UÇuŞan Cİsİmler

FaTiH46 Üye
Uçuşan Cisimler Nedir?
Bakılan yerde siyah noktalar veya uçuşan bir sinek görülme hissidir. Bu siyah nokta nereye bakılırsa oraya hareket eder. Beyaz ve düz yerlere bakıldığında daha belirgin olurlar.
Sebepleri Nelerdir?
Gözümüzün içinde vitreus adı verilen saydam bir sıvı mevcuttur. İlerleyen yaşlarla birlikte bu sıvı saydamlığını kaybetmeye başlar ve yapışık olduğu yerlerden ayrılırsa gözün içinde adeta soğan zarı gibi bir tabaka oluşur. Bu tabakadan dolayı baktığımız yerde uçuşan cisimler varmış gibi görürüz. Retina dekolmanı ve yırtıklarındaüvetilerde migrende ve ani tansiyon değişikliklerinde de uçuşan cisimler görülebilir.
Hangi Uçuşmalar Hastalık Belirtisi Sayılabilir?
Uçuşan cisim belirtisi çoğunlukla masum bir belirti olup herhangi bir tedavi gerektirmez ve zamanla kaybolur. Bununla birlikte şu durumlarda ciddi olabilir:
► Ani gelişen şiddetli uçuşmalar
► Beraberinde görme azalması görme alanı daralması ağrı kızarıklık gibi belirtilerin eşlik ettiği uçuşmalar ciddi olabilir ve bir göz doktoru muayenesini gerektirir.Göz muayenesinde retina yırtıkları retina dekolmanı üveit gibi hastalıklar tespit edilirse tedavi gerekir. Eğer herhangi bir hastalık tespit edilemezse tedaviye gerek yoktur ve şikayetler zamanla azalır.
 
cembasak Yeni Üye
umarım soruma cevap alabilirim. 26 yaşındayım yaklaşık 4 yıl önce sol gözümde küçük siyah nokta meydana geldi önemsemedim şimdi diğer gözümdede aynı şekilde siyah noktalar (örümcek ağı şeklinde) oluşmuş durumda sol gözümde 1 tane sağ gözümde 2 bazende 3 tane yıllardan beridir devam ediyor? hernagi bir doktor muanesi gerekiyor mu?
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst