Tüp bebek lüks değil

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Tüp bebek lüks değil
Çocuk sahibi olmak için çırpınan ailelerin büyük çoğunluğunun isteği, hukuksal engellerin bir an önce ortadan kaldırılarak ‘tüp bebek’ tedavisinde devletin kendilerine destek olması. Avrupa ve Amerika’da bugün uygulanan tüm yöntemler Türkiye’deki merkezlerde de aynen uygulanıyor. Tüp bebek konusunda Türkiye çapında hizmet veren 40 merkez bulunuyor. Özel klinikler dışında, devlet ve üniversite hastaneleri de bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yardımcı oluyor. Tüp bebek uygulamasını ilk başlatan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara ve İstanbul Tıp Fakülteleri fiyat açısından en uygun olanları. Çocuk sahibi olma çabasının bir lüks olmadığını dile getiren aileler, bu tedavinin de SSK kapsamına alınması gerektiğine işaret ettiler.

Uzmanından uyarılar

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Gürgan, çiftlerin tedavi görecekleri merkezi iyi araştırması gerektiğini söyledi.

Prof. Gürgan, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon çiftin şimdi ya da gelecekte kısırlık ile karşılaşacağının tahmin edildiğini belirterek, "Çocuk sahibi olamayan insanlar ülkemizde önemli sosyal, psikolojik, moral ve ekonomik sorun ve çıkmazlar yaşıyor. Anadolu’da da çok iyi merkezler var. Mutlaka İstanbul’a gitmeleri gerekmiyor" dedi.

Prof. Gürgan çiftlere şu uyarılarda bulundu:

• Erkek kısırlığının tedavisinde çok nadir görülen bazı hastalıklar haricinde ilaç tedavisi fayda sağlamaz. Lüzumsuz para ve zaman harcamayın.

• Yüksek teknolojilerin gerekli olmadığında kullanılması faydadan çok zarar getirir. Çünkü müdahale edilen insanın en önemli ve hassas hücresi.

• Tüp bebek tedavilerinde amaç çoğul gebelik değildir.

• Tüp bebek tedavisi dinen yasak değil. Türkiye kanunlarına ve İslam dinine göre başka kişilere ait sperm ve yumurtaların kullanılması yasak. Bu sınırları zorlayarak herhangi bir girişimde bulunmak sonradan tamir edilemeyecek problemler doğurabilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst