TBMM'de eğitim raporu: Öğretmenlerin yüzde 30'u sopalı

agent force Harbi Aktif Üye
TBMM'de eğitim raporu: Öğretmenlerin yüzde 30'u sopalı

Eğitim Sen'in, TBMM Gençler ve Çocuklar Arasındaki Artan Şiddet Eğilimlerini ve Okullarda Yaşanan Şiddet Olaylarını Araştırma Komisyonu'na sunduğu ve 711 okulda yapılan araştırma sonucunda hazırlanan rapora göre, okulların yüzde 40'ında dayak olayları yaşanıyor, öğretmenlerin yüzde 30'u sopa ile dolaşıyor.
Eğitim-Sen'in yedi bölgedeki 30 ilde gerçekleştirdiği araştırmanın çarpıcı sonuçları şu şekilde sıralanıyor:
Okulların yüzde 41'inde teneffüslerde çocuklar zorunlu olarak bahçeye çıkarılıyor. Marmara'da araştırmaya katılan okulların tümünde öğrenciler sıraya sokularak içeriye alınıyor ve giriş-çıkışlarda zil çalınıyor. Diğer bölgelerde de zil uygulamasını kullanan okulların oranı yüzde 95'ten aşağı inmiyor.
- Giyim-kuşam denetimi ve üst-baş, sigara araması 711 okuldan 690'ında yapılıyor.
- Okulların yüzde 40'ında öğretmen dayağı var. Marmara ve Doğu Anadolu'da yüzde 20 oranında saç kesme cezası uygulanıyor.
- Okulların yüzde 66.80'inde idareciler, yüzde 73.40'ında öğretmenler öğrencileri azarlıyor, idareci ve öğretmenler yüzde 30 oranında okulda sopayla dolaşıyor.
- İdarecilerin dayak atma oranı ise yüzde 28.40.

AKDENİZ DAYAKTA 1. SIRADA
- Öğretmen dayağına en çok yüzde 49 ile Akdeniz ve yüzde 46.5 ile Doğu Anadolu'da rastlanıyor. Marmara'da öğretmenlerin yüzde 37.5'i şiddete başvururken, yüzde 29'la İç Anadolu'daki öğretmenler şiddete en az başvuranlar.
- Okulların yüzde 17.91'inde öğrenciler, öğretmen ve idarecilere yönelik tehdit ve saldırıda bulunuyor, yüzde 30.86'sında öğretmenin yüzüne karşı hakaret ediliyor, yüzde 15.30'unda bıçaklı ve silahlı saldırı görülüyor.
- Her 100 okuldan altısında uyuşturucu olayları yaşanıyor.
- Katkı payı, en fazla öğrenci başına yıllık 15 milyon 735 bin lirayla Akdeniz Bölgesi'nde toplanırken, Marmara'da 14 milyon 421 bin lira toplanıyor. Öğrenci başına 2 milyon lirayla en az katkı payı alınan bölge Güneydoğu.

HERKES KÜFÜR EDİYOR
-Okulların yüzde 91.45'inde öğrenciler yalan söylüyor, yüzde 94.85'inde birbirine küfrediyor, yüzde 87.45'inde birbirini dövüyor, yüzde 81.11'inde okuldan kaçıyor. Bu olaylara en sık Karadeniz ve Güneydoğu'da rastlanıyor.