Uçan araba gerçek oLdu !

akrep_zehiri ''єѕяαяℓı gözℓєя''
Amerikalı firmanın geliştirdiği normal benzinle çalışan uçan otomobil otoyoldan havalanan ilk taşıt oldu. 194 bin dolar ödeyen artık trafiğe takılmayacak. Uçan araba bir depo benzinle 750 km. yol yapıyor.

Trafik sıkışıklığını sona erdirmek için 90 yıldan beri kurulan uçan otomobil hayali nihayet gerçek oldu. Otomobil benziniyle çalışan “The Terrafugia Transition” isimli araç normal bir yoldan havalanan dünyanın ilk uçan otomobili oldu.

Kanatları iki parçalı olarak katlanabilen Terrafugia, istenildiğinde normal bir otomobil gibi kullanılıyor. Bir evin garajına rahatlıkla girebiliyor. Normal yolda giderken tek bir düğmeye basılarak kanatları uçuş pozisyonuna getiriliyor. Araç 82 kilometre hıza ulaştığında havalanabiliyor.

Eski bir savaş pilotu olan Phil Meteer mart ayı başında uçan otomobili başarılı bir şekilde test etti. Gökyüzünde saatte 185 kilometre hız yapabilen uçan otomobil bir depo kurşunsuz benzinle 750 kilometre yol kat edebiliyor.

İki kişilik Terrafugia, 200 kilogram bagaj kapasitesine sahip. Bir otomobilin tüm güvenlik donanımına sahip olan araçta ayrıca uçmak için gerekli olan son teknoloji aletler, iki adet paraşüt ve kötü hava şartlarında kolaylık sağlayan otomatik pilot bulunuyor.

Ancak bu otomobili kullanabilmek için sürücü ehliyetinin yanı sıra bir de pilot ehliyetine sahip olmak gerekiyor. Amerikan Havacılık dairesi yetkilileri Terrafugia’yı “Hafif Spor uçak” kategorisine soktuğu için 20 saatlik uçuşla bu ehliyet alınıyor. Firma otomobil sipariş edenlere pilot eğitimi de veriyor. 10 litre benzinle 100 km. gidebilen araç 194 bin dolardan satışa çıktı.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
- Kapasite: 2 kişilik
- Yük: 200 kilogram
- Yakıt: Kurşunsuz benzin
- Yerdeki azami hızı: 82 km
- Havadaki azami hızı: 185 km
- Yakıt kapasitesi: 75 litre
- Azami menzil: 750 km
- Motor gücü: 100 beygir
- Tüketim: 10 litre/100 km
 
HuSoCaN Mehdi ResuL Askeri
Valla bi bu eksikti :)
Ama hep hayal ettiğim otomobil ürünüydü :)
en sonunda gerçek oldu :)
eyvlh paylaşımın için kardeşim...
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Üst