Thomas Edisonun Kısaca Hayatı

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 4.711
deep Harbi Aktif Üye
Thomas Edisonun hayatının özeti

İnsanlık tarihinin en ünlü mucitlerinden biri olan Thomas Edison 1847 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde hayat gözlerini açtı. İlkokul hayatına Porthuron, Michigan’da başladı. Geleceğin en büyük mucitlerinden birisi olacak olan Edison; algılamada güçlük çektiği gerekçesiyle öğrenime başladıktan henüz 3 ay sonra okuldan atıldı.

Edison bundan sonraki eğitim hayatına özel hocalar eşliğinde devam etti. 10 yaşına geldiğinde kimya ve fiziğe karşı büyük bir ilgi duymaya başlamasının ardından Kimya ve Fizik kitaplarını okumaya başladı. Okudukça yeni bir şeyler öğreniyor ufku açılıyordu.

Edison 12 yaşına geldiğinde ailesine yardımcı olabilmek için Porthuron ile Detroit tren hattı arasında gazete satmaya başladı. Bunun yanında evinde ki laboratuvar çalışmalarına da trenin yük vagonunda devam etti. Edison birgün Fraday’ın "Experimental Research in Electricity" adlı eserini okur ve bunun üzerine hem Fraday’ın deneylerini tekrarlar, hem de kendi çalışmalarına devam eder.

1868 yılında kendisine ait bir atölye kuran Edison, aynı yıl içerisinde icat ettiği oy kayıt makinasının patentini alır.1876’da Graham Bell'in geliştirdiği ve Edison’un ses dalgaları dinamiği üzerinde yaptığı çalışmalar sonuç verir ve 1877 yılında sesi kaydedip yineleyen Gramafonu bulur. Bu buluş Edison’un uluslararası platformda tanınmasına neden olur. 1878 yılında ise William Wallance’ın yaptığı 500 mum gücünde ki ark lambasının üzerinde geliştirme çalışmalarına başlar. Hedefi arktan daha güvenli ve daha ucuz bir yöntem geliştirmektir. Çalışmalarını finansal açıdan devam ettirebilmek için kampanya başlatıp önde gelen iş adamlarının da desteğini alara “Edison Electric Light Company” şirketini kurar.

Flaman olarak kullanabileceği bir metal tel için tam 13 ay boyunca çalışır ve sonunda 21 Ekim 1879’da karbon flamanlı elektirik ampulünü icat eder. 3 yıl sonra bütün New York sokakları bu ampullerle aydınlanır. Bir radyo programında Edison’un üzerinde çalıştığı son aletin ölülerle konuşmak için olduğunu açıklanır.

Edison'un radyoda ki açıklamaları
Eğer kişiliğimiz ölümden sonrada yaşayabiliyorsa, dünyada kazandığımız bilgiyi, anıyı ve zekâyı saklaması mümkün ve mantıklıdır. Bu nedenle ölüm dediğimiz olaydan sonra da kişiliğimiz devam ediyorsa dünyada bıraktıklarımızla ilişkiye geçmek isteyecektir. Bu kişiliğin maddeyi de etkileyeceği düşüncesindeyim. Bu mantık doğruysa yeterince duyarlı bir alet yaparsam bu ilişkiyi kaydedebilirim.

Bu açıklama sonrasında yer yerinden oynar ancak, Edison en son çalışması olan ölülerle konuşma makinasını icat edemeden 1931 yılında New Jersey’de hayata gözlerini yumar…
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
50B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
32B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst