Tüp bebek... Ama ne zaman?

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Tüp bebek... Ama ne zaman?
Pek çok çiftin en büyük arzusudur bir çocuk sahibi olmak... Ancak bunun için bazen doğal yollar yeterli olmuyor. İşte, bu noktada ...tüp bebek... merkezleri devreye giriyor. Ama tüp bebek herkese uygulanabilen bir yöntem değil. Yaş ve sorunun niteliği çok önemli. Biz de uzmanlara sorduk: "Tüp bebek kime, ne zaman uygulanmalı?"

"Hamilesiniz..."Tüm yaşantınız boyunca alabileceğiniz en güzel müjde bu olsa gerek. Öyle ya, sevginizin ortak meyvesi olan o minik bedeni nihayet mutlulukla bağrınıza basabileceksiniz...Peki, ya bu cümleyi doktorunuzdan bir türlü duyamıyorsanız? Üzülmeyin! Çünkü, günümüzde, modern tıp alanında yaşanan gelişmeler, infertilite yani kısırlık sorununa karşı size pek çok çözüm sunuyor. Bu yöntemlerden en sık başvurulanı, hiç kuşkusuz tüp bebek. Ancak, madalyonun öbür yüzünü de unutmayalım; tüp bebek gereksiz yere uygulandığında pek çok sorunu da beraberinde getiriyor!

TÜP BEBEK NEDİR?

* Sperm ve dişi yumurta hücrelerinin laboratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahme transfer ilkesine dayanıyor.

*Tüp bebekte yaş sınırlaması getirilmiyor.

*Tedavi maliyeti 2-3 bin dolar arasında değişiyor.

*Çoğul hamileliğin önlenmesi için, istisna durumlar dışında embriyo sayısı 2-3 ile sınırlı tutulmalı.

*Uzmanlar hem bedenen hem de ekonomik anlamda sıkıntıya düşmemeniz için yöntemi 3-4 denemeyle sınırlamanız gerektiğini belirtiyorlar. Ancak literatüre göre 12. denemede hamile kalanlar da var.

NASIL UYGULANIYOR?

Yumurtalıkların uyarılması: İlaçlarla yumurtalıklardan çok sayıda olgun yumurta üretilmesi sağlanıyor.

Yumurtaların toplanması: Ultrason yardımıyla ameliyathanede gerçekleştiriliyor. İğne ve iğneye bağlı elektronik pompa aracılığıyla yumurtalar toplanıyor.

Emriyo gelişimi: Yumurtalar toplandığı gün, eşe mastürbasyon yoluyla meni veriyor. Hareketli spermler, toplanan yumurtalarla birlikte vücut ortamına ayarlı özel kaplara yerleştiriliyor.

Embriyo transferi: Gelişen embriyoların kaliteleri değerlendirilerek, uygun sayıda embriyo, transfer kataterinin içine alınıyor. Embriyolar, kateterin ucuyla rahim içine bırakılıyor.

Test: 10 gün sonra hamilelik testi yapılıyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst