Tüp bebek uzmanından yöntem açıklaması

pesimist sanal alem
Tüp bebek uzmanı Opr. Dr. Tolga Ecemiş: Tüp bebekte mucize yöntem yok
Akay Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum, Kısırlık ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Tolga Ecemiş, tüp bebek uygulamasında mucize denebilecek bir yöntem bulunmadığını vurgulayarak, "Kişiye göre seçilip uygulanan yöntem vardır." dedi.

Aileleri, yeterli bilimsel kanıtı olmayan yöntemleri mucize gibi sunan kişi ve kurumlara karşı uyaran Ecemiş; tüp bebek uygulamasında tedavinin başarı şansını artırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerin kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Hastanın öncelikle anatomik bir anormalliği varsa ortaya konulması, soruna yönelik tedaviye başlanması gerektiğine dikkat çeken Ecemiş; tüp bebekte hastanın durumuna göre seçilecek başarılı tedavi yöntemlerini şu şekilde sıraladı: "Beşinci gün embriyo transferinin yapıldığı Blaslokist transferi, 2 veya 3. gün ile 5. gün olmak üzere çift embriyo transferinin yapıldığı interval transfer, embriyoların duvarının lazerle inceltilip rahime tutunmalarını sağlayan assited hatching, ko-kültür, mikrotese ve yeni ilaç tedavi protokolleri. Tüm bu yöntemler uzun yılların çalışma ve deneyimleri sonucu son zamanlardaki gebelik şansını artırmak adına kullandığımız uygulamalar olup mucize denebilecek bir yöntem son yıllarda uygulamaya konmamıştır ancak çalışmalar devam etmektedir."

Ecemiş, başarısız tüp bebek denemesinden sonra maddi ve manevi olarak çöküntü yaşayan ailelerin hekimler tarafından bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Başarısız tüp bebek nedenlerinin tam olarak bilinemediğine dikkat çeken Ecemiş, "Olası nedenler pıhtılaşma, doğumsal şekil bozuklukları, embriyo kalitesinde kromozomal veya yapısal bozukluk,tüplerde sıvı birikmesi, myom, embriyo duvarlarının kalın olması, transferi yapan ekibin deneyimi, transferin zor olması gibi etkenlerdir." diye konuştu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst