Uludere'de vur emrini kim verdi?

mahir Harbi Aktif Üye
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayında 'vur' emrini Ankara'da o görüntüleri analiz eden komutanların verdiğini açıkladı.

NTV'ye konuk olan Bakan Şahin, Uludere konusunda her kurumun, her işleyişin bir denetim mekanizması bulunduğunu; Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet ve yargının belli bir mekanizması olduğunu ifade etti. Terörist görünümlü bir gruba ateş açıldığını dile getiren Şahin, bu olayın güvenlik güçlerinin tecrübe hanesine yazıldığını söyledi.

Vur emrini kimin verdiğine yönelik bir soruya ise Şahin, "Emri Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı vermiş değil. Ben de 81 ildeki olayları anlık yönetecek değilim. Bunu sorgulamak bile yanlıştır. Mutlaka yönetim sorumludur. Yanlıştan yukarısı da sorumludur. Olayı anlık yönetecek, askeri ve emniyet yetkililerdir. Emri Ankara'da o görüntüleri analiz eden komutanlar vermiştir." karşılığını verdi.

FİLMİN BÜTÜNÜNE BAKILINCA ÖZÜR DİLENECEK BİR ŞEY YOKTUR

Yanlıştan doğru sonuç çıkmayacağını ifade eden Şahin, bu vatandaşların kaçakçılık yaparken vurulduğunu belirtti. "Sağ yakalansalar kaçakçılıktan yargılanacaklardı. Kaçakçılık olayı gölgede kaldı." diyen Şahin, şöyle devam etti: "O bölge KCK'nın kontrolünde bir bölgedir. Bölücü terör örgütünün sıktığı kurşun, giydiği giysi, ayakkabı parayla alınıyor. Bu gençler figüranlardır. Filmin baş aktörleri vardır. BDP bu olayın parçası durumundadır. O insanlara kaçak malı veren PKK terör örgütüdür. Kaçakçılığın rantını elde eden KCK terör örgütüdür. Filmin bütününe bakılınca özür dilenecek bir şey yoktur. Olayı suçluluk psikolojisiyle görmüyoruz. O gençlerimiz orada olmamalıydı. Kaçakçılık emrini bizzat BDP veriyor. BDP bu olayın parçası durumundadır. O insanlara kaçak malı veren PKK terör örgütüdür. Kaçakçılığın rantını elde eden KCK terör örgütüdür."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP'yle müzakere konusundaki açıklamalarını da değerlendiren Bakan Şahin, müzakere ön şartının terör örgütünün silah bırakması olduğunu ifade etti. "Başbakan çağrı yapmıştır. BDP'nin buna yeteneği, iradesi var mıdır? Ben hiçbir zaman umudumu kaybetmedim." diyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti: "BDP, KCK'nın güdümlü bir uzantısı görünümündedir. Öcalan'la müzakere mümkün değil. Terör suçundan ömür boyu mahkum olmuş, 'terörist başılığı' tescil edilmiş birisiyle görüşülmesi mümkün değildir. Parlamento'daki siyasi partiyle görüşülebileceği ifade ediliyor."

Terör olaylarında artış beklediklerini dile getiren Şahin, teröristlerle mücadelede önemli yöntemin istihbarat olduğunu söyledi. İstihbarat sayesinde eylemlerin yüzde 90'ının engellendiğini anlatan Şahin, şöyle devam etti: "Terör olaylarında belli bir artışı bekliyoruz. Tedbirlerimiz devam ediyor. Terör olayı, son terörist kontrol altına alınınca bitecek. Şırnak'ta AK Parti İl Başkan Yardımcısı'nı şehit ettiler. Neydi o insanın suçu? Suriye, Türkiye'den intikam almak, zor durumda bırakmak için Suriye sınırına yakın bölgede terör örgütüne göz yumuyor. Suriye sınırında geçen sene olmayan bir terör yapılanması var. Suriye yönetiminin yaptığı devlet adabına uymaz."