Soğuk İçince Diş Sızlaması Nedenleri?

mahir Harbi Aktif Üye
Neden soğuk bir şey içince dişlerimiz sızlar?

Soğuk bir şey içtiğimizde veya yediğimizde dişlerimizin sızlamasının diş hassasiyeti rahatsızlığına düştüğümüzün bir göstergesidir. Diş hekimi Hacer Alireisoğlu bu konuda bir takım açıklamalar yaptı. Alireisoğlu, "Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık, özellikle diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyiyle ilişkilidir." dedi.
dis-sizlamasi.jpg

Dt. Hacer Alireisoğlu, halk arasında 'kamaşma' olarak bilinen diş hassasiyetinin sıcak, soğuk, şekerli ve ekşi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinde görüldüğünü belirtti. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlığın diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyiyle ilişkili olduğunu vurgulayan Alireisoğlu, "Diş gıcırdatma sonrası birbirine sürtünen dişlerin mine tabakasındaki aşınma, hassasiyetin bir diğer sebebidir. Bunun gereğinden fazla bastırarak dişleri fırçalamak, diş hassasiyetinin en önemli sebeplerinden biridir. Asitli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de diş hassasiyetine neden olabilir. Dişin ağız içinde görünür kısmı "mine" denilen koruyucu bir diş tabakasıyla çevrilidir. Hemen altında bulunan "dentin", mikroskobik olarak görünebilen kanalcıklardan oluşmaktadır. Diş dış yüzeyinden başlayarak dişin ortasındaki sinire kadar uzanan bu kanallar sıvı ile doludur. Diş minesi zayıflamış olan dişlerde sıcak, soğuk, ekşi, tatlı yiyecek ve içeceklerden sonra hareket eden bu sıvı, diş sinirinde hissedilir ve sızlamaya neden olur. Ayrıca dişin kök yüzeyi koruyucu olan mine tabakasına göre oldukça yumuşak olan sement tabakasıyla çevrilidir. Diş dışında diş plakları, kırık ve çürük dişler, piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri de diş hassasiyetine neden olabilir." ifadelerini kullandı.

Alireisoğlu, diş hassasiyeti olanların dikkat etmesi gerekenleri de şöyle sıraladı: "Öncelikle ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Dişin sert tabakasına zarar vermemek için yumuşak kıllı fırça kullanabilir. Çok kuvvet uygulayarak diş fırçalayan kişiler, daha az kullandıkları elleriyle diş fırçalayabilirler ( Örneğin sağ elini kullanan kişi fırçalarken sol elini kullanabilir ).Hassasiyet giderici macunlar, florlu diş bakım ürünleri düzenli kullanıldığında hassasiyete iyi gelebilir. Fazla asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında dondurma ve soğuk içeceklerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır."
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
azizmahmud
A
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst