TL Simgesi - Türk Lirası Simgesi

Ömer
Yönetici
Türk Lirası Simgesi, TL'nin Simgesi
turk-lirasi-sembolu.png

Türk Parası sonunda simgesini buldu. Her ülkenin para birimine has bir sembolü vardı bu eksiklik sonunda giderildi ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yaptığı yarışmanın sonucunu 1 Mart 2012'de açıkladı ve Türkiye'nin parasının sembolü oldu.

En çok popüler uluslararası para birimlerinin hepsinin bir sembolü vardı ancak bizim paramızın bir sembolü yoktu, bu proje bu eksiği gidermiş oldu.

Türk Lirası'nın simgesi 8362 başvuru arasından seçildi. Simgenin çıpa şeklinde olması TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor. Yukarı doğru çizgiler de paranın yükselen değer olduğunu simgeliyor.

Merkez Bankası tarafından düzenlenen TL Simge Yarışması'nın sonuçları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın katıldığı toplantıda açıklandı.

Toplantıda konuşan Başçı, "TL simge yarışması fikri 2011-2015 planında TL'nin tanıtılması amacıyla yer aldı. Yarışma takvimi içinde 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. 7 simge arasından birinci seçildi. Simge TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor. Yukarı doğru çizgiler paranın yükselen değer olduğunu simgeliyor" dedi.

Başçı, birincilik ödülüne layık görülen tasarımın Tülay Lale'ye ait olduğunu belirtti. Lale'nin tasarımında düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi.

Başçı, Türk Lirası'nın yeni simgesinin altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlandığını kaydetti.

TL SİMGESİ İÇİN: ALT GR+T
Hazırlanan özel programla TL'nin simgesi
Alt Gr
+
T
tuşlarına basıldığında çıkacak. Vatandaşlar yazı tipi ve uygulamalarına Merkez Bankası'nın sitesinden erişebilecek.

Türk Lirası Simgesi İndir
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst