Uykusuzluk kaza sebebi

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Gece uykusunda sorun yaşayanların, direksiyon başında uykuya dalarak kaza yapma ihtimali de artıyor.
Uzmanlar uyku bozukluklarına karşı uyarıda bulunarak, bu problemi yaşayanların kazalara da sebep olacağını hatırlatıyor. Dr. Funda Güdücü, araç kullanımında dikkatin, konsantrasyonun, hızlı karar verebilmenin ve motor koordinasyonunun oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, uyku halinde tüm bu yeteneklerin zayıfladığını hatta ortadan kalktığını ifade etti.
İş kazası da olabilir
Güdücü, ‘Sıcak, rahat, monoton ve yemek yenilen ortamlar, tatlı ve bol karbonhidrat içeren yiyecekler, seyahat ve yorgunluk uykuyu, uyku bozukluğu olmaksızın aktive eder. Mikrosleep olarak tanımladığımız birkaç saniye süren uyku atakları, iş kazaları ya da trafik kazalarına sebep olabilir. Bu uyku atakları esnasında sürücü en yakınındaki aracı, işareti fark edemez ve yoldan çıkar. Duran araca çarpabilir. Sürücülerin tahminen yüzde 25 - 50’sinin en az bir kere direksiyon başında uyudukları bildirilmiştir’ dedi.
Uyku atakları
Uyku bozuklukları içinde en çok kazaya sebep olabilecek durumların içinde uyku apne sendromu ve narkolepsi olduğunu belirten Güdücü, ‘Bu hastalıklarda gün içinde devam eden sürekli bir yorgunluk ve tekrarlayıcı uyku atakları vardır. Bu kadar sık uyku ataklarından birinin araç kullanımı sırasında olması kaçınılmazdır.
Horlamaya dikkat!
Gece uykuda horlama ve nefes durması şikayetlerini sıklıkla yatak partnerleri fark eder. Bu durumun ciddi alınarak uyku laboratuarlarında tetkiki ve tedavisiyle çözüm mümkündür. Sebebine yönelik bazen ufak cerrahi bir operasyon, kilo vermek, bazen de CPAP (burundan sürekli pozitif hava basıncı uygulaması) ve ağız içi araçlarla sorun çözülebilmektedir. Böylelikle hem yollar ve diğer hayatlar, hem de kişinin kendi hayatı tehditten kurtulur’ şeklinde konuştu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
19B
rabia KAHRİMAN
R
Yanıtlar
4
Görüntülenme
26B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
51B
Üst