Tüm zamanların sembol isimleri..

hortLak c ε ή κ
Afgan kızı

National Geographic dergisinin "Yeşil Gözler" isimli bir projesi için çekilen bu fotoğraftaki Afgan kızı dünyaca tanınan bir simge haline geldi.
Tarih: 1985
Fotoğraf: Steve McCurry

Buzz Aldrin

Neil Armstrong'la birlikte aya ilk ayak basan isim...
Tarih: 1969
Fotoğraf: Neil Armstrong

Muhammad Ali

Dünyanın en tanınan boksçusu Muhammed Ali, ağır sıklet dalında üç kere dünya şampiyonu oldu.
Tarih: 1967
Fotoğraf: Ira Rosenberg

Woody Allen

Beğenilen filmlerde imzası olmasına rağmen, üvey kızıyla yaşadığı ilişki ile eleştiri oklarının hedef tahtası oldu.

Marie Antoinette

Fransa'nın son kraliçesi olan Antoinette, Fransız Devrimi'nin en ünlü giyotin kurbanlarından biri olmuştur. Ülkesinin çok fakir olduğu bir dönemde, bolluk içinde yaşamasıyla tanınır.
Tarih: 1769
Resim: Joseph Ducreux

Jeanne d'Arc

Vatanı olan Fransa'dan İngiliz işgalcilerini kovması ve VII. Charles'ın tahta çıkmasına yardım etmesiyle tanınır.
Tarih: 1876
Resim: Eugene Thirion

Lance Armstrong

Bisikletçi Armstrong, testis kanserini yenerek ard arda yedi yıl boyunca Tour de France şampiyonu oldu. Fotoğrafta Lance Armstrong'un yarış sırasında kaslarının nasıl çalıştığı tam olarak görülebiliyor.
Tarih: 1999
Fotoğraf: Annie Leibovitz

Louis Armstrong

Bir caz müzisyeni olan Louis Armstrong, parçaları hem okuyor hem de çeşitli entrümanlar çalıyordu.
Tarih: 1953
Fotoğraf: World-Telegram

Neil Armstrong

Amerikalı bir pilot, eski bir astronot ve akademisyen olan Neil Armstrong, aya ilk basan insan olarak biliniyor.
Tarih: 1969
Fotoğraf: NASA / Edwin E. Aldrin Jr.

Fred Astaire

Astaire, pek çok müzikal filmde oynadı. Bunların on tanesinde Ginger Rogers'la birlikte rol aldı. 1981 yılına kadar aktörlük hayatını sürdürdü.

Mustafa Kemal Atatürk

Türk asker ve devlet adamı. Türk Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu'da başlayan Ulusal Bağımsızlık Mücadelesi'nin askerî, fikrî ve siyasi önderliğini yapmış; modern Türkiye'yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu siyasi örgütü ve dönemin iktidar partisi Cumhuriyet Halk Fırkası'nın (daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi) kurucusu ve ilk genel başkanıdır.

Ludwig van Beethoven

Alman kompozitör ve piyanist Beethoven, Batı klasik müziğinde Klasik'ten ve Romantik döneme geçiş evresindeki kilit isimdir. Gelmiş geçmiş en etkili ve beğenilen kompozitörlerden biridir.
Tarih: 1820
Resim: Joseph Karl Stiele

Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell Seçkin bir bilim adamı, mucit ve mühendis olan Bell, telefonu icat eden kişi olarak tanınır.
Tarih: 1904

Marlon Brando

Daha çok "Baba" filmindeki performansıyla bilinen Brando, oynadığı çok sayıdaki film sayesinde gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden biri olduğunu kanıtlamış, ancak aldığı iki Oscar ödülünü de almayı reddederek farklı bir çizgide olduğunu vurgulamıştır.
Tarih: 1954
Fotoğraf: "The Wild One" filminin reklam fotoğraflarından birisi..

Humphrey Bogart

"The Maltese Falcon" ve "Casablanca" filmleriyle tanınan aktör, Hollywood'un altın çağında bir megastardı.
Tarih: 1938-1939
Fotoğraf: George Hurrell

Napoleon Bonaparte

Fransa'da darbe düzenleyerek 1799'da ülkenin başına geçti. Bundan beş yıl sonra kendisini Fransa İmparatoru ilan etti. İtalya ve Mısır'a başarılı askeri seferler düzenledi, ki bu ününü daha da artırmasına yardımcı oldu. Napolyon Hukuku halen birçok ülkenin hukuk anlayışında temel olarak kullanılıyor.
Tarih: 1802
Resim. Antoine-Jean Gros

Bono

Asıl adı Paul Hewson olan müzisyen, yalnızca U2 grubunun solisti olduğu için değil; aynı zamanda açlık, ırk ayrımı ve AIDS gibi sorunlarla yılmadan ilgilenen bir siyasi aktivist olarak da tanınıyor.
Tarih: 2006
Fotoğraf: Ricardo Stuckert

Al Capone

Bu gangster, A.B.D'nin en ünlü isimlerinden birisidir. Amerika'nın içki yasağı getirdiği dönemde alkollü içki sağladığı için sevilmiştir, ancak hegemonyasını sürdürmek için kullandığı kanlı taktikler yüzünden nefret odağı olmaktan da kurtulamamıştır.

Fidel Castro

Küba'nın eski devlet başkanı olan Castro, 50 sene boyunca aynı görevde kaldı. Amerika tarafından desteklenen Batista'yı devirerek başa geçti. Son olarak devlet başkanlığı görevini kardeşine devretti. Diktatör olarak ülkesine getirdiği kanunlar sebebiyle kimi zaman alkışlanmış kimi zamansa kötülenmiştir.

Charlie Chaplin

Chaplin, bugün komedi olarak aklımıza gelen hemen her şeyin temelini attı.
Tarih: 1915
Fotoğraf: Stüdyo fotoğrafçısı, "The Tramp" filmindeki rolünde

İsa

1940'ta resmedilen bu portrenin 500 milyon kopyası yapıldı. Resim, tarihteki en popüler sanat çalışmalarından biri olarak biliniyor.
Tarih: 1940
Resim: Warner Sallman

Winston Churchill

2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanlığı görevini yürüten Churchill, müttefik kuvvetlerin zaferini mümkün kılan strateji yöneticilerinden birisi olarak tanınmıştır. Aynı zamanda çok üretken bir yazardır ve edebiyat alanında bir Nobel Ödülü almıştır.
Tarih: 1941
Fotoğraf: Yousuf Karsh

Kurt Cobain

Grunge müzik yapan Nirvana grubunun solisti, gitaristi ve söz yazarı Amerikalı müzisyen Cobain, 1994 yılında Seattle'daki evinde, kafasına sıktığı bir kurşunla kendisini öldürmüş olarak bulundu.
Fotoğraf: Mark Seliger

Christopher Columbus

Cenovalı bir denizci ve kâşif olan Columbus'un, İspanya kraliçesi Isabella tarafından finanse edilen, Atlantik Okyanusu'ndaki seyahatleri, Batı Yarımküre'de yer alan Amerikan topraklarının Avrupalılar tarafından fark edilmesine yol açmıştır.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1M
Üst