Televizyonu Kim İcat Etti

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Televizyonu Kim Bulmuştur

Hayatımızın vazgeçilmez parçalarından birisi televizyondur. Elektrikler kesilse ve televizyonsuz kalsak kendimizi boşlukta hissediyoruz. 20. yüzyılın çığır açan en büyük icatlarından biri olan televizyonun icadına önayak olan kişi İskoçyalı John Logie Baird’dir.

Televizyonu yapma hayaliyle yanıp tutuşan mucit ilk televizyonu maddi imkânları kısıtlı olduğu için bir lavabo ve çay tenekesiyle yaptı. Projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayarak üstünkörü bir düzenek geliştirdi. Çok büyük bir icat olarak görüldü ancak tamamen mekanik bir sistemle tasarlandığı için pek rağbet görmedi. Ancak Baird bu televizyondan görüntü almayı başarmıştır. Bu sebepten ötürü Baird televizyonun icadının dedesi olarak anılır.
televizyon
Daha sonra uzun bir dönem kullanılan ve halen kullandığımız tüplü (CRT) televizyonları ise Amerikan mucit Philo Taylor Farnsworth icat etmiştir. Katot Işınlı Tüp olarak bilinen bu teknoloji ekrandaki görüntüyü oluşturmak için yüzlerce ampul kullanmaktadır. CRT ekranlarında gördüğümüz küçük noktaların her birine piksel denir.

Kısaca, televizyonu icat etmeyi ilk düşünen ve bunu başaran kişi Logie Baird’dir. Ancak bunu dünyaya tanıtan ve daha sağlam temellere oturtan kişi Philo Taylor Farnsworth’dür. İki mucit de televizyonun bulucusu olarak anılır.

Günümüzde kullandığımız LCD televizyonların mucidi ise İsviçreli bilim adamı Martin Schadt'dır. LCD TV'ler günden güne yerini LED TV'lere bırakmaktadır.

Televizyonun mucitlerinden Baird 1946'da, Farnsworth ise 1971 yılında hayata gözlerini yummuştur.
 
Üst