Trafik Haftası Konuşma Metni

elecTRo Üyeee
Trafik Haftası Hakkında Örnek Metin

Değerli arkadaşlar ve öğretmenlerim,

Ulaşım hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Taşıtlar hayatımızı kolaylaştıran birer nimettir. Taşıt trafiğinin güvenliğinin sağlanması ise olmazsa olmazlardandır. İnsan hayatının güvencesi trafik kurallarıdır. Bu kurallar sadece insanların değil diğer canlıların ve de mal güvenliği için uyulması gereken hayati kurallardır.

Taşıtların ve yayaların ulaşım yollarındaki her türlü hareket yoğunluğuna trafik denir. Ülkemizin ve şehirlerimizin kalkınması ile birlikte büyükşehirlerdeki araç sayısı artmış, dolayısıyla şehir trafiklerinde büyük yoğunlaşma meydana gelmiştir. Yoğun şekilde araç trafiğinin yaşandığı bu şehirlerde en ufak dikkatsizlik ya da kural ihlali hayatı olumsuz etkilemekte, trafiği kilitlemekte ve de can, mal ve zaman kaybına sebep olabilmektedir. Bu şehirlerde trafik yoğunluğunu azaltmak için birçok önlem anılmaktadır.

Şehirlerarası Karayolları ise trafik kazalarının en çok olduğu yollardır. Hız, dikkatsizlik ve kural tanımamazlık her gün birçok insanın trafikte can vermesine neden olmakta. Bu tür kazaları önlemek için kural bilinci oluşturulmalı ve sürücülere bu bilinç aşılanmalıdır.

Trafik kurallarına önce kendimiz uymalıyız. Çünkü önce kendimizi düzeltmezsek, kural ihlali yapan birine serzenişte bulunmaya hakkımız yoktur.

Trafik haftasının içinde bulunduğumuz şu günlerde, tüm arkadaşlarıma ve araç şoförlerine çağrım, canınızı, malınızı ve ailenizi seviyorsanız lütfen trafik kurallarına uyalım. Trafikte seyir halindeyken sadece kendimizi değil, dışardaki insanların da canlarını önemseyelim. Ve de tüm trafik kurallarına riayet edelim.

Hepinize mutlu ve kazasız yolculuklar dilerim.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Üst