Türkiye'deki bale sanatçıları kimlerdir

Ömer
Yönetici
Türk bale sanatçıları, Türkiye'deki bale sanatçıları kimlerdir, Türk Balerin ve Baletleri kimlerdir?

Alev Baymur

Alev Baymur Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve balerin.
Sekiz yaşında iken Ankara Devlet Konservatuvarı'nı kazanan sanatçı, bale, piyano, solfej, karter canlandırma derslerini gördü. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Televizyonda program ve sunuculuk yaptı. Amerika'da dans dersleri alarak, Türkiye'nin ilk dans ajansını kurdu. 2002'de CHP'ye üye olarak politikaya girdi. Seçimlerde milletvekili adayı oldu. Baymur, Devlet sanatçısı statüsünü alan ilk balerindir.
Ödülleri;1990 "Küçük Dünyalar" En iyi kadın drama oyuncusu ödülü.

Filmografisi
Parmak Ucundaki Yaşamlar - 2000
Serada Aşk - 2000
Gölgeler Uzarken - 1996
Barışta Savaşanlar - 1993
Gelincik Tarlası - 1993
Sayın Başkan - 1990
Küçük Dünya - 1990
Kurt ve Kuzu - 1983

Burcu Çağrı

Burcu Çağrı Türk manken ve balerin. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bale bölümünden mezun oldu. Ardindan Atatürk Kültür Merkezinde çalıştı. 1998 yılında 'Elite Model Look' yarışmasında üçüncü olduktan sonra mankenlik kariyerine başladı.

Fahrettin Güven
Türk balet ve koreograf.

Ankara Konservatuarı'nı sınıf atlayarak bitiren ve Ankara Devlet Balesi bünyesinde sayısız yapıtta yer alan Fahrettin Güven'in rol aldığı bazı eserler şunlardır: Budala, Les Patinuers, Giselle, Bahçesaray Çeşmesi, Kuğular Gölü, Bir Aşk Masalı, Fındıkkıran.

1994'te TÖBAV'ın "En Başarılı Erkek Dansçı" ödülüne layık görülmüştür. Altı yıl kaldığı Londra'da öğrendiği Pilates ile ilgili Türkiye'de kurslar açan ve eğitim veren sanatçı, bu sayede medyada da yer bulmuştur.

1998 yılında Ankara Devlet Balesi'nde baş kareograflığına getirilen Güven, aynı yıl Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Şu an halen Ankara'da bulunan Sanat Akademi'de eğitmen olarak görev yapmaktadır


Kerem Kuraner

Kerem Kuraner, 1964 Ankara doğumlu balettir. İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde görev yapmaktadır.
1975-1983 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı'nda eğitim gördü.

Bale ve dans yaşamı

1983 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde göreve başladı, 1984'te kadroya girdi. 1995'te İstanbul Devlet Balesi'nde göreve başladı. Çeşitli eserlerde başrol ve solist dansçı olarak görev yaptı.

Bale sanatçılığının yanı sıra 1981 yılında Egemen Bostancı Müzikalleri ile başlayan şov hayatında birçok defile, güzellik yarışması, ürün tanıtımları gibi organizasyonlarda dansçı ve kareograf olarak çalıştı.

Mazlum Çimen

Mazlum Çimen bale ve keman sanatçısı ve oyuncu. Aynı zamanda bir çok film ve televizyon dizinin müziklerini yapmıştır. Halk müziği sanatçısı Nesimi Çimen'in oğludur.

İstanbul Devlet Konservatuarı'nda dört yıl keman eğitimi aldıktan sonra aynı okulun bale bölümüne geti. Bu bölümden 1980/1981'de mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde bale sanatçısı olarak görev aldı ve halen bale sanatçılığına devam etmektedir.

Merih Çimenciler

1960-1971 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü'nde eğitim gören Çimenciler, mezun olur olmaz Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne katıldı. Birçok başrol oynayan Çimenciler, uzun yıllar baş dansçı olarak hizmet verdi. 1992-1994 yılları arasında aynı kurumda Artistik Direktör konumunda görev yapan sanatçı, 1996 yılında Bale İhtisas Komitesi başkanlığına seçildi.

Koreografisini yaptığı oyunlarla yurtiçi ve dışında sayısız ödül alan sanatçı, 2000 yılının ses getiren oyunu "Çanakkale Şehitleri"'nin de koreografıdır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Meriç Sümen

Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ilan edilmiş Türk balerindir.

Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Yüksek Bölümü mezunu olan Sümen, 1961 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne sanatçı olarak girdi. 1972, 1979 ve 1982 senelerinde Moskova Bolşoy Balesi'nde "Giselle" rolünü oynayarak Bolşoy tarihinde başrol üstlenen ilk yabancı Prima Balerin oldu. Ayrıca Leningrad, Kiev, Minsk, Riga ve Odessa'da da misafir sanatçı olarak dans etti.

Ulusal ve uluslararası alanda birçok birincilik ve onur ödülleri aldı. 1972 yılında Türk Kadınlar Birliği'nce "Yılın Sanatçısı" seçildi. 1973'te Kopenhag’da, 1975'te Varşova'da, uluslararası yarışmalarda "En İyi Dansçı" ödüllerini kazandı. 1973'te Kopenhag Balesi'nde bir ay süre ile bale dersleri verdi. 1976'da Tokyo’daki 1. Dünya Bale Yarışması Galası'nda "Onur Konuğu" olarak dans etti.

1979-1986 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde, 1986-1989 ve 2001-2002 yıllarında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde dansçılığın yanı sıra Başkoreograf ve Bale Sanat yönetmeni olarak çalıştı.

Ankara ve İstanbul Devlet Opera ve Balelerinin dışında konuk dansçı olarak İngiltere, Almanya, Danimarka, İtalya, Rusya, ABD, Hollanda, Polonya, Yugoslavya, Bulgaristan, Japonya, Mısır, Pakistan, Tunus, Cezayir ve Kıbrıs’ta dans etti.

1981 senesinde “T.C. Devlet Sanatçısı” unvanını aldı. 1983-1984 yıllarında Moskova Bolşoy Dans Akademisi Hocalık Bölümü'nü bitirerek "Bale Öğretmeni" diplomasını aldı. 1989-1992 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyesi olarak çalıştı.

1981 ve 1985'te Moskova Bale Yarışmaları'nda, 1980'den bu yana devam eden Varna Uluslararası Bale Yarışmaları'nda ve 1984, 1987, 1991 ve 1995'deki Osaka / Tokyo Dünya Bale Yarışmaları'nda Seçici Kurul (Jüri) üyeliklerinde bulundu.

Türk Balesi'nin 50. Kuruluş Yılı münasebeti ile dansçı ve eğitmen olarak baleye yaptığı katkılardan ötürü Şubat 1998'de TOBAV'dan iki "Özel Ödül" aldı. Haziran 1998'de Texas - Ballet Theater Dallas’da Misafir Eğitmen olarak 3 hafta klasik bale dersleri verdi.

Meriç Sümen, bale kariyerinde başdansçı olarak Kuğu Gölü, Giselle, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel, Romeo ve Juliet, Don Kişot, Şımarık Kız, Judith, Ferhat ile Şirin, Bahçesaray Çeşmesi, Şehrazat, Le Sylphides, La Patineurs, Çeşme Başı, Pagodalar Prensi, Güzel ve Canavar, Üç Kız Kardeş, Orpheus, Kanlı Düğün, Pas De Quatre, Pembe Kadın, La Bayadere, Paquita, Sylvia, Faust, Hançerli Hanım, Fantastik Senfoni, Petruşka, Le Spectre de La Rose, Esmeralda, Kamelyalı Kadın gibi birçok ölümsüz yapıtta dans etti.

1998 yılında Halk Sigorta’nın maddi katkıları ile Beyhan Murphy’nin koreografisini yaptığı Afife adlı eserde, alışageldiği klasik baleden farklı modern ve doğaçlama teknikleri ile seneler sonra tekrar seyirci ile buluştu.

Bale sanat dalındaki ilk ve tek “T.C. Devlet Sanatçısı” unvanına sahip olan Sümen, 1990'da İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde Başdansçı Repetitörlüğü görevini sürdürmekte iken Haziran 2005’de İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevine atandı.

5 Temmuz 2005 tarihi itibariyle de Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne atanan Sümen, evli ve bir çocuk annesidir.

Pıtırcık Akerman
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, balerin.

Ankara Üniversitesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültsi, Tiyatro Bölümü'nden mezun olan sanatçı, ilköğretim yıllarından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde de eğitim gördü. Almanya'da bale eğitimi aldı, Bonn Operası'nda solist ve "freelance" dansçı olarak çalıştı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi kadrolarına girdi. Bu kurumda baş balerin olarak görev yaptı. Futbolcu Selçuk Yula ile kısa bir evlilik yaşayan sanatçı, özel bir kurumda "pilates" eğitimleri verdi.

Sanem Çelik
Türk tiyatro oyuncusu, aktris ve balerin.

1983 yılında bale bölümüne girdi. 11 yıl profesyonel dans eğitimi aldı. 11 sene profesyonel Çağdaş Bale Topluluğunda çeşitli eserlerde dans etti. Ön lisansını aldıktan sonra tiyatro bölümüne geçti. Konservatuvarda Yıldız Kenter ve Haldun Dormen'in yıldız öğrencilerindendi.

1996'da ilk sinema filmi deneyimini "Yaban" filmi ile yaşadı. Ayrıca birçok reklam filminde rol aldı. Gene aynı sene "Kara Melek" dizisinde rol aldı. Türk televizyon tarihinin en çok reyting alan dizilerinden biri olan Kara Melek, Sanem Çelik için büyük bir dönüm noktasıydı, Türkiye onu bu dizi ile tanıdı ve Türk televizyonlarının en ünlü, en başarılı ve kötü karakterlerinden birini, Yasemin Saylan'ı canlandırdı.

1996 Adana Altın Koza Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ve Magazin Gazetecilerinin verdiği En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.

2000 yılında rol aldığı Filler ve Çimen adlı sinema filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Aynı film ile 2001 yılında 6 farklı yarışmada "En İyi Kadın Oyuncu" seçilerek ödül aldı.

2003 yılında Tolga Örnek'in yazıp yönettiği "Hititler"de Haluk Bilginer ile birlikte rol aldı. 13. Orhan Arıburnu Film Festivali'nde jüride yer aldı. Takvimler 2004'ü gösterdiğinde "Aliye" adlı televizyon dizisiyle Atv ekranlarında hayranlarının karşısına çıktı. Nejat İşler, Ayla Algan, Halit Ergenç gibi zengin kadroya sahip olan "Aliye", izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

2005 senesi dolmadan tekrar bir sinema filmi ile beyazperde'ye çıkıyordu: "Ayın Karanlık Yüzü". Metin Belgin'in yazdığı, Biket İlhan'ın yönettiği filmde, Mehmet Ali Alabora, Ali Poyrazoğlu gibi usta oyuncularla birlikte başrolü paylaşıyordu.

2006 yılında başrolünü Nejat İşler ve Halit Ergenç'le paylaştığı Aliye dizisini bitirdikten sonra Amerika'nın Los Angeles şehrine gitti.

2006 yılında gittiği Amerika'dan 2008 yılında döndü ve yapımcılığını yine TMC'nin üstlendiği "Güldünya" adlı dizi için kamera karşısına geçti.

Tan Sağtürk

Tan Sağtürk Türk balet ve dizi oyuncusu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü mezunudur. 14 Temmuz 1969 yılında İzmir'de doğmuştur.Türk balettir. Fransız Genç Balesi Le Jeune Ballet De France, Fransız Devlet Balesi Ballet National De France Baş dansçısı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılığı, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir, Kıbrıs, Bale ve Dans okulları kurucusudur. Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açarak baleyi geniş kitlelere sevdirdi. Fransız Devlet Balesine yapılmış Soude-ve Je ne Regrette Rien (Edit Piaf) adlı yapıtı bulunmaktadır. Antalya ve İzmir Devlet Opara ve Balesinde koreografisini yaptığı "Kalp Sesi Projesi" adlı yapıtı sahnelendirdi. Fox TV'de Bez Bebek adlı dizide Hakan karakterini canlandırmakta olup, tv reklamlarında rol almıştır.

Zerrin Arbaş
Türk bale ve sinema sanatçısı.

İstanbul Saint George Avusturya Lisesi ve İstanbul Konservatuvarı Bale Bölümü'nde eğitim gördü. İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Bale bölümünden mezun oldu. 1964 yılında sinemaya başladı. 1965'te Türkiye Güzeli seçildi.
Zerrin Arbaş, ressam Avni Arbaş'ın kızı, oyuncu Derya Arbaş'ın annesidir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Üst