Tüp bebek denemeden önce...

SYSTEM Üye
Tüp bebek denemeden önce...
Evli ve denemesine rağmen gebe kalamamış ya da hamileliği düşükle sonuçlanmış kişilere 'ilaçlı rahim filmi' çektirmeleri öneriliyor.

Ankara Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezi Başkanı Hakan Şatıroğlu, tüp bebek kararı alan kişilere, 'önce rahim şeklinize baktırın' uyarısında bulundu.

Hakan Şatıroğlu, evli ve denemesine rağmen gebe kalamamış ya da hamileliği düşükle sonuçlanmış kişilere 'ilaçlı rahim filmi' çektirmelerini önerdi. Bu film ile rahmin şeklinin ortaya çıkarıldığını anlatan Şatıroğlu, rahim ağzının üçgen şeklinde olması gerektiğini, ancak kimilerinde 'T' şeklinde ya da 'perdeli' olduğunu ifade etti. Bu gibi rahim bozukluklarının gebe kalmayı önlediğine ya da gebelikleri düşükle sonuçlandırdığına işaret eden Şatıroğlu, rahim bozukluklarının, maliyeti oldukça düşük 15 dakikalık bir operasyonla giderilebileceğini bildirdi.

Normal yolla gebelik mümkün
Şatıroğlu, bebeği olmadığı için başvuran 100 kişiden 20’sinde bu sorunun görüldüğünü belirterek, sorunun giderilmesi ve başka bir problem bulunmaması halinde kişinin normal yollarla gebe kalabileceğini kaydetti.

Aksi halde tüp bebek uygulamasının gerekli olduğunu söyleyen Şatıroğlu, gebe kalmak için doğru ve düzenli beslenmeye önem vermek gerektiğini dile getirdi.

Polip gebe kalmayı engelliyor
Şatıroğlu, "Tüp bebek kararı alımış kişilerde rahim içi zarı benleri (polip) bulunup bulunmadığına da mutlaka bakılmalı, çünkü polipler kişinin normal yollarla gebe kalmasını engellediği gibi tüp bebek uygulamasının da başarısız olmasına neden olur" dedi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Üst