Tebeşir neden yapılır?

Ömer
Yönetici
Tebeşir nedir? nasıl yapılır?

Birbirine gevşek bir şekilde bağlanmış olarak bulunan çok ince toz halindeki bir çeşit kireç taşı. Kireç taşı kalsiyum karbonat mineralidir. Tebeşir, kalsiyum karbonatla birlikte silis tanecikleri, çakmak taşı tozu ve az miktarda da balçık mineralleri içerir.
tebesir.jpg
Milyonlarca sene önce deniz diplerinde birikmiş olan foraminifere ve coccolith gibi mini mikroorganizmaların kabuklarıdır. Avrupa'da Fransa, İngiltere ve İsveç'te, Kuzey Amerika'da da Alabama ve Teksas'ta bol miktarda tebeşir bulunmaktadır.

Saflaştırıldıktan sonra portlant çimento yapımında ve dezenfektan olarak kullanılır. İşlendikten sonra tebeşirin pudra haline getirilmesiyle kullanım alanı daha da genişlemiştir. Pudra halindeki tebeşir, lastik, kağıt, cam macunu, muhtelif kozmetik, seramik, diş macunu marley gibi birçok yerde dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Okullarda kullanılan tebeşir ise tam olarak doğal tebeşirden yapılmamaktadır. Bunlar çok ince tebeşir tozunun, renk maddeleri ve suda eriyen yapıştırıcılarla karıştırıldıktan sonra kalıplara dökülerek elde edilmiş bir türüdür. Amerika'da tozsuz tebeşirler yapılmıştır. Ülkemizde ise 1982 yılında ilk defa Türkiye Gazetesi tesislerinde üretilmiştir. Bunların içine birtakım zehirli olmayan maddeler karıştırıldıktan sonra kağıt kalıplara dökülmekte ve bu şekilde tozsuz tebeşir elde edilmektedir.

Metal ve taş üzerine yazı yazmak için kullanılmakta olan tebeşirler bal mumu, sabun, reçine ve lamba karasından imal edilmektedirler.

Bu yazı harbiforum.net için özel olarak yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst