Tüp bebek sahibi olacaklara uyarı!

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Tüp bebek sahibi olacaklara uyarı!
Uzmanlar, tüp bebekle çocuk sahibi olacak ailelere: "Baba adaylarındaki genetik problemler tüp bebekte oluşan erkek çocuklara geçebilir." uyarısında bulunuyor.

Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı, Anatolia Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Yaralı, tüp bebek tedavisiyle doğan bebeklerin yapısal ve doğumsal anormallikler açısından, doğal yolla oluşan bebeklerden bir farklılık göstermediğini belirtti. Yaralı, "Yalnızca, baba adaylarındaki genetik problemler tüp bebekte oluşan erkek çocuklara geçebilir" uyarısında bulundu.

SPERM ÜRETEMEYEN ERKEĞİN BU ÖZELLİĞİ DE ÇOCUĞA GEÇEBİLİR
Yaralı ile aynı görüşü paylaşan Jinekoloji Derneği Başkanı Bülent Tıraş ise sperm üretemeyen ya da 5 milyonun altında sperme sahip olan kişilerin doğal yolla bebek sahibi olamadıkları için tüp bebek yöntemini tercih ettiklerini kaydetti. Doğacak çocuğun erkek olması durumunda bu özelliğinin çocuğa geçtiğini anlatan Tıraş, 5 milyonun altında sperme sahip olan kişinin doğacak erkek çocuğunda genetik problem oluşma olasılığının arttığına dikkat çekti.

Tıraş, kadındaki bazı sorunlar nedeniyle de tüp bebek yönteminin tercih edildiğine değindi.

DÜŞÜK RİSKİ NORMAL GEBELİKLERLE AYNI
Doktor Yaralı, tüp bebek gebeliklerinin düşükle sonuçlanma riskinin doğal yolla oluşan gebeliklerle aynı olduğunu söyledi.

Tüp bebek tedavisinde sürenin, doktorun çift için uygun gördüğü protokole göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Yaralı, genelde ilaçların kullanılmaya başlanmasından embriyo transferine kadar geçen sürenin 4–5 hafta arasında olduğunu vurguladı.

KISIR ÇİFTLERDE BELİRGİN BİR ARTIŞ YOK
Bir yıl süreyle korunmaksızın düzenli ilişkide bulunulmasına rağmen gebe kalınamaması durumuna kısırlık adını verdiklerini kaydeden Yaralı, sağlıklı bir çiftin bir ay boyunca düzenli ilişkide bulunmaları durumunda gebe kalabilme şansının yüzde 20–25 olduğunu belirtti.

Yaralı, kısır (infertil) çiftlerin toplumdaki oranında son yılarda belirgin bir artış olmadığını söyledi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst