Turizm faaliyetleri hangi farklı meslek ve iş kollarını ortaya çıkarmıştır

Sehbal Üye
Turizm faaliyetleri hangi iş kollarını ve meslekleri ortaya çıkarmıştır?

Turizm sektörünün sezonlara göre yaşadığı canlılık da takas sistemini çekici kılmaktadır. Kış turizminin yaşandığı beldelerde kış sezonlarının hareketli ancak yaz sezonlarının tam tersine geçiyor olması sisteme ilgiyi artırmaktadır. Çünkü yaz sezonunda bu bölgelerde satışın olmaması, maliyet unsurunun bu nedenle daha da önem kazanması, atıl kapasitenin gündeme gelmesi, nakit para sıkıntısının yaşanması sistemin uygulanmasına mükemmel bir ortam sağlamaktadır. Bu açıdan ele alındığında turizm sektörü sistemin kullanımı için ideal bir sektör sayılmaktadır.
Mikro anlamda takas sisteminin sağladığı yararların dışında makro nedenlerle de sisteme olan ilgi turizm sektöründe fazlalaşmaktadır. Ülkeler ele alınarak değerlendirme yapıldığında takasın uluslararası boyutlarda ne anlam taşıdığı daha net olarak anlaşılmaktadır.
Gelişmekte olan ülkelerde seyahat eden insan sayısı ekonomik ve politik bazı unsurlar nedeniyle gelişmiş ülkelere oranla daha azdır. Bu ülkelerin turizmi ödemeler dengesinde açıkları kapatabilmek, yabancı kaynaklı yatırımları artırmak ve işsizlik sorunlarını çözecek sektör olarak gördükleri bilinmektedir. Genel olarak bilindiği üzere, turizm ev sahibi ülkenin ekonomisini daha fazla etkilemektedir. Turistlerin ülke sınırları içerisinde yapmış oldukları tüm harcamalar ülkenin ekonomisine ulusal gelir olarak fayda sağlamaktadır. Bunun aksi durumlarda da, örneğin ülke vatandaşlarının turist olarak diğer ülkelerde yaptıkları harcamalarda, ulusal geliri azaltıcı fonksiyon görmektedir. Bu nedenle zaman içerisinde bazı ülkelerin vatandaşların denizaşırı seyahatlerini kısıtlayıcı müdahalelerde bulundukları gözlemlenmektedir.

Turizm Sektöründe Takas Sistemini Kullanan İş Kolları ve İstekleri
Turizm Organizatörleri Ve Seyahat Acentaları
Uçak Şirketleri
Otel ve Pansiyonlar
-Uçak
-Otel Odaları
-Restoranlar
-Araba Kiralama Hizmetleri
-Otobüs, minibüs Kiralama hizmetleri
-Taşıt Araçları
-Reklamcılık Hizmetleri
-Matbaacılık Hizmetleri
-Fuarcılık Hizmetleri
-Sigortacılık Hizmetleri
-Promosyon Hizmetleri
-Büro ekipmanı
-Personel Eğitim Hizmetleri-
-Bilgisayar Malzemeleri
-Büro Elektronik ve İletişim aletleri
-Uçak Bakım yer Hizmetleri
-Taşıt Araçları
-Catering Hizmetleri
-Taşımacılık Hizmetleri
-Temizlik Hizmetleri
-Uçaklar için her tür bakım ve malzeme
-Reklam Hizmetleri
-Matbaacılık Hizmetleri
-Fuarcılık Hizmetleri
-Sigortacılık Hizmetleri
-Personel İş Elbiseleri
-Büro Ekipmanı
-Personel Eğitim Hizmetleri
-Bilgisayar Malzemeleri
-Bilgisayar Programcıları
-Büro Elektronik ve İletişim aletleri
-İç Mimari
-Mobilya ve Dekorasyon malzemeleri
-İnşaat Proje ve Planlama Hizmetleri
-İnşaat İşleri
-İnşaat Malzemeleri
-İç Mimari Hizmetleri
-Mobilya ve İç Dekorasyon Malzemesi
-Elektrik, Enerji, Aydınlatma Malzemesi
-Elektronik Malzeme
-Beyaz Eşya
-Kahverengi Eşya
-Otel Tekstili ile ilgili Malzemeler
-Mutfak ve Çamaşırhane Aletleri
-Mutfak ve Çamaşırhane Kimyasalları
-Günlük Oda Temizlik ve Hijyenik Malzemeler
-Büro Malzemesi
-Bilgisayar
-Bilgisayar Programcıları
-Büro Elektronik ve İletişim Aletleri
-Otel Donatımı için Cam ve Seramik Eşya
-İş Elbiseleri
-Personel Eğitim Hizmetleri
-Güvenlik Sistemleri ve/veya Elemanları
-Alarm Sistemleri
-Reklam Hizmetleri
-Matbaa Hizmetleri
-Sigortacılık Hizmetleri
-Promosyon Hizmetleri
-Gıda Tüketim Malzemesi


SONUÇ
Turizm sektörü, Türkiye’nin en önemli ekonomik kalkınma araçlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de zaman zaman yaşanan olumsuz ekonomik ve politik gelişmeler sektörü etkilemekte dolayısıyla sektörde de işletmelerin doluş oranlarında azalma, gelirlerinde düşüş ve satışlarında azalma gibi aksaklık ve sorunlarla karşılaşılmaktadır.
Karşılaşılan bu tür aksaklıkların sonucunda Türkiye’de de kullanılmaya başlanan barter sistemi, konu üzerine profesyonel olarak eğilmiş olan organizasyonlar tarafından ekonominin birçok sektöründe çok sayıda işletmenin üye yapılması ile uygulanmaktadır.
Takas sistemini kullanmakta olan işletmelerin sistemden sağladığı yararlar göz önüne alındığında, takas sisteminin turizm sektörüne gerçekten önemli avantajlar sağlayabileceği görülmektedir. Turizm sektöründe temel hedef doluluk oranını en yüksek düzeye çıkarmak ve satışları artırmaktır. Takas işletmelerinin de sistemin bu tür yararları sağladığını iddia etmeleri konuyu irdelemenin gerektiğini ortaya koymaktadır. Takas sistemine üye olan işletmeler potansiyel birer müşteri sayılabilmektedir ve söz konusu üye işletmelerin sürekli birer müşteri haline gelmesi doluluk oranlarını artırmak için şans anlamına gelmektedir. Sistemin sağladığı bu yarar, yani boş kalan kapasitenin değerlendirilerek doluş oranlarının artırılması turizm sektörü için kazanç sayılmaktadır. Bu nedenle sektörün takas sistemini kullanması çıkarları doğrultusunda olacaktır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst