Sürdürülebilirlik Nedir?

pinkdream Yeni Üye
Bilmiyorum kaç kişinin sürdürülebilirlikten haberi var veya ne olduğunu biliyor ama son zamanlarda üzerine çok düşülen çok dikkat edilmesi gerekilen bir konu. Wikipedia tanımını ekliyorum.

Sürdürülebilirlik daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir. Ekoloji bilimindeki anlamı ise biyolojik sistemlerin çeşitliliğinin ve üretkenliğinin devamlılığının sağlanmasıdır. Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı tanımına göre: "İnsanlık, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir."
Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltme çabalarını, çevreyi ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak gerçekleştirme yöntemidir.

Bu konuda bizlere ve global firmalara büyük iş düşüyor. Mesela dünya devi şirketlerden PepsiCo’nun Türkiye’de bu konu üzerine de çalışmalar yapan Ar-ge merkezi var ve çalışmalarıyla bir çok ödül almış. Yaptığı çalışmalardan bildiklerim. Atık su arıtma tesislerinden gelen sularda balık yetiştirilebildiği ve marketlerde de yeşil soğutucular kullandıkları bu sayede doğal dengeyi koruyarak binlerce ağaç ve enerji tasarrufu sağlıyorlarmış.
Sizlerin bu konuda fikirlerini de merak ediyorum kişisel olarak neler yapabiliriz mesela?