Türkiye'de anne ölüm hızı

mahir Harbi Aktif Üye
Türkiye'de anne ölüm hızı oranları ve rakamları 2012

Gelişmemiş ülkelerde yılda 100 bin doğumdan 580’i, gelişmiş ülkelerde 15’i, Türkiye’de ise 23’ü anne ölümüyle son buluyor.
anneolumhizi.jpg

Türkiye’de 1990’dan 2008’e kadar anne ölüm hızı 100 binde 68’den 23’lere gerilemiş durumda. Bu sonuçla Türkiye, anne ölüm oranlarında dünyada en hızlı düşüş gösteren 10 ülke arasında yer alıyor.

Anne ölüm sebeplerini ilk sırasında kanama geliyor. Diğer nedenler ise sepsis (enfeksiyon), eklampsi (gebelik zehirlenmesi), emboli, anestezi komplikasyonları. Diyabet, kalp hastalıkları, anemi ve kazalar da nedenler arasında.

İleri yaşla artış gösteren anne ölümleri, eğitim düzeyi ile de ters orantılı. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği de (TJOD) Dünya Kadın Hastalıkları ve Doğum Birliği (FIGO) gibi anne ölümlerinin azaltılması için çalışmalarını sürdürüyor. TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, anne ölümlerinin engellenmesi için FIGO’nun İtalyan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (SIGO) ile birlikte Roma’da yapacağı 2012 Dünya Jinekoloji Kongresi öncesinde uluslararası uzman eğitim programlarına ağırlık verdiğini söyledi.

Kadın sağlığının özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha ileri seviyeye getirmek ve anne ölümlerini azaltmak bu yılki eğitim programının ana hedefini oluşturuyor. İtalya’da 3 hafta sürecek olan programa 100 ülkeden yapılan başvurulardan sadece 30’u kabul edildi. Uluslararası eğitime kabul edilen isimlerden biri de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Büyükkurt.

Eğitim sonunda FIGO 2012 Dünya Kongresi’nde bir de sunum yapacak olan Doç. Dr. Selim Büyükkurt, Türkiye ve TJOD’yi Roma’da temsil edecek.