Taşımalı eğitime yüklü fatura

Ömer
Yönetici
Taşımalı eğitime yüklü fatura

Malatya’da kırsal kesimdeki okul alt yapısı yetersiz olan yerleşim birimlerinden 95 merkeze taşınan 8 bin 998 öğrencinin yıllık maliyeti 7 milyon 718 bin 833 YTL tutunca Milli Eğitim Bakanlığı taşımalı eğitimin azaltılmasını istedi.

Malatya’da kırsal kesimdeki okul alt yapısı yetersiz olan yerleşim birimlerinden 95 merkeze taşınan 8 bin 998 öğrencinin yıllık maliyeti 7 milyon 718 bin 833 YTL tutunca Milli Eğitim Bakanlığı taşımalı eğitimin azaltılmasını istedi.

Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, yaptığı açıklamada, il genelinde 8 bin 998 öğrenciyi taşımalı sistemle kent merkezindeki ilköğretim okullarına ve ilçelerdeki yatılı ilköğretim bölge okullarına taşıdıklarını, bu öğrencilerden 8 bin 635’ine öğle yemeği verdiklerini söyledi.

Öğrencilere öğle yemeği olarak sıcak yemek, kuru gıda ve meyve suyu verdiklerini belirten Bulut, şöyle konuştu:
"Taşımalı eğitimin bize maliyeti 5 milyon 51 bin 296 YTL. Ayrıca öğrencilere verdiğimiz yemeğin maliyeti de 2 milyon 666 bin 737 YTL. Taşımalı eğitimin böylece toplam maliyeti 7 milyon 718 bin 833 YTL oluyor. Eğitim öğretim döneminin başından itibaren taşımalı eğitim için 2 milyon 48 bin 581 YTL, yemek için 1 milyon 84 bin 744 YTL harcadık.
Yıl sonuna kadar periyodik olarak böyle devam ederse ödenek noktasında ciddi bir sıkıntı yaşamayacağız."

Bir sonraki eğitim öğretim döneminin planını mart ayında yaptıklarını anlatan Bulut, plan komisyonunda hazırlanan raporun Bakanlığa sunulduğunu dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in, 2007 yılının kasım ayında Malatya’ya geldiğini hatırlatan Bulut, "Sayın Bakanımız, 7 Kasım 2007’de yaptığımız değerlendirme toplantısında, çok fazla öğrenci taşıdığımızı ve bu sayıyı asgariye indirmemiz gerektiğini söyledi.

Bakanlığa bir öğrencinin yıllık taşımalı maliyeti 561 bin 38 YTL, yıllık yemek maliyeti de 308 bin 83 YTL. Öte taraftan 12 ilçemizde 7 yatılı ilköğretim bölge okulumuz var. Taşımalı eğitim yaptığımız, 12 ilçede yatılı ilköğretim bölge okulları yarı kapasite ile çalışırken, öğrenci velileri yatılı ilköğretim bölge okullarına sıcak bakmıyor" dedi.

YATILI İLKÖĞRETİM BÖLGE OKULLARININ ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLDİ
Gelecek eğitim öğretim döneminde taşımayı azaltmaları gerektiğine dikkati çeken Bulut, şöyle devam etti:
"Öğrenci velilerimizin sıcak bakmamalarına rağmen yatılı ilköğretim bölge okullarımız her türlü imkana sahip. Okullarımızda koğuş sisteminden oda sistemine, hamam sisteminden duşa sistemine geçildi.
Kaloriferleri sürekli yanıyor. Personel sıkıntısı yok. Öğrencilerimizi buraya yönlendirmemiz gerekiyor."

Yatılı ilköğretim bölge okullarının ücretsiz olduğuna işaret eden Bulut, taşımalı eğitimle, eğitimine devam eden öğrencilerin yüzde 30 oranında azaltılması gerektiğini, kent merkezinde yatılı ilköğretim bölge okulu olmadığı için kente taşınan öğrencilerde değil ilçelere taşınan öğrencilerde azaltmaya gideceklerini kaydetti.

Son düzenleme:
agent force Harbi Aktif Üye
Rakamlara bakınca ne kadar yüklü bir fatura olduğu aşikar. Eğitimde hala bazı sorunları aşabilmiş değiliz. Taşımalımı yoksa yatılımı daha verimli? Üzerinde ciddi ciddi düşünülmesi gereken ve çözüm üretilmesi gereken bir problem. Bu problem şu an için sonuçlarını vermediğinden ortaya çıkabilecek sorunlar görülememektedir. Ama sanırım ki sistem meyvelerini vermeye başladığında meyvelerin çürük mü sağlam mı olduğunu göreceğiz.