Türkiyede bulunan mağaraların isimleri

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Türkiyedeki Mağaralar ve Türkiyede bulunan mağaraların isimleri, Türkiyedeki Büyük Mağaralar

Mağara yoğunluğu açısından Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alan Türkiye'de, turizme açık 20'yi aşkın mağaranın yanı sıra ekipmanlı normal ve profesyonel ziyaretçilerin girebileceği 19 mağara da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Yaklaşık 40 bin mağaranın bulunduğu Türkiye'de, en uzun mağara 16 kilometreyi aşan Isparta'daki Pınargözü ve en derini 1453 metre ile Mersin'deki Peynirlikönü'ne, özellikle profesyonel sporcular ilgi gösteriyorlar.

İlgili bakanlıkça turizme açıldığı belirtilen Antalya'da Damlataş Dim ve Zeytintaşı Bartın'da Gürcüoluk Burdur'da İnsuyu Denizli'de Kaklık ve Dodurgalar, Gümüşhane'de Karaca, Isparta'da Zindan, Karabük'te Mencilis, Kırklareli'nde Dupnisa, Konya'da Tınaztepe, Tokat'ta Ballıca ve Zonguldak'ta da Gökgöl ile birlikte özel müteşebbislerin girişimiyle ziyarete açıldığı bildirilen toplam 20'yi aşkın mağara, doğal güzellikleriyle adeta turistleri büyülüyor.

Ekipmanlı normal ziyaretçilerle rehber eşliğinde gezilebilen Antalya'da Yerköprü Bursa'da Oylat ve Ayvaini İçel'de Gilindire, İstanbul'da İkigöz, Karaman'da İncesu, Kastamonu'da Ilgazini, Konya'da Baltaini, Körükini ve Suluin, Kırklareli'de Yanasu ve Zonguldak'ta Çayırköy Mağarası, maceraseverlerin ilgisini çekiyor.

Ekipmanlı profesyoneller ise Antalya'da Altınbeşik Isparta'da Pınarözü Karaman'da Gürleyik Konya'da Sakaltıtan, Susuz Güvercinlik ve Pınarbaşı ile Zonguldak Kızılelma Mağarası'nda yeni keşiflerin heyecanını yaşıyorlar.

Mağaralar turizmin yanı sıra doğal soğuk Hava depolamacılığı kültür mantarcılığı solunum yolu hastalıkları tedavisi yer altı Suyu havzalarının belirlenmesi ile hayvansal ürünlerin olgunlaştırılması ve korunması gibi amaçlarla da kullanılabiliyor.

Karadeniz mağaraları da gözde
Sportif ve turistik geziler ile bilimsel araştırmalara yönelik mağara turizminin gelişmesinin hedeflendiği Zonguldak, Bartın ve Karabük'te de mağaralarla turizmin çeşitlendirilmesi amaçlanıyor.

Zonguldak'ta galeri sarkıt dikit travertenler ve milyonlarca yıllık mercan fosilleri bulunan ve temiz havasıyla stres giderdiği bildirilen 3 bin 250 metre uzunluğundaki Gökgöl Mağarası'nın, turizme açık 875 metresini 2001-2005'de 177 bin 584, 2006'da da 33 bin 931 kişi gezdi. Ereğli ilçesindeki, mitolojide “yer altı tanrısı Hades'in ülkesine açılan yollardan biri” olarak gösterilen Cehennemağzı Mağaraları'nı da 2001-2005'de 72 bin 238, 2006'da da 20 bin 592 ziyaretçi gezdi. İlde bakanlık tescilli 6 bin 250 metreyle Türkiye'nin ikinci uzun mağarası konumundaki Kızılelma ve Çayırköy'ün yanı sıra Sofular, İnağzı, Cumayanı ve İncivezaltı gibi mağaraları da genellikle bilimsel araştırma yapmak isteyenler ile sporcular ziyaret ediyor.

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde geçmiş yıllarda barınma yeri olarak kullanılan 6 bin 52 metre uzunluğundaki Mencilis Mağarası içindeki Horasan harcıyla örülmüş duvarları, el yapımı fırını, sarkıt ve sütunlarıyla turizme açıldığı 2003'den itibaren yaklaşık 75 bin yerli ve yabancı turistin ilgisini çekti.

Bartın'ın Amasra ilçesindeki Gürcüoluk Mağarası da gri, krem ve bej arasında değişen rengarenk damlataşlar ve fiziki özellikleriyle turizme tam olarak kazandırılmaya çalışılıyor. Işıklandırılması ve gezi yolları 2005'te tamamlanan mağaranın işletilmesinin özel sektöre devrinin ardından eksiklerinin giderilerek binlerce turistin ilgi göstermesi hedefleniyor.

Zonguldak'ta 2001'den günümüze kadar 304 bin 345 ve Karabük'te de 2003'den bugüne dek 75 bin olmak üzere toplam 379 bin 345 kişinin gezdiği mağaralara, Bartın'ın da dahil olmasıyla yılda 100 bin turistin ilgi göstermesi amaçlanıyor.

Mağaralara yılda 400 bin Turist
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gezi ve Mağara Komitesi Başkanı Engin zaman, Türkiye'nin mağara oluşumu bakımından Avrupa'da en iyi konumda olmasına karşın turizminden yeterince pay alamadığını söyledi.

Dünyada özellikle ABD deki mağaralara turist ilgisinin fazla olduğuna dikkati çeken Zaman, şöyle konuştu
“Mağara turizmi her geçen Gün dünyada önem kazanıyor. Ülkemizde özellikle Antalya bölgesindeki mağaralara yerli ve yabancı turist ilgisi üst düzeyde. Mağara oluşumu bakımından zengin olan Karadeniz Bölgesi'nin de turizmden yeterince pay alması için yatırımlar gerekmektedir. Ülkemizdeki mağaraları yılda 300-400 bin yerli ve yabancı turist geziyor. Ancak, bu sayı yetersizdir. Tanıtıma yönelik faaliyetler ile mağara odaklı turizm merkezlerinin oluşturulması lazım. Bu yönde, Bakanlığa Zonguldak'ı önerdik. Mağara turizmine destekler sağlanarak tesisleşmeye gidilebilir. Böylece, ülkemizdeki mağaraların gezilme sayısı iki katına çıkacaktır.”

Zaman, 2009'da ABD'de düzenlenecek Uluslararası Mağaracılar Birliği Toplantısı'nın 2013'de Türkiye'de gerçekleştirilmesi için çalıştıklarına işaret ederek “Aday iller arasında Zonguldak, Antalya ve Konya var. Mağaralarımızın uluslararası platformda tanıtılması açısından toplantı önem arz etmektedir” dedi
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
LAL
Üst