakamaz.

Eğer uyuma probleminiz varsa, uyku düzeninizi sağlamaya çalışın, gün boyunca egzersiz yapın, olumsuz olaylar hakkında kendinizi üzmeyip çalışıp stresinizi azaltmaya çalışın, uyku öncesi aktivitelerinizi de yavaşlatın.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
16B
Üst