SMS'le dinleniyor olabilirsiniz

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
SMS'le dinleniyor olabilirsiniz


Cep telefonuna atılan SMS programı ile telefon dinlenmeye alınabilir.70 bin kişi dinleniyor
TBMM Telekulak Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, Türkiye’de 70 bin kişinin telefon görüşmelerinin kayda alındığını açıkladı.

Kimsenin ruhu duymaz
Tarama dinlemesi, yani herhangi bir sözcük girerek teknik dinleme yapmadıklarını kaydeden Şimşek, “Dinlenen telefonda cızırtı olmaz. Kimse dinlendiğini anlamaz” diye konuştu.

Canlı yayından farksız
Şimşek’in en ilginç açıklaması, ‘Cep telefonuna atılan SMS programı ile telefon dinlenmeye alınabilir’oldu. Şimşek, “Kapalı telefondan açıkmış gibi kayıt yapılır” dedi.

Kısa mesajla tuzak
“70 bin kişi izinle dinleniyor”diyen Telekomünikasyon İletişim Başkanı Şimşek, atılan bir SMS programı ile cep telefonunun takibe alındığı uyarısında bulundu

Mahkeme dosyalarından Meclis komisyonlarına kadar taşınan ’telekulak’olayıyla ilgili şok açıklama: Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, cep telefonlarının atılan bir SMS ile kolayca dinlenebileceğini bildirdi. Şimşek, CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın dinlendiği iddiası üzerine kurulan TBMM Telekulak Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi. Şimşek, “Önder Sav olayında bizden sadece belirtilen tarihte görüşme yapılıp yapılmadığı soruldu. Biz de görüşme kaydını bildirdik. Bizden teknik bir analiz istenmedi. Onun bir ortam dinlemesi mi olduğunu, yönlendirme mi olduğunu, üçüncü bir görüşmeyle çakışma olmadıkça bilemeyiz” diye konuştu.

Kimse anlamaz
Türkiye’de yaklaşık 70 bin kişinin telefon görüşmelerinin mahkeme kararıyla kayda alındığını bildiren Şimşek, “Kesinlikle önleme-tarama dinlemesi yapmıyoruz. Yani herhangi bir sözcük girerek teknik dinleme olayı bizde yok. Cep telefonuna atılan bir SMS programı ile telefon dinlemeye alınabilir. Telefon açıkmış ve sanki o kadar süre konuşulmuş gibi görünür. Bunun kaydı bizde ve servis şirketlerinde olur” dedi. Meclis Araştırma Komisyonu’na bilgi verirken dinlenen telefonlarla ilgili halk arasındaki yaygın bir kanıyı da yıkan Şimşek, “Dinlenen telefonda cızırtı olmaz. Kimse dinlendiğini anlamaz” bilgisini verdi.

Ortam dinlemesi iddialarına yalanlama
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), TİB Başkanı Fethi Şimşek’in Meclis Komisyonuna verdiği beyanatlara dayandırılarak yapılan “Emniyet Ortam Dinlemesi Yapıyor” haberlerinin gerçekle ilgisi olmadığını bildirdi. TİB’den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın organlarında “Emniyet ortam dinlemesi yapıyor, mobil dinleme cihazları olduğunu duyuyoruz” şeklinde haberlerin yer aldığı belirtildi. Açıklamada, haberler incelendiğinde, TİB Başkanı Fethi Şimşek’in “TBMM CHP Genel Sekreteri’nin yasa dışı dinlenildiği iddiasının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Komisyonu’nda verdiği beyanatlara dayandırıldığının görüldüğü kaydedilerek, ” Bu hususun gerçekle ilgisi yoktur “ denildi.

Meclis’te telekulak tartışması
CHP ve MHP milletvekilleri, Türkiye’de iletişim güvenliğinin olmadığı ve telefonların dinlendiğini öne sürdü. Meclis Genel Kurulu’nda elektronik haberleşme yasasının görüşmeleri sırasında telekulak tartışması yaşandı. CHP milletvekili Tacidar Seyhan “Bize gelen mailler, bizden önce okunuyor, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bunu denetleyemiyor ” iddiasını dile getirdi. MHP’li Hasan Özdemir’in ise “Hiçbir iletişim aracı güvenli değil, herkes telefonlarının yaygın olarak dinlendiği kanısında. Hakim kararı olmadan da telefonlar dinleniyor” demesi üzerine Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, bunun doğru olmadığını söyledi. Yasal olarak dinleme sayısının ise 70 bin olduğunu kaydeden Eroğlu “Kati olarak hükümetimizin hakim kararı olmadan dinleme yapması söz konusu değil. Varsa ortaya koyun, takibini yapalım” dedi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Üst