Tüp bebekte yeni yöntem

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Tüp bebekte yeni yöntem
Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Tıp Fakültesi’nde uygulanan “IVM” yöntemiyle, tüp bebek yönteminin riskleri ortadan kaldırılıyor, maliyet ve süre azalıyor. Yumurtlayamama olarak tanımlanan olgularda, çocuk isteği olduğunda önce hap, başarılı olunmazsa iğne tedavisi uygulanıyor. İğne tedavisi ile de başarı elde edilemezse geleneksel tüp bebek tedavisi öneriliyor.

H.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, hastane Tüp Bebek Ünitesi’nde, gazetecilere Türkiye’de ilk kez uygulanan yeni yöntem “İn-Vitro Matürasyon (IVM)” hakkında bilgi verdi. Türkiye’de 10 kadından 1’inde, Polikistik Over Sendromu veya “yumurtlayamama” olarak tanımlanan “PCOS” görüldüğünü, bu hastaların adet düzensizliği, tüylenme gibi şikayetlerinin yanı sıra en önemli şikayetlerinin kısırlık olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Yaralı, bu tip olgularda çocuk isteği olduğunda önce hap, başarılı olunmazsa iğne tedavisi uygulandığını, iğne tedavisi ile de başarı elde edilemezse geleneksel tüp bebek tedavisinin önerildiğini bildirdi. Tüp bebek uygulamasında genel olarak 10-15 yumurta gelişiminin beklendiğini anlatan Yaralı, POCS’li olguların, tüp bebek uygulamalarında “yumurtlatma tedavi protokollerine çok duyarlı ve aşırı sayıda yumurta gelişimi eğiliminde” olduklarını kaydetti. Bunun da karın içerisinde sıvı toplanması, vücutta sıvı toplanması hatta ölümcül olan bir komplikasyona neden olabildiğini kaydeden Prof. Dr. Yaralı, POCS’li hastalara yeni uygulanan “İn-Vitro Matürasyon (IVM)” uygulamasının, bu riskleri ortadan kaldırdığını bildirdi.

IVM yönteminde bir başka avantajın da normal tüp bebek uygulamasında kullanılan ilaçların kullanılmaması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yaralı, ilaç kullanımı olmadığı için maliyetin düştüğünü, hasta için çok daha “arkadaşça, çok daha basit bir takip protokolü” izlendiğini belirtti. Tüp bebek yönteminde hastalara 5-6 kez yapılan kan ve ultrason tetkiklerinin ve uygulama süresinin yeni yöntemle daha aza indiğini söyleyen Prof. Dr. Yaralı, bunun da maliyeti aşağı çektiğini bildirdi. Yeni yöntemin, PCOS’li hastaların yanı sıra adet gören ancak ultrasonografide polikistik over tespit edilen “PCO”lu hastalara da uygulandığını söyleyen Yaralı, Türkiye’de ilk kez yapılan bu uygulamada, konusunda lider olan Kanada’dan Dr. Ri Cheng Chian’ın kendilerine önderlik edeceğini bildirdi.

Prof. Dr. Yaralı, IVM yönteminde, seçilmiş uygun hastalara ilaç tedavisi ile yumurtalıkları uyarmadan, yumurtalıkta “inci tanesi” gibi yerleşim gösteren henüz olgunlaşmamış yumurtaların ultrasonografi eşliğinde toplandığını, tüp bebek laboratuvar ortamında olgunlaştırıldığını ve ardından mikroenjeksiyon ile döllendiğini ve rahim içine transfer edildiğini bildirdi. Hacettepe Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nde bugün 3, yarın 2 hastaya yeni yöntemin uygulanacağını söyleyen Yaralı, hastalardan para alınmadığını kaydetti. Prof. Dr. Yaralı, Hacettepe Üniversitesi olarak dünyada sayılı merkezlerde uygulanan bu yöntemi kullanan belli merkezlerden olmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Kanada’dan uygulamayı yürütmek üzere gelen Dr. Chian da tüp bebek uygulamalarında zamanla başarı arttıkça maliyetin azaldığını söyledi. PCOS ve PCO’lu hastalara uygulanan bu yeni yöntem ile dünyada 250-300 civarında bebeğin dünyaya geldiğini ve sağlıklarında bir sorun bulunmadığını belirten Dr. Chian, bu tedavi yönteminin güvenilir olduğunu vurguladı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst