Trafik Haftası Programı

elecTRo Üyeee
Ülkemizdeki Trafik Haftası Etkinlikleri

Ülkemizdeki trafik kuralları bilincini aşılamak, temel trafik bilgilerini öğretmek ve de trafik üzerine eğitim veren kurum ve kuruluşların faaliyetlerine destek vermek amacıyla her sene Mayıs ayının ilk Cumartesi gününü Uluslararası Karayolu ve Trafik Güvenliği Günü olarak kutluyoruz. Ve de bugünün müteakibindeki haftayı da Karayolu Trafik Haftası olarak kutluyoruz.

Ülkemizdeki trafik kazalarına ve trafikte yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla bu uğurda çaba gösteren başta Emniyet Trafik Şubesi olmak üzere tüm kuruluşlar, görsel ve işitsel medyada bu konuların altını çiziyorlar ve sorunların çözümü için kurallara dikkat çekiyorlar.

Bu hafta kapsamında yetkililer okullarda seminerler vererek trafik kuralları konusunda öğrencileri bilinçlendirmeye çalışırlar. En çok nelere dikkat edilmeli, değişen trafik kuralı var mı? Bu tür konularda detaylı bilgi verirler.

Televizyonlarda ise kazaların ve verdiğimiz can kayıplarının genel bir tablosu vatandaşa sunulur. Genellikle dikkatsizlik, aşırı güven, kural tanımamazlık, yorgunluk, hava şartları, tedbirsizlik gibi konular can kayıplı trafik kazalarına sebep olmakta. Bu sebepten ötürü her Trafik Haftası’nda ve yılın belirli zamanlarında sürücüleri ilgilendiren haberleri televizyon kanallarında görmek mümkün.

Kural bilinci henüz çocuk yaşlarda edinilen bir özelliktir. Bu yüzden trafik eğitimi ilk olarak ilkokulda başlar. Trafik kuralları ve trafik işaretleri öğrencilerin bilmesi gereken hayati bilgilerdir. Bu hafta sayesinde bizde trafik bilgimizi geliştirmeli ve çevremize de bu bilinci aşılamak için çabalamalıyız.

Ayrıca bakınız: Trafik Haftası Konuşma Metni
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst