Tupac Amaru Shakur

pesimist sanal alem
Annesi Kara Panter üyesi Amaru Shakur olan Tupac 16 haziran 1971 de New York'un Brooklyn eyaletinde doğdu.Doğduğunda ismi Lesane Parish Crooks'du.Sonra ismi Tupac Amaru Shakur olarak değiştirildi."Tupac Amaru" hintçe "parlayan yılan" demekti.Tupac hayatı'nın 12 yılını harlemde 27.ci sokak'ta geçirdi.Tupac'ın babası bir soygun işine karışmıştı.Ve Tupac küçük yaştayken babası cezaevine girmişti.Tupac Harlem için "Dünyanın en berbat" yeri diyor.1986 yılında baltimor sanat okulun'da okuyordu.O sıralar en yakın arkadaşı Jada'ydı..Zamanının coğunu Jada'yla geçiren Tupac Jada'yla okula gitmeyi çok sevdigini ve Jada'yıda çok sevdigini söylüyor.Bu dönem'de tupac MC New York lakabıyla şiirler yazıyordu.

1988 yılında ailesi California'ya taşınıyor.Tupac bir sokak çatışmasında 6 yaşındaki bir çocuğu yaralıyor.Bu olaylardan sonra toplanan Tupac Cali'de bir çok partiye katılıyor ve o yılda Digital Underground isimli gruba katılıyor ve grubun tarihindeki son üye oluyor(En azından şimdilik)Digital UnderGround'da hem MC'lik hemde Dans ediyordu.Digital Underground'un "Same Song" isimli parçası hit oluyor.Klip'de Tupac'da gözüküyor.Digital Underground Tupac'a bir çok kapı açıyor.1991 ekimin'de "Nothing But Trouble"isimli film'de rol alıyor.Film baş'lı başına bir tupac filmi olmasada American BoxOffice liste'sinde $20 satıyor.Film'le birlikte tupac bir çok yapımcı'nında dikkatini çekiyor."Nothing But Trouble"filminden sonra "2Pacalypse Now"la iyi bir satış grafiği yakalıyor ama bu album bir çok kesim'dende tepki alıyor özellikle "Anti Gansta Rap"çilerden.Sebep ise şarkılarda küfür kullanılması ve şiddte öğelerinin fazla olması.Bu konu Tupac'in ödül alması ile büyüyor.Bazı eylemler ile bu konu tarihe karışıyor.

Tupac 1993 şubat ayında " STRICTLY 4 MY N.I.G.G.A.Z"(album 1 milyon kopya satıyor.) ile yine iyi bir çıkış yakalıyor.Bu album'lede ödül kazanan Tupac Janet Jackson ile "Poetic Justice"de oynuyor.Film BoxOffice'de $25 milyon dolar satıyor.Janet'ın VIH testi yaptırması basına bir aşk olayı ile yansıyor.Tupac ve janet bir açıklama yapmıyor ama janet'ın o dönem evli olması olayın basın faktör'ünü ortaya çıkarıyor.1994 yılında Tupac studyo'da [NEW YORK]vuruluyor.Üst kat'a bulunan puffy ve biggie Tupac ambulans'a koyulurken rahat hareketler sergiliyor. Bu olaydan sonraki günlerde tupac'i başka bir bela daha bekliyordu.Tupac arkadaşları ile bir bayan hayranına tecavuz'den yargılanıyor.Duruşma'da hakime söylediği "Only God Can Judge Me"(Beni sadece tanrı yargılar) sözü ile ilah haline geliyor.Hapishane'de 4 yıl kaltıktan sonra kefalet'le serbest bırakılıyor.Rekor tazminatı ödeyende Suge Kinght oluyor.Tupac böylece Deathrow records'a geçiyor.

Deathrow label'li ilk albumu "ME AGAINST THE WORLD" ile Bilboard da 1 numaraya oturuyor.Bu albumun favori şarkısı ise Dear Mama olduyor ve bu parçayada klip cekiliyor.Tupac "DearMama"şarkısında annesine olan minnettarlığını ve babasına karşı nefretini dile getiriyor.Tupac "ME AGAINST THE WORLD" ile 2 milyon satıyor ve double platinum kazanıyor.Ekim 95 de New York'da "All Eyez On Me"yi kayıt ediyor.Album kitap ve CD'den olusuyor."All Eyez On Me" 9 milyon kopya satıyor.Makaveli(Bu albumde 5 milyon kopya sattı.) albumu çıkmadan 7 gün önce Vegas'da haince bir ilahlı saldırı ile hayatını kaybediyordu.Annesinin isteği üzere tupac gömülmeyip yakılıyor.Annesi Afeni Deathrow'a dava açarak şarkılarının hakkını eline alıyor ve Amaru Records adı altında ölmeden önceki parçaları album haline getirip piyasaya çıkarıyor.Bunlardan en sonuncusu "Until The End Of Time".Tupac öldü deniyor ama buna çok az kişi inanıyor.

Tupac 1996 yılında Las Vegas'ta yakın dostu ve yapımcısı Suge Knight'la beraber yakın dostu Mike Tyson'un boks maçından çıktıktan sonra Suge'nin beyaz BMW'sinde bir kavşakta dururken yanından geçen beyaz Lincoln marka otomobildeki 4 kişiden açtığı ateşle hasteneye girdikten 1 hafta sonra saat 4.03'te ölüyor.

Ölümünün üstünden uzun yıllar rağmen hala albumleri çıkıyor.Loyal To The game listelere 2004 yılında 1 numaradan girdi Efsanesi hala yaşıyor.Müzik eleştirmenlerine göre onun gibi bir ses gelmemiştir.Rap müziğinin azınlık tarafından dinlendiği bir dönemde HHAPİSTE çıkardığı albümü ile 1 numaraya oturdu ardından yine aynı dönemde tarihin İLK 2 CDLİ RAP ALBÜMÜNÜ yaptı.G-funk'ın getirdiği ritim avantajlarını kullanarak inaılmaz Rap albümlerine immza atmıştı.

Bu arada Tupac gibi birisi hala bulunamadı onun sesini yakalıyamadıkları gibi yaşam tarzıda onu ölüme götürsede benimseyenler oldu. Kİşisel olarak Tupac gerçekten çılgın biriydi kendisini rahatsız eden polisleri kıçlarından vurmadan tutun rakip plak şirketinin adamlarını öldüresiye dövmeye kadar .

SONUNDA ONUNDA DEDİĞİ GİBİ O BİR ASKERDİ HIZLI YAŞADI HIZLI ÖLDÜ
25'YAŞINDA VEFAT ETTİ VE ŞU KESİNKİ MÜZİK TARİHİ ÇOK ÖNEMLİ BİR SESİ KAYBETMİŞTİ

Not:[Suge Knight denen adam Death Row Recordz'un sahibi 1.90 buyunda 100 kg bir adamdır]


1994 OLAYI


Hersey 1994 yilinda 2Pacin vurulmasiyla basladi. New Yorkta kayit sirketinde bes el vurulmustu. Bu vurulmada bir çok teoriler var. Medya olayi bir soygun olarak gösterdi, onlara göre Tupac da silahina davranmis ve vurulmustu. Ama Tupa'a göre olay çok daha derin...
Tupac'a göre olay "Above The Rim" çekimlerinde baslamisti. Burda Nigel adli bir adamla tanismisti. Nigel de Pac'i Trevorla tanistirmisti. Ikiside sözde Black Mafia üyeleriydi ve Badboy kasetçilige para yardiminda bulunuyorlardi. Tupac'a göre onlar Pac'i "olgun" yapmislardi. Ikisi de Pac'in Badboy kasetçilige katilmasini istemis ama Tupac reddetmisti. Bu belki de vurulma sebeplerindendi. Hem Tupac bir röportajinda Jacques Agnant isimli arkadasina laf atmisti belki de bu yüzden vuruldu.
Olaydan bir yil sonra Stretch ölü olarak bulundu. Tupac, Stretch'i olaya karistigi için suçlamisti. "Ambitionz Az a Ridah" sarkisinda "Had b*tch a** ni**as on my team, so indeed they wet me up" (takimimda kaltak zenciler vardi aslinda onlar beni vurdu) diyor. Tupac'a göre yalniz vurulma degil taciz olayi da bir plandi.
Medya bu olayi hep çarpitti ve Dogu/Bati savasini yanlis yazdilar. Tupac direkt olarak hiçbir zaman Biggie'yi ve Puffy'i suçlamadi. Onlar Pac'in arkadaslariydi ama onu hiç uyarmadilar. Tupac cezaevine girdiginde onu ziyaret etmediler yani Pac'a göre onu "terkettiler" ve "onun yerini almaya çalistilar".

1996 OLAYI


7 Eylül Cumartesi

14 : 30 Tupac Las Vegas'a geldi.

20 : 30 Tupac'in gitigi MGM Grandadeki Myke Tyson ve Bruce Seldon maçi bitti. Tupac maça 20:00'de gitti. Tyson 109 saniye sonra kazanan ilan edildi.

20 : 30 - 21:00 Otel Grand Garden yaninda Tupac ve Suge Knight adi daha sonra Orlando Anderson oldugu ortaya çikan bi adamla kavgaya karisti. Polis bu adamin Tupac'in vurulusuyla bir iliskisi olduguna inanmiyor.

23:00 Suge Knight Las Vegas bulvarinda müzigi çok sesli dinledigi ve kiralik arabasinda plakasi olmadigi için durduruldu. Bir kaç dakika sonra serbest birakildi.

23:15 Shakur ve Marion Suge Knight vuruldu. 1996 BMW 750 sedan marka arabayla Flamingo yolunda doguya giderken isiklarda durduklarinda yanlarinda duran Cadillac marka arabadan ates açildi. Tupac'in gögsüne 3 kursun isabet etti. Suge bu olayi hafif siyriklarla atlatti ve hemen arabayi u dönüsü yaptirarak Tupac'i University Medical Center'a götürdü. Iç kanamayi durdurmak için sag karacigeri alindi.

8 Eylül Pazar

11:00 Suge Knight University Medical Center'dan ayrildi.

18 : 20 Shakur iyilesmek için ayni hastanede bir baska operasyona girdi.

9 Eylül Pazartesi

20:00 Metro Polisi ve yaklasik Tupac'in yaklasik 20 hayrani ve dostlari bir "yanlis anlama" üzerine sözlü kavga etti. Shakur'un bayan bir arkadasi yardimiyla tansiyon düstü ve kimse tutuklanmadi.

11 Eylül Çarsamba

18:00 Knight avukatlariyla beraber polise olay hakkinda yaklasik bir saat konustu.

16:03 Tupac'in öldügü söylendi.

19:00 Tupac'a sahte olup olmadigi anlasilmayan otopsisi yapildi.

21:00 Tupac Davis Mezarligina kaldirildi ve annesinin istegi üzerine yakildi..
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
3
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst