Süleyman Soylu Ak Parti'ye geçiyor

mahir Harbi Aktif Üye
Süleyman Soylu Ak Parti'ye geçiyor

Eski Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun AK Parti'ye katılacağı kesinleşti.

Dün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Soylu, 1 saat 20 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmede mutabakat sağlandı. Süleyman Soylu, görüşmeden sonra yaptığı yazılı açıklamada, "AK Parti'nin ve milletin emrinde olduğunu" bildirdi. Soylu'nun katılımı 30 Eylül'deki kongrenin öncesinde gerçekleşecek. Önümüzdeki 10-15 günlük sürede katılım için de bir organizasyon düzenlenmesi bekleniyor. Başbakan Erdoğan, önceki gün bir televizyon programında, partiye yeni isimlerin katılabileceğini söylemişti. Bir soru üzerine de HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve eski Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu'yla da bir araya geleceğini açıklamıştı. Görüşmelerden ilki dün Haliç Kongre Mer-kezi'nde gerçekleşti.

Demokrat Parti Eski Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun AK Parti'ye katılacağı kesinleşti. Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Haliç Kongre Merkezi'nde 1 saat 20 dakikalık bir görüşme yapan Soylu, bundan sonraki siyasi hayatına AK Parti çatısı altında devam edecek. Soylu görüşmeden sonra yaptığı yazılı açıklamada AK Parti ve milletin emrinde olduğunu Erdoğan'a ilettiğini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın davetinin samimi ve içten olduğunu kaydeden Soylu, "Ortaya konulan siyaset vizyonu, bizim için de milletimize hizmet etme imkânı sunmaktadır." dedi.

Kongre beklenmeden önümüzdeki günlerde bir tören yapılarak Soylu'nun AK Parti'ye katılımı gerçekleşecek. Aynı törende Numan Kurtulmuş'un da AK Parti'ye katılacağı aktarılıyor. İki ismin partide hangi göreve getirileceği ise kongrenin ardından belli olacak. Erdoğan ile Soylu'nun görüşmesinde dış politika başta olmak üzere ülke meselelerinin ele alındığı öğrenildi. Başbakan'ın, önümüzdeki döneme ait projelerini ve siyaset vizyonunu paylaştığı, Soylu'nun da Başbakan'a, davetten duyduğu memnuniyeti ilettiği belirtildi.

Uzun yıllar merkez sağ çizgide siyaset yapan Süleyman Soylu, Mehmet Ağar'ın genel başkanlıktan ayrılmasının ardından DP'nin genel başkanı oldu. Bu süreçte beyaz yürüyüş başlatarak Anadolu'yu adım adım dolaştı. 2009'daki yerel seçimlerde beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 3,8 oy aldı. Tabanın kalması yönündeki baskısına rağmen kendisini başarısız bularak genel başkanlıktan istifa etti. Ancak siyasetin içinde olmaya devam eden Soylu, 2010'daki 12 Eylül referandumunda adeta 'tek kişilik parti' gibi çalıştı. 12 Eylül referandumunun Türkiye için önemini anlatan Soylu, yüzde 58'lik 'evet' oyunda önemli bir rol oynadı. Soylu'nun yaklaşık 3-4 ay önce de Başbakan Erdoğan'dan 'beraber siyaset yapma' teklifi aldığı medyaya yansımıştı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Üst