Temizlik yapmanın püf noktaları

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Ev temizliğinin püf noktaları nelerdir, Temizlik yapmanın püf noktaları

Temizliğe başlamadan önce nelere ihtiyacımız var önce ona gözatalım;

1.Plastik eldiven
2.Halı fırçası
3.Küf önleyici sebzelik örtüsü
4.Gümüş parlatıcı
5.Leke çıkarıcı
6.Mikrofiber susuz temizlik bezleri
7.Karbonat
8.Elma sirkesi


PENCERE VE PERDELERİ TEMİZLERKEN
Perdelerinizi kornişten çıkarıp yıkayın. Yıkarken talimatlara uymayı ihmal etmeyin. Bazı perdeler için kuru temizleme de gerekebilir. Perdeler makinede yıkanırken o esnada camları, kornişleri ve pervazları temizleyebilirsiniz.

Pencereleri cam kısmını temizlemeye başlamadan önce içten dışa doğru çerçeveyi temizleyin. Ayrıca camları direkt güneş ışığı varken temizlemekten kaçının. Islak bezi gezdirdiğiniz yerler çok çabuk kuruyacağından camda lekeler kalacaktır. Lekesiz temizlik için mikrofiber bezlerden faydalanabilirsiniz.

Camlar için mucize üçlü; elma sirkesi, su ve gazete kağıdıdır. Su ile karıştırdığınız sirkeyi bir sünger yardımıyla camlara uygulayıp gazete kağıdı ile kurulayın.

PASLANAN EŞYALARIN TEMİZLENMESİ
Kışın balkonunuzda paslanan metal masa ve sandalyelerinizi yeniden boyayarak daha temiz ve düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Üstelik halihazırdaki renklerinden sıkıldıysanız renklerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.


MUTFAK ALETLERİNİN TEMİZLENMESİ
Mikrodalga ve fırını yağ ve tozlardan arındırmak istiyorsanız yemek tuzu, karbonat ve su karışımı yaparak üzerine sürün ve birkaç saat bekleyin. Nemli bir bezle kurulayın.

Su ısıtıcısının içindeki kireci sökmek için içinde elma sirkeli suyu kaynatın. Sonra dört beş kez durulayın.

Çamaşır makinasının gözlerini temizlemek ve kireci gidermek için çamaşır makinesini ilk önce karbonat ve en sıcak programda çalıştırın. İkinci çalıştırmanızda 500 ml elma sirkesi ile yine boş olarak en sıcak programda çalıştırın.

ZEMİN DÖŞEMELERİNİN TEMİZLİĞİ

Halıların Temizlenmesi
Halı ve kilimlere bikarbonat serpiştirerek bir saat kadar bekleyin. Daha sonra elektrik süpürgesi ile serpiştirdiğiniz tozları toparlayın. Halının üzerindeki kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Halı yıkama makineniz yoksa sık kullandığınız alandaki halıları elinizle temizleyebilirsiniz. Halıları havalandırabileceğiniz bir alan varsa dış mekanda havalandırın. Zeminin koltuk altı ya da mobilya altında kalan kısımlarını tozlardan arındırın.


YATAK VE KANEPELERİN TEMİZLİĞİ
Yıkanabilir yorgan ve yastıkları narin programda deterjan talimatlarına uyarak yıkayabilirsiniz. Bu tarz eşyaların kuruması zor olduğundan radyatörlere yakın bir yerde kurutabilir ya da kurutma makinası kullanabilirsiniz.

Yatağın diğer yönünü çevirin ve elektrik süpürgesi ile tozları toparlayın.

Kanepenizin çıkarılır bir kılıfı varsa yastıklarıyla birlikte yıkayabilirsiniz.

Kanepenin kırlentlerin yıkadıktan sonra yerlerine rahatlıkla oturmasını istiyorsanız hafif nemli iken yerleştirin. Tam kurumasını beklediğiniz taktirde çok kabaracak ve yerlerine oturmayacaklardır.


AYDINLATMA, RADYATÖR VE DUVAR AKSESUARLARI
Abajur ve lamba başlıklarını nemli bir bezle temizleyin.

Elektrik anahtarlarının kapalı olduğundan emin olduktan sonra ampulleri sökerek nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Temizlik sonrası ampullerin hem ömrünü hem de aydınlatma oranını arttırmış olursunuz.

Radyatörlerin arkasını silmek için eski askı ve çoraplardan faydalanabilirsiniz. Eski bir çorabınızı askıya geçirerek elinizin ulaşamadığı yerlere ulaşabilirsiniz.

Duvara astığınız aksesuar ve çerçeveleri yerinden çıkarıp nemli bir bezle tozluklarını alın.


BANYO TEMİZLİĞİ
Lavaboları açmak için bir fincan karbonat ile sıcak sirkeyi lavabo ve küvet giderine boşaltın.

Limon suyuna batırdığınız bir bezi kireç lekesinin üzerinde yarım saat bırakırsanız kireç lekeleri çıkacaktır.

Karoların arasındaki dolguları temizlemek için sirke, karbonat ve çamaşır suyu karışımını kullanın. Bir fırçayı bu karışıma batırarak kirleri ovalayabilirsiniz.

Seramik karoları elma sirkesi ile silip kuruladığınız taktirde üzerlerinde harika bir parlaklık kalacaktır.

Klozetin içine bikarbonat serpiştirip beş on dakika kadar bekleyip bir fırça ile ovun. Böylece leke ve kirlerden kurtulabilirsiniz.

TEMİZLİKTE ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI
Sirke özellikle tıkanan gider borularını açmanızda ve kireç lekelerini çıkarmanızda birebir etkilidir. Ayrıca temizlediğiniz yerlerde (cam, halı ve seramik karolar gibi) parlaklık bırakır.

KARBONATIN TEMİZLİKTEKİ FAYDALARI
Karbonat evin bütün alınında temizlik için kullanabileceğiniz bir malzeme. Kötü kokuları ve pek çok lekeyi kolaylıkla çıkarmanızı sağlayacaktır.

AHŞAP ZEMİN DÖŞEMELERİ & AHŞAP YÜZEYLERİ CİLALAMAK İÇİN
Biraz limon ve zeytinyağını karıştırıp yüzeye uygulayın. Biraz bekledikten sonra hafif nemli bir bezle kurulayabilirsiniz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst