Ünlü Pehlivan Bekir Böke Kimdir Hayatı

• Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 5.569
deep Harbi Aktif Üye
Bekir Böke Kimdir, Bekir Böke Hayatı, Pehlivan Bekir Böke

7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu, 3 kez de arka arkaya Akdeniz Oyunları Şampiyonu olarak kırılması zor bir rekora imza atan ve güreşte "Maraş Çangalı" hareketinin mucidi olan Bekir Böke, güreşi bıraktıktan sonra sakin bir hayat sürmeye başladı.

Afşin'in Kabaağaç Köyü'nden olan 4 çocuk ve 9 torun sahibi Bekir Böke, gurur dolu yıllarını geride bırakarak memleketi Elbistan'da yaşamını sürdürmektedir.

12-15 yaşlarında iyi bir güreşçi olduğunu civar köylerine duyuran ve 19 yaşına kadar da şalvar güreşi ve karakucakta bölgenin aranan ve yenilmez güreşçisi olduğunu söyleyen Bekir Böke;

"1949 yılında Ankara Jandarma Komutanlığına geldiğimde iyi bir güreşçi olduğumu duyan Türk Sporunun Ölümsüz Şampiyonu Yaşar Doğu beni Komutanlarımdan izin alarak güreş minderleri ile tanıştırdı. İlk defa minder güreşi yapmama karşın, zamanın dev güreşçileriyle müsabaka yaparak Türk Milli Takımlarında yer aldım."

Maraşlı Bekir Böke artık uzun yıllar Milli takımlarımızın değişmez elemenı durumuna gelmişti. Sayısız içte ve dışta yapılan Milli ve Temsili musabakalarda ülkemizi şerefle temsil ettim. "Her güreşimde beni bağrına basan Maraş'lı ağabey ve kardeşlerimi düşünerek güreş yaptım. 7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu, 3 kez arka arkaya Akdeniz Oyunları Şampiyonu oldum. Bu halen güreşte kırılamayan bir rekordur. Ayrıca sayısız temsili Milli ve Avrupa şampiyonalarında ferdi ve takım halinde şampiyonalarda milli takımlarımızda başarı ile görev yaptım, İstiklal Marşımızı çaldırdım ve ay yıldızlı bayrağımızı şeref gönderine çektirdim. 1968-1982 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü'nde antrenörlülük yaptım. Bu arada Sümerbank'ta çalışarak emekli oldum. Güreşi bıraktıktan sonra Milli takımlarımızda Antrenör ve yönetici olarak uzun yıllar hizmet ettim" sözleri ile gurur dolu yıllarını anlatan efsane güreşçi Bekir Böke, 1951'de Mısır'da, 1957'de Barcelona'da ve 1959'da Beyrut'ta yapılan Akdeniz Oyunları'nda şampiyonlukla döndü.

Cumhurbaşkanlığı Şeref Belgesi Verdi

Üstün başarılarla dolu bir güreş yaşamı süren Bekir Böke, güreş hayatı boyunca sayısız madalya, plaket ve ödül aldı. Böke'nin bu başarısı dönemin Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Çağlayangil'in de gözünden kaçmadı ve Böke'yi 8 Haziran 1980 tarihinde Türk Spğorcusu Şeref Belgesi ile ödüllendirdi.