Trafik Levhaları ve Adları

mahir Harbi Aktif Üye
Trafik Levhaları ve İsimleri, trafik levhalarının adları

Trafik kurallarını öğrenmek ve gerçek hayatta tatbik etmek gerekir. Trafik kurallarına riayet edilmediği takdirde bir çok ölümlü kaza olabilmekte, çoğu zamanda insanlar sakat kalabilmektedir.

Ehliyet sahibi bir sürücü mutlaka trafik levhalarının anlamlarına hakim olmalıdır. Bu levhaların ne anlamlar taşıdığı öğrenmeniz için titiz bir konu hazırladık. Bu konumzda sizlere trafik levhalarının adları ve ne anlama geldiklerini anlatacağız. Aşağıdaki levha resimlerini Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sitesinden edindik. Karayollarındaki güncel levhalar bunlar.

Lütfen trafik kurallarına uyalım. Kazasız belasız günler diliyoruz.

Resimli Trafik Levhaları ve Anlamları

Tehlike Uyarı İşaretleri ve Anlamları
Trafik İşaretiAnlamı
saga-tehlikeli-viraj.png
Sağa Tehlikeli Viraj: İleride sağa dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
sola-tehlikeli-viraj.png
Sola Tehlikeli Viraj: İleride sola dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
saga-tehlikeli-devamli-viraj.png
Sağa Tehlikeli Devamlı Viraj: İlki sağa olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
sola-tehlikeli-devamli-viraj.png
Sola Tehlikeli Devamlı Viraj: İlki sola olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
tehlikeli-egim-inis.png
Tehlikeli Eğim (İniş): İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, iniş eğimli kesimi çıkışta kullanılan vitese inmek için uygun vitese geçilir.
tehlikeli-egim-cikis.png
Tehlikeli Eğim (Çıkış): Çıkış eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat geçmek için uygun vitese geçilir, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
her-iki-taraftan-daralan-kaplama.png
İki Taraftan Daralan Kaplama: İleride daimi(köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın heriki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara (geçme yasağı, hız kısıtlanması, karşıdan geçene yol ver gibi) uyulur.
sagdan-daralan-kaplama.png
Sağdan Daralan Kaplama: İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle sağdan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
soldan-daralan-kaplama.png
Soldan Daralan Kaplama: İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle soldan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
acilan-kopru.png
Açılan Köprü: Karayolu üzerindeki trafik zaman zaman durdurulduğunu, açılabilen köprü bulunduğunu gösterir. Yavaşlanıp durulur.
deniz-ve-nehir-kiyisinda-biten-yol.png
Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol: Karayolunun bir nehir, göl ve başka bir deniz kıyısına gittiğini bildirir. Kıyıya paralel başka bir yola dönülmesi ve kıyıda son bulması mümkündür Yavaşlanıp durulur, yol durumuna göre hareket edilir.
kasisli-yol.png
Kasisli Yol: İleride hendek, kasis, tümsek gibi yol yüzeyi arızalarının bulunduğunu bildirir. Hız azaltırlır, arızalı yol kesimi uygun bir hızla geçilir.
kaygan-yol.png
Kaygan Yol: Yağmur, kar, buz ve benzeri sebeplerle yolun kaygan hale geldiğini bildirir. Hız azaltılır, bu kesimde etkili fren yapılmaz, direksiyon sert şekilde kırılmaz. (Kayganlık nedeni levhanın altında belirtilmiş olmalıdır).
gevsek-malzemeli-zemin.png
Gevşek Malzemeli Zemin: Yolun bu kesiminde gevşek satıh malzemesinin trafik altında fırlatılma ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır ve diğer araçları takip mesafesi arttırılır.
gevsek-sev.png
Gevşek Şev: Yarma şevden yol üzerine akmış veya düşmüş malzeme bulunabileceğini bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
yaya-gecidi.png
Yaya Geçidi: Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan yayalara ilk geçiş hakkı verilir.
okul-gecidi.png
Okul Geçidi: Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir.
bisiklet-gecebilir.png
Bisiklet Geçebilir: İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir. Bu durum gözetilerek seyredilir.
ehli-hayvanlar-gecebilir.png
Ehli Hayvanlar Geçebilir: Hayvan sürülerinin yol eksenine dik olarak karşıya geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
vahsi-hayvanlar-gecebilir.png
Vahşi Hayvanlar Geçebilir: Vahşi hayvanların yol eksenine dik olarak geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
yolda-calisma.png
Yolda Çalışma: Yapım, bakım, onarım, asfalt ve benzeri çalışmaların yapıldığı yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
isikli-isaret-cihazi.png
Işıklı İşaret Cihazı: Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir. Kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaş.
havaalani-havalimani.png
Havaalanı (Alçak Uçuş): Havaalanı yakınındaki karayolu üzerinde uçakların iniş veya kalkış sırasında alçaktan uçtuklarını bildirir.
yandan-ruzgar.png
Yandan Rüzgar: Yol eksenine dik olarak esen rüzgarın, yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarma, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.
iki-yonlu-trafik.png
İki Yönlü Trafik: Genel olarak bölünmüş bir yoldan, iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Normalde tek yönlü bir yolun geçici olarak iki yönlü trafiğe açılmış olduğunu da gösterir. Diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
dikkat.png
Dikkat!: Tehlike uyarı işaretleriyle bildirilen tehlikeler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ilave bir panel levha ile belirtilir. ( Figüre malzeme, düşük banket, kanal vs ) Bildirilen tehlikeye dikkat edilerek seyredilir.
kontrolsuz-kavsak.png
Kontrolsüz Kavşak: İleride, polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkına uyulur.
ana-yol-tali-yol-kavsagi.png

ana-yol-tali-yol-kavsagi-1.png

ana-yol-tali-yol-kavsagi-2.png

ana-yol-tali-yol-kavsagi-sag.png

ana-yol-tali-yol-kavsagi-sol.png
Anayol-Tali Yol Kavşağı: İleride, anayol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir Hız azaltılır, tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
sagdan-anayola-giris.png
Sağdan Anayola Giriş: Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla sağdan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
soldan-ana-yola-giris.png
Soldan Anayola Giriş: Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
donel-kavsak.png
Dönel Kavşak Yaklaşımı: İleride, trafiğin bir ada etrafında döndürülmek suratiyle diğer yollara dağıtıldığı dönel kavşak bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araçlara verilir.
kontrollu-demiryolu-gecidi.png
Kontrollü Demiryolu Geçidi: İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince ışıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrinde durulur.
kontrolsuz-demiryolu-gecidi.png
Kontrolsüz Demiryolu Geçidi: İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince durulur, demiryolu kontrol edildikten sonra geçilir.
kontrolsuz-demiryolu-gecidi-tek-hat.png
Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat: Tek hatlı bir demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
kontrolsuz-demiryolu-gecidi-cift-hat.png
Kontrolsüz Demiryolu Geçidi En Az İki Hat: İki veya daha fazla hatlı demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
demiryolu-hemzemin-gecit-yaklasimi-1.png

demiryolu-hemzemin-gecit-yaklasimi-2.png

demiryolu-hemzemin-gecit-yaklasimi-3.png
Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları: Levhaların üzerinde belirtilen mesafeler sonunda, bir kavşak veya demiryolu geçidi bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, kavşakta veya demiryolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.
kopru-yaklasimi.png
Köprü Yaklaşım Levhası (Sağ-Sol): Köprüye gelindiğini bildirir. Köprünün sağ ve sol korkuluğuna monte edildiği için genişliği hakkında bilgi verir. Köprü korkuluğunun görünmesini sağlar.
engel.png
Engel İşareti: Yapım, bakım ve onarım yapılan yol kesimlerinde, trafiğe kapalı şerit veya şeritleri bildirir. Bu kesimlerden geçerken diğer işaretlerle bildirilen ve konulan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
tehlikeli-viraj-yon-levhasi.png

tehlikeli-viraj-yon-levhasi-2.png

tehlikeli-viraj-yon-levhasi-3.png

tehlikeli-viraj-yon-levhasi-4.png
Tehlikeli Viraj Yön Levhası: Daha önce tehlikeli viraj levhasıyla bildirilen ve görüş öesafesi kısa, yarıçapı dar olan dönemece girildiğini ve dönemecin yönünü bildirir. Olası tehlikelere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır.
refuj-basi-ek-levhalari.png
Refüj (Ayırıcı) Başı Ek Levhası: Bölünmüş yollarda refüjde açılan aralıklarda, retüj başına koyulan "sağdan gidiniz" levhasının anlamını ve etkinliğini arttırır.
donus-adasi.png
Dönüş Adası Ek Levhası: Ana trafik akımından sağa dönüşle ayrılan trafiği korumak amacıyla düzenlenen dönüş aralarında ve benzerlerinde kullanılan, ileri ve sağa mecburi yön veya sağa ve sola mecburi yön levhalarının anlamını ve etkinliğini arttırır.
dusuk-banket.png
Düşük Banket: Bu işaret levhası, kaplama ile banket arasındaki trafik güvenliğini tehlikeye atacak seviye farklarını uyarmak için kullanılır. Bu işaret levhası, ayrıca yumuşak banketi uyarmak içinde kullanılabilir.
gizli-buzlanma.png
Gizli Buzlanma: Bu işaret levhası, seyir halinde bulunulan yolun diğer kesimlerine nazaran önceden beklenilmeyen ve tahmin edilemeyen buzlanmalar olabileceğini bildirir.

Trafik Tanzim İşaretleri
Trafik İşaretiAnlamı
yol-ver.png
Yol Ver: Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Anayoldan gelen araçlar varsa, ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra kavşağa girilir.
dur.png
Dur: Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Kavşak gelişinde durulur. Anayoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra, harekete geçilerek kavşağa girilir.
karsidan-gelene-yol-ver.png
Karşıdan Gelene Yol Ver: İki yönlü taşıt yolunun daimi veya arıza nedeniyle (Köprü, menfez geçit, kayma, çökme gibi) iki aracın emniyetle geçemeyeceği şekilde dar olduğu yönlerde karşı yönden gelen araca geçiş kolaylığı sağlanmasını bildirir. Karşı yönden gelen araç dar kesimi geçtikten sonra, yola devam edilir.
girisi-olmayan-yol.png
Girişi Olmayan Yol: Bu işaret levhası, her türlü taşıt girişinin yasak olduğu yolların girişlerinde kullanılır ve normal olarak işaretin konulduğu yolun karşı yönden tek yönlü trafiğe ayrılmış olduğunu belirtir. Araç sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
tasit-trafigine-kapali-yol.png
Taşıt Trafiğine Kapalı Yol: Bu işaret levhası, yolun her iki yöndeki taşıt trafiğine kapalı olduğunu bildirir. Bu yola her iki taraftan da araçların girmemesi gerekir. Bu işaret levhası, sadece yayalara açık olan caddeler üzerinde kullanılır.
motosiklet-haric-kapali.png
Motosiklet Hariç Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol: Bu işaret levhası, sepetsiz motosikletler ve motorlu bisikletler dışındaki her türlü motorlu taşıtın girmesinin yasak olduğunu bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.
motosiklet-giremez.png
Motosiklet Giremez: Bu işaret levhası, motosiklet girişinin yasak olduğunu bildirir. Motosiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
bisiklet-giremez.png
Bisiklet Giremez: Bu işaret levhası, bisiklet girişinin yasak olduğunu bildirir. Bisiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
mopet-giremez.png
Mopet Giremez: Mopetlerin (Motorlu Bisiklet) bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Mopet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
kamyon-giremez.png
Kamyon Giremez: Kamyonların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Kamyon sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
otobus-giremez.png
Otobüs Giremez: Otobüslerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Otobüs sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
treyler-giremez.png
Treyler Giremez: Römorklu kamyonların veya römorklu lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
yaya-giremez.png
Yaya Giremez: Yayaların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yayaların bu yola girmemeleri gerekir.
at-arabasi-giremez.png
At Arabası Giremez: At arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. At arabası sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
el-arabasi-giremez.png
El Arabası Giremez: El arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. El arabası sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
traktor-giremez.png
Tarım Traktörü Giremez: Lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür aracı sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
patlayici-madde-giremez.png
Belirli Miktarlardan Fazla Patlayıcı ve Parlayıcı Madde Taşıyan Taşıt Giremez: lgililerce belirtilen miktardan fazla patlayıcı ve parlayıcı madde taşıyan araçların bu yola, köprü, menfez, tünel, altgeçit gibi sanat yapılarına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir.
tehlikeli-madde-giremez.png
Tehlikeli Madde Taşıyan Taşıt Giremez: Bu işaret levhası, tehlikeli madde taşıyan taşıtların girmesinin yasak olduğu yol girişlerinde kullanılır.
su-kirletici-madde-giremez.png
Belirli Miktardan Fazla Su Kirletici Madde Taşıyan Taşıt Giremez : İlgililerce belirlenmiş olan miktarlardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların bu yola, sanat yapılarına ve tesislere girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir.
motorlu-tasit-giremez.png
Motorlu Taşıt Giremez: Bu işaret levhası, bisikletliler ile hayvanlar tarafından çekilen araçlar hariç motosikletler ve motorlu bisikletler de dahil her türlü motorlu taşıtın girmesinin yasak olduğunu bildirir.
tasit-giremez.png
Taşıt Giremez: Bu işaret levhası bisiklet, motorlu bisiklet ve el arabası dışındaki her türlü taşıtın girmesinin yasak olduğunu bildirir.
genislik-metre.png
Genişliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez: Levhada belirtilen ölçüden daha geniş olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha geniş araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
yukseklik-metre.png
Yüksekliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez: Levhada belirtilen ölçüden daha yüksek olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha yüksek araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
uzunlugu-metre.png
Uzunluğu ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez: Levhada belirtilen ölçüden daha uzun olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha uzun araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
dingil-ton.png
Dingil Başına .... tondan Fazla Yük Düşen Taşıt Giremez: Dingil ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Dingil ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
tondan-fazla-giremez.png
Yüklü Ağırlığı .... Tondan Fazla Olan Taşıt Giremez: Yüklü ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yüklü ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
takip-edilemez.png
Mesafe sınırı
Öndeki Taşıt .... metreden Daha Yakın Takip Edilemez: Yol ve trafik şartları nedeniyle, araçlar arasındaki takip mesafesinin levhada belirtilen mesafeden az olmamasını bildirir. Sürücülerin bu hususa uymaları gerekir.
saga-donulmez.png
Sağa Dönülmez: Yaklaşılan ilk levhada sağa dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sağa dönmemeleri gerekir.
sola-donulmez.png
Sola Dönülmez: Yaklaşılan ilk levhada sola dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sola dönmemeleri gerekir.
u-donus-yapilmaz.png
U Dönüşü Yapılmaz: Her ne şekilde olursa olsun geri dönme manevralarının yapılmasının yasaklanmış olduğunu belirtir. Sürücülerin burada geri dönüş yapmamaları gerekir.
sollamak-yasak.png
Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır: Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden bütün araçların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.
kamyonu-gecmek-yasak.png
Kamyonlar İçin Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır: Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden kamyonların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Kamyon sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.
azami-hiz-siniri.png
Azami Hız Sınırlaması: Belirlenmiş olan azami hız limiti veya bu limitlerin altındaki hız limitlerini hatırlatır. Sürücülerin levhada belirtilen hız sınırlarını aşmamaları gerekir.
korna-yasak.png
Sesli İkaz Cihazlarının Kullanımı Yasaktır: Araçlardaki sesli ikaz cihazlarının, tehlike anlarında ikaz görevi dışında kullanılmasının yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin gereksiz yere bu ses cihazlarını kullanmamaları gerekir.
gumruk-dur.png
Gümrük - Durmadan Geçmek Yasaktır: Gümrük teşkilatı bulunan sınır kapılarında ve karayollarındaki araçların gümrük kontrolü için durdurulması gereken diğer yerlerde, sürücülerin durmak mecburiyetinde olduklarını bildirir.
yasaklar-sonu.png
Bütün Yasaklama ve Kısıtlamaların Sonu: Daha önce konulmuş olan bütün yasaklama ve kısıtlamaların sona erdiğini bildirir (Yapım, bakım, onarım yapılan yol kesimlerinde konulan birden fazla yasaklama ve kısıtlamalar gibi.)
hiz-siniri-sonu.png
Hız Kısıtlaması Sonu: Yolun önceki bir kesiminde konulmuş olan hız kısıtlamalarının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra kullandıkları aracın cinsine göre hızlarını arttırabilirler.
sollama-yasagi-sonu.png
Geçme Yasağı Sonu: Daha önce konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki aracı geçebilirler.
kamyon-sollama-sonu.png
Kamyonlar İçin Geçme Yasağı Sonu: Daha önce kamyonlar için konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Kamyon sürücüleri, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki araçları geçebilirler.
saga-mecburi-yon.png
Sağa Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa hareket edileceğini bildirir.
sola-mecburi-yon.png
Sola Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sola hareket edileceğini bildirir.
ileri-mecburi-yon.png
İleri Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileriye gidilmesini bildirir.
ileri-ve-saga-mecburi-yon.png
İleri ve Sağa Mecburi Yön: Kavşaklarda sağa dönüşlerin dönüş adalarıyla korunmuş olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sağa gidilmesini bildirir.
ileri-ve-sola-mecburi-yon.png
İleri ve Sola Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sola gidilmesini bildirir.
saga-ve-sola-mecburi-yon.png
Sağa ve Sola Mecburi Yön: Bazı yönlerin trafiğe kapalı olması haline veya kavşaklarda ve servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa ve sola gidilmesini bildirir.
ileriden-saga-mecburi-yon.png
İleriden Sağa Mecburi Yön: Bir miktar daha yol aldıktan sonra ileriden sağa mecburi dönmek.
ileriden-sola-mecburi-yon.png
İleriden Sola Mecburi Yön: Bir miktar daha yol aldıktan sonra ileriden sola mecburi dönmek.
sagdan-gidiniz.png
Sağdan Gidiniz: Bölünmüş yollarda refüj başlarına, kavşaklardaki diğer adalarla yol platformu üzerindeki sabit cisimlerin önüne konulan bu levha, röfüjün, adanın veya sabit cismin sağından gidilmesini bildirir.
her-iki-yonden-gidiniz.png
Her İki Yandan Gidiniz: Yolun gidişe ayrılan kısmı üzerinde refüj, ada veya sabit cisim bulunması halinde, bunların önüne konulan bu levha, refüjün, adanın veya sabit cismin her iki tarafından da gidilebileceğini bildirir.
ada-etrafindan-donun.png
Ada Etrafında Dönünüz: Dönel kavşak girişlerinde ada etrafında dönüş yönünü ve aksi işaretlenmedikçe ada etrafında dönüş halinde bulunan araçların ilk geçiş hakkına sahip olduğunu bildirir.
bisilet-yolu.png
Mecburi Bisiklet Yolu: Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece bisikletlerin kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
bisiklet-yolu-sonu.png
Mecburi Bisiklet Yolu Sonu: Bu işaret levhası, bisiklet yolunun sona erdiğini bildirir.
yaya-yolu.png
Mecburi Yaya Yolu: Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece yayaların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
yaya-yolu-sonu.png
Mecburi Yaya Yolu Sonu: Bu işaret levhası, yaya yolunun sona erdiğini bildirir.
at-yolu.png
Mecburi Atlı Yolu: Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece atların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
at-yolu-sonu.png
Mecburi Atlı Yolu Sonu: Bu işaret levhası, atlı yolunun sona erdiğini bildirir.
asgari-hiz.png
Mecburi Asgari Hız: Otoyollarla ekspres yollarda trafiğin belirli bir hız limitinin altına inmeden kalkışını sağlamak amacıyla, levhada gösterilen hız limitinin altına inilemeyeceğini bildirir.
asgari-hiz-sonu.png
Mecburi Asgari Hız Sonu: Daha önce konulmuş olan mecburi asgari hız levhasıyla amaçlanan şartların sona erdiğini bildirir.
zincir-mecburi.png
Zincir Takmak Mecburidir: Patinaj zinciri takılmasının mecburi olduğunu, en az iki çekici tekerleğe zincir takılmasının gerekli olduğunu bildirir.
zincir-mecburiyeti-sonu.png
Zincir Takma Mecburiyeti Sonu: Zincir takma mecburiyetinin sona erdiğini bildirir.
tehlikeli-mecburi-yon-1.png

tehlikeli-mecburi-yon-2.png

tehlikeli-mecburi-yon-3.png
Tehlikeli Madde Taşıyan Taşıtlar İçin Mecburi Yön: Sadece tehlikeli madde taşıyan taşıtların mecburen girmesi gereken yönlerdir.

Yukarıda trafik levhalarını tablo halinda açıkladık. Tablo halinde açıklamaların yanı sıra topluca resim hallerine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Tehlike Uyarı İşaretleri
trafik-uyari-isaretleri.png


Trafik Tanzim İşaretleri
trafik-tanzim-isaretleri.png


Trafik Bilgi İşaretleri
trafik-bilgi-isaretleri.png


Durma ve Parketme İşaretleri
trafik-durma-parketme-isaretleri.png


Yatay İşaretleme
yatay-trafik-isaretleri.png

yatay-trafik-isaretleri-1.png

yatay-trafik-isaretleri-2.png
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst