UEFA Fenerbahçe ve Eskişehirspor'un gelirlerini bloke etti

Ömer
Yönetici
UEFA Avrupa Liginde mücadele eden Fenerbahçe ile UEFA Avrupa Ligine gitmeyi elde edemeyen Eskişehirspor'un gelirleri UEFA tarafından donduruldu.

UEFA, 23 kulüp hakkında Finansal Fair Play soruşturması başlatıldığını açıkladı. Bu kapsamda söz konusu kulüplerin UEFA'dan gelecek gelirleri donduruldu. Fenerbahçe ve Eskişehirspor da soruşturmaya dahil edildi.

UEFA, Finansal Fair Play uygulamasının gerekliliklerini sağlamadığı gerekçesiyle, Türkiye'den Fenerbahçe ve Eskişehirspor'un da dahil olduğu 23 kulübün bu yıl UEFA'dan elde edeceği gelirlerin, geçici olarak dondurulduğunu açıkladı.

UEFA Kulüp Finansal Kontrol Birliği (CFCB) Başkanı Jean-Luc Dehaene'nin, UEFA'nın resmi internet sitesindeki açıklamasında, 2012-2013 sezonunda UEFA'nın organizasyonlarında mücadele edecek 23 kulüp hakkında, Finansal Fair Play uygulamasının gerekliliklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı ve aralarında Türkiye'den Fenerbahçe ve Eskişehirspor'un da bulunduğu kulüplerin UEFA'dan sağlayacağı gelirlerin soruşturma boyunca dondurulduğu belirtildi.

UEFA, 30 Haziran 2012 tarihine kadar vadesi gelen borçlarının durumuyla ilgili bilgi vermek zorunda olan 23 kulübün, son tarih olan 30 Eylül 2012 tarihine kadar kendilerinden istenen bilgileri güncellenmiş olarak vermesi gerektiğini kaydetti.

Soruşturmanın, verilerdeki denge sağlanana ya da CFCB'nin nihai kararına kadar devam edeceği ifade edildi.

Gelirleri dondurulan 23 kulüp şöyle:

Borac Banja Luka (Bosna Hersek)
Sarajevo (Bosna Hersek)
Zeljeznicar (Bosna Hersek)
CSKA Sofya (Bulgaristan)
Hajduk Split (Hırvatistan)
NK Osijek (Hırvatistan)
Atletico Madrid (İspanya)
Malaga (İspanya)
Maccabi Netanya (İsrail)
Shkendija (Makedonya)
Floriana (Malta)
Buducnost Podgorica (Karadağ)
Rudar Pjevlja (Karadağ)
Ruch Chorzow (Polonya)
Sporting Lizbon (Portekiz)
Dinamo Bükreş (Romanya)
Rapid Bükreş (Romanya)
Vaslui (Romanya)
Rubin Kazan (Rusya)
Partizan (Sırbistan)
Vojvodina (Sırbistan)
Eskişehirspor (Türkiye)
Fenerbahçe (Türkiye)

Fenerbahçe Kulübü'nden açıklama

Finansal Fair Play uygulamasının gerekliliklerini sağlamadığı gerekçesiyle sarı-lacivertli kulübün bu yıl UEFA'dan elde edeceği gelirlerin geçici olarak dondurulması kararıyla ilgili olarak Fenerbahçe Futbol A.Ş'den yapılan açıklamada, durumun takımın eski oyuncularından birisiyle ilgili alacak-borç müzakerelerinin sürmesi nedeniyle ortaya çıktığı, 383.407 avroluk alacağın ödendiğini gösteren belgelerin UEFA'ya ulaştırılacağı bildirildi.

Futbol A.Ş'den İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda da yer alan açıklamada, şöyle denildi:

''Bugün UEFA resmi sitesinde yayınlanan, kulübümüzün de adının geçtiği rutin değerlendirmelere dair haberde, 23 kulübün ödül paralarının bekletildiği (Prize money for 23 clubs withheld ) belirtilmektedir. Takımımızın eski oyuncularından biriyle ilgili borç-alacak müzakerelerinin sürmesi nedeniyle ortaya çıkan bu duruma dair bilgilendirme, 383.407 avroluk alacağın ödendiğini tevsik eden belgenin UEFA'ya ulaştırılmasıyla yapılacaktır'' denildi.

UEFA, Finansal Fair Play uygulamasının gerekliliklerini sağlamadığı gerekçesiyle, Türkiye'den Fenerbahçe ve Eskişehirspor'un da dahil olduğu 23 kulübün bu yıl UEFA'dan elde edeceği gelirlerin, geçici olarak dondurulduğunu açıklamıştı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst