Türkiye'de Her 3 kişiden birinde tansiyon var

deep Harbi Aktif Üye
Kırşehir’deki Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzmanı Dr. Metin Durandurdu, tansiyon hastalığı konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve hastaların ilaçları mutlaka kullanması gerektiğini söyledi.

Dr. Durandurdu, tansiyonun çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu, ancak çoğu insanın kendisinde tansiyon olduğunu bilmediğini bildirdi. Dr. Metin Durandurdu, son araştırmalarda Türkiye’de 18 yaş üzerinde her 3 kişiden 1’isinde tansiyon olduğunu bildiklerini anlatırken şöyle konuştu:

"Maalesef çoğu insan tansiyon hastası olduğunu bilmiyor. Tansiyon hastası olduğunu bilenler de düzenli bir tedavi görmüyor. Tansiyon hastalarına genel olarak tuzsuz diyet öneriyoruz. Ancak sıcak havalarda terlemeyle birlikte oluşan sıvı kaybı ve terlemeye bağlı tansiyon düşüklüğünü önlemek için tuzsuz diyet programında esneklik yapabilir. Havaların sıcak olduğu bugünlerde sıcaklığın çok arttığı öğle saatlerinde tansiyon hastaları gölgede, serin bir yerde bu sıcaklığı geçirsin. Günlük işlerinde hava sıcaklığının daha serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde dışarı çıkmalarında fayda var. Yeterli miktarda sıvı almaları gerekiyor."

Ailesinde tansiyonu olanların daha dikkatli olması gerektiğini ve 40 yaşından sonra tansiyon hastası olma olasılığının arttığını dile getiren Dr. Durandurdu, en önemli önleyici faktörün kişilerin kilo almasını engellemek, düzenli egzersiz yapmak ve sigaradan uzak durmak olduğunu vurguladı.

Hipertansiyon hastalığı kadınlarda daha sık görülüyor. Türkiye’de kadınların yüzde 58.9’u, erkeklerin ise yüzde 41.1’i hipertansiyon hastası. Hipertansiyonun gençlerde görülme oranı yüzde 11.8. 55 yaş üzeri bireylerin her 2’sinden biri hipertansiyon hastası.Yüksek tansiyona sebep olan nedenlerin yüzde 95’inde genetik yatkınlıklar, aşırı tuz tüketimi, sigara, alkol gibi alışkanlıklar, stres ve obezite yer alıyor. Hipertansiyon hastası 10 yetişkinden 7’si tedavi olmuyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst