Unutkanlık ve tedavisi

mahir Harbi Aktif Üye
Genc yaşta unutkanlık ve unutkanlık tedavisi

Ne çok şeyi unutuyoruz bazen değil mi? Anahtarlarımızı cüzdanımızı çok iyi tanıdığımız birinin ismini… Günlük hayatta o kadar çok uyarana maruz kalıyoruz ki aslında hiçbir şeye tam olarak konsantre olamıyoruz. İşte bu nedenle uzmanlar bu tarz unutkanlıklar günlük hayatımızı fazlasıyla etkiler halde değilse endişelenecek bir şey olmadığını söylüyorlar.

Genç yaşta unutkanlık

Belli bir yaştan sonra unutkanlık başlamışsa yaşlanmaya bağlı bunama Kuşkusuyla nöroloğa başvurulması gerekiyor. Ancak psikiyatri uzmanı Dr. Hakan Atalay; genç yaşlarda yani 40-50’li yaşlardan önce kalıcı ve günlük hayatı etkileyen unutkanlıklar yaşanıyorsa; beraberinde keyifsizlik moralsizlik konsantrasyon eksikliği işten kaçınma hali gibi diğer belirtiler varsa organik bir şey olma ihtimalinin çok daha düşük olduğunu kişinin depresyonda olabileceğini belirtiyor. İşte bu durumda gidilecek adres psikiyatri uzmanı oluyor.

Depresyon unutkanlaştırabilir

Uzmanlar bunama trafik kazası kafa travması menenjit geçirme gibi organik nedenleri tamamen dışlarsak unutkanlığın çok sık görülen bir durum olmadığını belirtiyor. Dr. Hakan Atalay unutkanlığın mutlaka başka belirtilerle birlikte görüleceğini; çoğu kez depresyon kaygı bozukluğu ya da başka hastalıkların var olduğunu belirtiyor ve bu durumu şöyle örneklendiriyor:

Travma sonucu unutkanlık

“Kişi travmatik bir olay yaşamış ve sonra bu olayı unutmuşsa yani sadece bu olaya özgü bir unutkanlıksa yaşadığı bu psikolojik bir hastalık olarak değerlendirilebilir. Hastalığın tanısını koymak için öncelikle hikayesini çok iyi bilmek gerekir. travma geçiren birinde unutkanlık varsa onu psikolojik olarak yorumlamak doğru olmaz. Ruhsal bir travma yaşayıp yaşamadığı herhangi başka bir hastalık olup olmadığı ailede öykü olup olmadığı başka belirtilerin varlığı depresyon durumu gibi birçok etkeni araştırmak gerekir. Unutkanlık ciddi ve kalıcı bir biçimde devam ediyorsa hastayı nöropsikolojik değerlendirmeden geçirmek belki de nörolojiye yönlendirmek iyi olur.”

Ruhsal nedenlerden kaynaklanan unutkanlık

Unutkanlığın izole olarak tek bir hastalıkta görüldüğünü bu hastalığın adının da “psikojenik amnezi (ruhsal nedenlerden kaynaklanan unutkanlık)” olduğunu belirten Dr. Atalay bu hastalıkta psikoterapi ile travmanın konuşulması ve çözümlenmesine yönelik tedaviler uygulanması gerektiğini söylüyor. Depresyona bağlı unutkanlıklarda ilaç ve terapi ile depresyon tedavisi uygulanabileceğini ifade ediyor.

Uykusuzluk unutkanlık yapabilir

Unutkanlığın ilişkileri etkilemeye başladığı kişinin işini gücünü yapamaz hale geldiği fonksiyonları aksamaya başladığı zaman bir hastalık olduğunu belirten Dr. Atalay “Örneğin uykusuzluk bile konsantrasyon bozukluğu yapabilir ve bu da unutkanlığa yol açar. Kalıcı olursa ve günlük hayatı etkilerse müdahale etmek gerekir” diyor.

Hafızayı güçlendirme yolları

Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl hafızayı güçlendirmek için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek
Vücut açısından bazı maddelerin ve vücut sağlığının korunması beyin için gerekli olduğundan ağır diyetler ve uzun süren açlıklardan kaçınmak
Spor yapmak özellikle yürüyüş
Bulmaca çözmek (Ama sürekli olarak değil)
Kitap okuma müzik dinleme gibi uğraşlara konsantre olmak
Sosyal ilişkileri geliştirmek.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
40B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst