TÜBİTAK'tan herkese Pardus CD'si

fbrdm07 HaRBi DeLiKaNLı
TÜBİTAK'ın popüler bilim dergisi ''Bilim ve Teknik'', Ağustos sayısıyla birlikte okuyucularına Pardus 2009'un kurulum CD'sini hediye edecek

TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen özgür işletim sistemi Pardus'un yeniliklerle dolu 2009 sürümü, TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinin Ağustos sayısıyla birlikte ücretsiz olarak dağıtılacak. Dergi, 1 Ağustos 2009'da satışa sunulacak.

Türk bilgisayar uzmanlarınca geliştirilen ''Özgür işletim sistemi'' Pardus, bilgisayar virüslerinden ve diğer zararlı yazılımlardan etkilenmiyor. Bu sayede kullanıcılar, herhangi bir güvenlik endişesi taşımadan bilgisayarları üzerinden önemli işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

Sistemin en büyük avantajlarından biri de lisanssız bilgisayar programı kullanan kişi ve işletmelerin karşı karşıya bulundukları riskleri tamamen ortadan kaldırması olarak belirtiliyor. Pardus kullanımı için diğer bilgisayar programları gibi lisans ücreti ödeme mecburiyeti bulunmuyor. Linux çekirdeği diğer işletim sistemlerine göre çok daha az sistem kaynağını tüketiyor, bu sayede düşük konfigürasyonlu ve ucuz sistemlerde bile Pardus'u kullanmak mümkün oluyor.

Bir bilgisayarda olması gereken ve iş yaparken kullanılacak pek çok özgür yazılım da Pardus'un içinde yer alıyor. Bunlar arasında ''Firefox'' internet tarayıcısı, grafik işleme yazılımı olan ''Gimp'' ve tam bir ofis yazılımı olan ''OpenOffice.org'' paketi en bilinenleri.

Pardus'ta ayrıca internet araçlarından oyunlara, müzik ve film oynatıcılarından ve düzenleyicilerinden kişisel bilgi yöneticilerine kadar bir masaüstü kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek çok sayıda ücretsiz program bulunuyor.

(aa)

Son düzenleme moderatör tarafından: