tümer:'Beşiktaş'a geri dönebilirim'

F.Bahçe'den Yunanistan'ın Larissa takımına transfer olan Tümer Metin'den çarpıcı açıklamalar.
4 Mayıs 2008 11:21
Fenerbahçe’yle başladığı sezonu Yunanistan’ın Larissa takımında bitirdi. Başarılı da oldu. Şu sıralar Avrupa Futbol Şampiyonası’nın heyecanını yaşıyor. Başarılı futbolcu Berfu Haşıoğlu'nun sorularını yanıtladı...

Larissa’daki hayatın nasıldı? Neler yaşadın?

- Çok büyük bir deneyim oldu benim için. Bildiğimi sandığım yabancı dilim için gayet faydalı oldu. Son 10 hafta istatistik olarak çok keyifli oldu benim için. Gittiğimde takım 13. idi son hafta 6. bitirdik ligi, ikili averajla Play-Off’u kaçırdık. Son 10 haftaki çıkışla Play-off oynayabilsek eminim UEFA’ya katılırdık.

Bir teklif gelse gider misin Beşiktaş’a?

- (İki saniyelik bir sessizlik) Giderim... Yani giderim. Benim kırgınlığım yok, giderim.

Peki profesyonel futbolcu olduğun için mi yoksa gönül bağın olduğu için mi?

- Ben çocukluğumda Beşiktaş’ı tutuyordum, bunu her yerde söyledim. Çocukken tuttuğum takımla 100. yılında şampiyonluk yaşadım. Kaptan olarak sahaya çıktığım maçlar oldu. Daha sonra Fenerbahçe’yle 100. yılında şampiyonluk yaşadım. O da keyifliydi. Ben işimi iyi yaptığıma inanıyorum. Giydiğim formanın hakkını verdiğime inanıyorum. Benim için birinci kriter budur.

DEL BOSQUE’YE ÜZÜLDÜM

Beşiktaş camiasını yakından tanıyan bir futbolcu olarak Sinan Engin ve onun uyguladığı menajerlik sistemi takıma fayda mı zarar mı getirir?

- Ben Sinan Abi’yi çok iyi tanıyorum. İnsan olarak da yaptığı iş olarak da.. Sinan Abi doğru yerde ve doğru konumda şu anda. Hem sevdiği işi yapıyor hem de en iyi yaptığı işi yapıyor. Sinan Abi’nin orada olması Beşiktaş kulübüne hiçbir şekilde zarar vermez. Artı Sinan Abi bir çok boşluğu kapatabilecek, bilgisiyle, deneyimiyle boşluğu doldurabilecek bir yapıya sahip. Hiçbir şekilde zararlı olduğunu düşünmüyorum.

Pek çok hoca geldi gitti Beşiktaş’a.. Hangisi daha iyiydi?

- Del Bosque.. Gitmesine üzüldüğüm hocalardan birisidir. Hayatta çalıştığım en iyi yabancı hocaydı. Tek geçerim. Ben hala kendisiyle görüşüyorum. Telefonlaşıyoruz, yardımcılarıyla konuşuyoruz.. Çok iyi insandı, çok da iyi hocaydı.

2 sene sonra askerim

Tümer Metin.. Raket gibi kullandığı sol ayağının yanı sıra farkı, duruşu ve söylemlerinden de kaynaklanıyor. Her konuda söyleyecek sözü olan biri.. Fenerbahçe’yle başladığı sezonu Yunanistan’ın Larissa takımında bitirdi. Başarılı da oldu. Şu sıralar Avrupa Futbol Şampiyonası’nın heyecanını yaşıyor. Kendisiyle uzun bir röportaj yaptık.. Biz sorduk o yanıtladı:

Larissa’daki hayatın nasıldı? Neler yaşadın?

- Çok büyük bir deneyim oldu benim için. Bildiğimi sandığım yabancı dilim için gayet faydalı oldu. Son 10 hafta istatistik olarak çok keyifli oldu benim için. Gittiğimde takım 13. idi son hafta 6. bitirdik ligi, ikili averajla Play-Off’u kaçırdık. Son 10 haftaki çıkışla Play-off oynayabilsek eminim UEFA’ya katılırdık.

Bir teklif gelse gider misin Beşiktaş’a?

- (İki saniyelik bir sessizlik) Giderim..Yani giderim. Benim kırgınlığım yok, giderim.

Peki profesyonel futbolcu olduğun için mi yoksa gönül bağın olduğu için mi?

- Ben çocukluğumda Beşiktaş’ı tutuyordum, bunu her yerde söyledim. Çocukken tuttuğum takımla 100. yılında şampiyonluk yaşadım. Kaptan olarak sahaya çıktığım maçlar oldu. Daha sonra Fenerbahçe’yle 100. yılında şampiyonluk yaşadım. O da keyifliydi. Ben işimi iyi yaptığıma inanıyorum. Giydiğim formanın hakkını verdiğime inanıyorum. Benim için birinci kriter budur.

DEL BOSQUE’YE ÜZÜLDÜM

Beşiktaş camiasını yakından tanıyan bir futbolcu olarak Sinan Engin ve onun uyguladığı menajerlik sistemi takıma fayda mı zarar mı getirir?

- Ben Sinan Abi’yi çok iyi tanıyorum. İnsan olarak da yaptığı iş olarak da.. Sinan Abi doğru yerde ve doğru konumda şu anda. Hem sevdiği işi yapıyor hem de en iyi yaptığı işi yapıyor. Sinan Abi’nin orada olması Beşiktaş kulübüne hiçbir şekilde zarar vermez. Artı Sinan Abi bir çok boşluğu kapatabilecek, bilgisiyle, deneyimiyle boşluğu doldurabilecek bir yapıya sahip. Hiçbir şekilde zararlı olduğunu düşünmüyorum.

Pek çok hoca geldi gitti Beşiktaş’a.. Hangisi daha iyiydi?

- Del Bosque.. Gitmesine üzüldüğüm hocalardan birisidir. Hayatta çalıştığım en iyi yabancı hocaydı. Tek geçerim. Ben hala kendisiyle görüşüyorum. Telefonlaşıyoruz, yardımcılarıyla konuşuyoruz.. Çok iyi insandı, çok da iyi hocaydı.

Hakan Şükür’ün yanındayım

Hakan Şükür’ün ‘Kutlu Doğum Haftası’ açıklaması çok dikkat çekti. Yanlış mıydı zamanlaması?

- Zaman doğru ama geçen sene yapmamıştı.. Ben bu konuda Hakan’ın yanındayım, bizim takımda da kalecimizin bir çantası var içinde 80 tane biblo, çıkartıp bakıyor onlara. Burada Kezman her maç haç çıkartıp öpüyorsa bizim futbolcumuz da istediği şekilde yaşamalı dinini. Alex santra’da çöküp duasını ediyorsa Appiah çıkartıp haç yapıyorsa kimse konuşmasın artık... Hakan’ın niye yaptığı soru işareti, belki benim gibi düşünüyor, Kezman’dan Alex’ten diğer yabancı oyunculardan ne farkım var diyor ama biz de bunu biraz soru işaretiyle karşılayalım. Ama din-siyaset-spor-laiklik bunlar iç içe girmez..

Yabancı oyuncular için ne düşünüyorsun?

- İşi milliyetçiliğe dökmenin bir alemi yok. Her zaman söylediğim bir şey var; bana katkı sağlayacaksa başımın üstünde yeri var. Ama ne yabancılar görüyoruz ne yabancılar geliyor. O zaman benim yerli oyuncumun günahı ne! Alex gibi Delgado gibi, Hagi gibi olsun, gelsin oynasın. Bizim yabancılara gösterdiğimiz toleransı kendi oyuncularımıza maalesef göstermiyoruz. Tugay’ı 30 yaşında diye gönderdik şimdi onunla övünüyoruz!.. Tugay bir daha niye gelsin ki? Orada saygı var çünkü.

Futbol Federasyonu Başkanı olabilirim

Peki bir futbolcu neden başkan filan olmayı düşünmez?

- Ben düşünüyorum! Güzel bir model bence. Türkiye’de yapılacak en güzel şeylerden biri bir futbolcunun başkan olması. Hiç olmuş bir şey değil. (Murat Sözkesen-Ünyespor hatırlatmasını yapıyorum) Benim hedefim 2. lig ya da 3. lig değil Futbol Federasyonu Başkanı olabilirim! Bence iyi bir model futbolcunun başkan olması.. Ama bunu da söylemeden geçemeyeceğim; çok enteresan hocalarla çalıştım, onları gördükten sonra hoca olmam gerektiğine karar verdim! (gülüşmeler) Kolay olmadığını da biliyorum ama. Çünkü futbolcu sadece kendinden sorumlu. Ama ötekinde sorumluluk alanınız bir hayli genişliyor.

Akşam

valla tümerin bize karşı yapmış oldugunu hazmetmek zor ama profosyollik denen şey yüzünden hazmetmek gerekiyor..tümerin kişiligine bişey diyemem ama futbolcu olarak her zaman begendigim bir oyuncudur..:)

XİLAX HaRbİ KıZ
ben o adamın takımımızda oynamasını kendime hakaret olarak görüyorum ve karşıyım