Ukrayna hangi kıtada yer alır?

Ömer
Yönetici
Ukrayna hangi kıtada bulunur?

Ukrayna Avrupa kıtasının kuzeydoğusunda yer alan ve yüzölçümü bakımından Avrupa'nın en geniş sınırlarına sahip ülkesidir. Güneyinde Karadeniz, kuzeydoğusunda bir zamanlar Sovyetler Birliği çatısı altında idaresinde olduğu Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Macaristan, Polonya ve Slovakya yer alır. Güneybatısında ise Romanya ve Moldova yer alır. Ukrayna'daki siyasi ve askeri krizden ötürü çıkan olaylar neticesinde Ukrayna'nın güneyinde bulunan Kırım yarım adası Rusya'ya ilhak edilmiştir. Dolayısıyla Ukrayna'nın güneyinde de Rusya idaresinde bir toprak vardır.

Ukrayna'nın yüzölçömü 604 bin kilometrekare civârındadır. Başkenti Kiev olan Ukrayna 24 Ağustos 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Resmi dili Ukraynaca olan ülkede Rusça 2014 yılına kadar resmi diller arasındaydı. 18 farklı etnik unsurun yer aldığı Ukrayna halkının %18'i Rus kökenlidir. Ukrayna'nın nüfusu tahmini olarak 45 milyon civarındadır.

2014 başında gerçekleşen ve Avrupa Birliği yanlıları tarafından ülkede turuncu devrim yapılmıştır. Rus yanlısı Viktor Yanukoviç istifa etmek zorunda kalmıştır. Bu hadiseden sonra ülkedeki Ruslar ayrılıkçı hareketi başlatmıştır.

Ukrayna'nın dünya üzerindeki konumu
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst