Ünlü Türk Basketbolcular

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Ünlü Türk Basketbolcular, Ünlü Türk Basketbolcular kimlerdir, Ünlü Türk Basketbolcuların isimleri ve hayatları

Mirsad Türkcan, Asıl adı Mirsad Jahović olan Türkcan, Boşnak bir ailenin oğlu olarak o dönemdeki Yugoslavya şehri Novi Pazar'da doğdu. Ancak daha sonra altyapıdan itibaren Türk basketbol takımlarında görev almaya başladı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçerek Türk Milli Basketbol Takımı'nda oynamayı tercih etti. Kardeşi Emina Sandal da Sıbistan'da ve diğer eski Yugoslavya'dan ayrılmış devletlerde oldukça tanınmış bir pop müzik şarkıcısıdır. 18 Aralık 2005'de Sırbistan güzeli ünvanı kazanmış Dina Dzanković ile evlendi.

Mirsad Türkcan, 1998'de NBA takımlarından Houston Rockets tarafından draft edilerek, NBA'de oynayan ilk Türk oyuncu ünvanını kazandı. Eurolegue tarihinin en çok ribaunt toplayan oyuncusu ünvanını da elinde bulunduran oyuncu, Fenerbahçe Ülker'de forma giymektedir.

Hidayet Türkoğlu, 1979 doğumlu Türk basketbolcu. ‘Hedo’ lakabıyla çağırılan Türkoğlu, NBA’de oynayan ilk Türkiye doğumlu basketbol oyuncusu olma özelliğine sahip. Sacremento Kings ve San Antonio Spurs’de forma giyen Türkoğlu, 2004-2005 sezonundan beri Orlando Magic’de oynuyor.

Mehmet Okur (doğum 26 Mayıs 1979 Yalova) Türk Milli Basketbol Takımı ve NBA takımı Utah Jazz oyuncusu.

İbrahim Kutluay, 7 Aralık 1973'te İstanbul'da doğdu. Futbolcu olma isteğiyle büyüyen Kutluay, Basketbol'daki yeteneğinin ön plana çıkmasıyla 13 yaşında, Fenerbahçe altyapısında basketbola başladı ve 4 sene genç takımlarda mücadele etti. Kısa bir dönem NBA macerası da yaşayan oyuncu, Yunanistan'ın AEK, Panathinaikos ve PAOK takımlarında Eurolegue de boy gösterdikten sonra, yuvaya Fenerbahçe'ye döndü ve basketbol kariyerini 10 numaralı çubuklu ile noktalandırdı.

Semih Erden, 28 Temmuz 1986'da Bayrampaşa'da doğan pivot forvet, basketbola Darüşşafaka'da başladı, daha sonra Fenerbahçe forması giymeye başlayan oyuncu bu takımda bir çok Türkiye Ligi şampiyonluğu kazandı. Türkiye'de yapılan 2010 FIBA Dünya Kupası öncesi NBA takımlarından Boston Celtic tarafında draft edildi. Dünya Kupasında gösteridiği performans da üstüne tuzu biberi oldu. Boston Celtic'de yarım sezon geçiren Semih, ikinci draft turunda Cleveland Cavaliers takımına katıldı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst