Tehlike büyüyor

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
Tehlike büyüyor


Artık internette mailinize bakmak bile korsanların tehtidi altında gerçekleşiyor..Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, internete bağlı olan kullanıcıların sisteminin, bir siteye girsin ya da girmesin, mailini açsın ya da açmasın hackerler, siber korsanlar tarafından ele geçirilebileceğini ve kötü amaçlar için kullanabileceğini belirterek, bilgisayarda ciddi, bilinir, kuvvetli bir anti-virüs programının bulundurulmasının önemine işaret etti.

Murat Göçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaspersky’nin, virüslere
karşı en iyi ve hızlı çözümü ürettiğini ifade etti. "Bu bizim yolumuz ve stratejimiz. Testler de bizi doğruluyor. Biz çıkan tehditleri en kısa sürede çözüm üreten firma olarak ön plandayız" diyen Göçe, bunu bireysel ürünlerde çok net ortaya koyduklarını, kurumsal ürünlerde de gelecek yıl çıkacak yeni versiyonlarda bunu daha da güçlendireceklerini anlattı.

Her gün 50’ye yakın virüs ortaya çıktığını belirten Göçe, "Ürün farklılığını yaratan da çıkabilecek virüslere karşı en iyi çözümleri, en en çabuk sürede üretebilmek. Kaspersky virüse çözüm üretmede 1,5 saat ortalaması ile
dünyada birinci sırada. En yakın rakibin 4 saatlik bir ortalaması var" dedi.
İnternette aslı astarı olmayan bir sürü virüs dolaştığını ifade eden Göçe, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar, sadece spam üreticileri tarafından mail adreslerini toplamaya
yönelik virüsler. Genelde ’Bir virüs çıkacak, bilgisayarları çökertecek’ diye
açıklamalar yapılır. Bunlar aslı astarı olmayan haberler. Bunlara itibar
göstermemek gerekir. Çünkü virüs çıkmadan önce kimse bunun haberini vermez, o zaman virüs olmaktan çıkar. Dediğim gibi, 1,5 saatte çözüm üretiliyorsa gelebilecek bir virüs haberi alındığında çözümü çoktan üretilmiştir ve tehdit olmaktan çıkmıştır. ’Tekerlikli sandalye dağıtılıyor, bir milyon mail toplansın şöyle olacak, açlık çekenlere yardım’ gibi mailler de aynı kapsamdaki maillerdir."

Göçe, her forward edilen mailin spam göndericilerine yardım ettiğini
belirterek, "Bir maili dostlarınızla paylaşmak isterseniz, mailin içinde bulunan
adresleri silmeniz gerekiyor. Forward ettiğiniz insanları da gizli kısmına
koymalısınız ki bu mail bir başkasının eline geçtiği zaman kimler tarafından
paylaşılmış görmesin ve o adresleri alıp kullanmasın" diye konuştu.

FACEBOOK KULLANIMI

Teknolojinin önüne geçmenin mümkün olmadığını da vurgulayan Göçe,
facebook gibi yeniliklerin her gün çıkacağını ve insanların bilgilerinin
başkaları tarafından paylaşılacağını anlattı. Göçe, kullanıcının bilinçlendirilmesinin önemine işaret ederek, kullanıcının bilinçli şekilde yaklaşması halinde facebook gibi sitelerin iletişimi artırmak ve bilgi paylaşımı açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Göçe, "Facebook sayesinde hepimiz ilkokul arkadaşlarımızı, dostlarımızı bulduk.

’Facebook zararlı’ denilemez. Ama çok dikkatli olmalıyız. Kullanıcı bilinçli
olur, şifresini, çok özel bilgilerini, tehlikeli olabilecek bilgileri facebooka
koymazsa tehlikeli olacağını zannetmiyorum" görüşlerini dile getirdi.
Kaspersk Türkiye Genel Müdürü Göçe, facebookta yeni tehditler oluşturulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Tanıdığınız birisinden içinde bir link olan bir mail geliyor. Siz linke
tıkladığınızda facebook şifrenizi ele geçiriyor. O, facebooktan sizin diğer
tanıdıklarınıza el atıp kredi kartı bilgileri, kontör gibi şeyler almaya çalışıyor. Kullanıcı bilinçli olmalı. Arkadaşından bile gelse ’bu bana niye gelir’ diye düşünmeli ve irdelemeli. Kullanıcılar her gördüğü linke tıklamamalı. Bilinçli olup kendi tedbirlerimizi almalıyız."

"MAİL ADRESİNİZE SAHİP ÇIKIN"

Murat Göçe, e-mail adreslerinin ele geçirilmesinin zararlarına da
değinerek, şöyle devam etti: "Mailiniz ele geçirildiğinde, spamcılardan ilaç satışı ve ***** reklamı içeren mailler gelebilir. Daha da önemlisi sizi kandırmaya yönelik mailler gelebilir. Örneğin bir bankadan geliyor sanırsınız, aslında banka yollamamıştır, hackerın sitesine sizi yönlendirip banka şifrelerinizi almaya yönelik olabilir. Örneğin ’xbank.com.tr’ adresinden bir mail geldi görünür. Siz oraya tıklarsınız, aynen o bankanın internet sitesi gibi sayfa açılır. Siz kullanıcı isim ve şifresini girersiniz. Sonra gerçek banka isim ve şifrenizi hackerlara kaptırmış olursunuz. Mail adresimize sahip çıkmamız lazım. Mail adresi saklamanın mantığı da burada. Sizin ya da dostlarınızın mail adresleri ne kadar çok ortalıkta dolaşırsa aynı amaçla kullanılma ihtimali artıyor."

ANTİ-VİRÜS PROGRAMININ ÖNEMİ

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Göçe, eskiden internete fazla girmeyen ya da bilmediği mailleri açmayan insanların tehlike olmadığını, şimdi olayların
değiştiğini anlattı. Günümüzde bir şekilde internete bağlı olan kullanıcıların,
ister bir siteye girsin ya da girmesin, mailini açsın ya da açmasın haberi
olmadan direkt hackerler tarafından sisteminin ele geçirilebildiğini vurgulayan
Göçe, şunları kaydetti:

"Böylece hacker sisteminizi herhangi bir amaçla kullanabilir. Oradan spam
mailler yollayabilir, *****, uyuşturucu veya çocuk *****su ticareti yapabilir ve sizin haberiniz olmaz. Biz bunlara zombi sistemler diyoruz. Bir gün de bir polis kapınıza dayanıp ’Çocuk *****su satıyorsunuz’ diyebilir. Ya da bir banka hack edilebilir, bütün paralar alınabilir ve suçlu siz olabilirsiniz, bir anda hiç haberiniz olmadan. Bu hemen herkesin başına gelebilecek bir tehlike. Buradan çıkacak sonuç şu; bireysel olarak internete bağlanan her sistemin kendi tedbirini alması gerekiyor. Yani ’Bana bir şey olmaz. Ben hiç bir yere girmiyorum, bilmediğim mailleri açmıyorum’ demek yeterli değil. Birilerine alet olma tehlikesi var. Dolayısıyla ciddi, bilinir, kuvvetli bir antivirüs programı sisteminizde bulundurmanız gerekiyor."
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
93B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst