Smoothie: Serinletici ve sağlıklı

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Sıcaklar bastırırken 'ne içsek de şöyle serinlesek' diye düşünürken aldığımız kalorilere de dikkat etmemiz gerekiyor. Bu noktada imdadımıza smoothie'ler yetişiyor!

Sıcak günlerde serinlemek için hafif ve sağlıklı bir içecek arıyorsanız size önerimiz smoothie olacak. Yoğurt ya da sütle taze meyvelerin blender’dan geçirilmesiyle hazırlanan bu leziz karışımı diyet yapanlar da aaaifle içebiliyor.

Malum sıcaklıklar arttıkça ‘Ne içsem de serinlesem’ diye düşünüp duruyoruz. Buz gibi içecekler, dondurmalar derken işte tam da bu noktada sizi serinleten ve tekrar tekrar içmek isteyeceğiniz bir şeyden bahsetmek istiyoruz: Smoothie!

Dondurmayı veya yoğurdu içecek kıvamında hazırlayıp evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz bir lezzet bu. Bu kıvamı koyu içecek serinletici olmasının dışında, besin değeri açısından da zengin.

Amerika’da son trend sağlıklı beslenme adına smoothie içmek. Meyve dışında kullandığınız malzemenin yağsız olanlarını kullanırsanız günlük vitamin gereksiniminizi karşılarken, formunuzu da korumanızda size yardımcı olacaktır. Ayrıca kilo problemi olanlara hatırlatmak isterim ki oldukça tok tutar.

ŞEKER YERİNE BAL KATIN

Bugün evinizde de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bazı tarifler vermek istiyoruz. Smoothie hazırlamak için tek gerekli şey iyi bir blender! Malzeme olarak ise meyve, tatlandırıcı olarak ise şeker yerine bal veya pekmez, kıvam için de dondurma veya yoğurt hiçbiri yoksa o zaman sütle buz gerekli. Tercihler ise tamamen size kalmış. Bizim favorimiz kesinlikle yoğurtla hazırlanan smoothieler.

Dilediğiniz meyveyi, dondurma veya yoğurtla çırptınız mı içeceğiniz hazır! Verdiğimiz tariflerin dışına rahatlıkla çıkabilirsiniz. Sevmediğiniz bir malzemeyi başka bir meyveyle değiştirebilir ya da tamamen kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz. Ancak küçük bir hatırlatma: Smoothie’nizde mutlaka mevsim meyvelerini kullanın.

HAZIRLAMASI ÇOK KOLAY

Tarifler büyük boy tek bir bardak için...

Zaten bu içeceğe de şöyle kocaman bir bardak yakışır! Malzemelerdeki meyvelerin kabuklarını soyup dilimleyin. Blender’a kat kat yerleştirin. Örneğin bir kat bir meyveyi, üzerine dondurmayı, arkasından başka bir meyveyi...

En üste sıvı olan malzemeyi ekleyin ve blender’in çırpma düğmesine basın. Yaklaşık yarım dakikada tüm malzeme tamamen birbirine karışıp pürüzsüz olana kadar çırpın. Karıştırma işlemini bitirdiğinizde üzerinde de nefis bir köpük oluşacaktır. Hızlı bir şekilde bardağınıza aktarıp afiyetle için.

Son olarak birkaç küçük öneri:

Kullanacağınız meyvelerin ham olmamasına dikkat edin. Meyve suyu ilave etmeniz gerekiyorsa, hazır paket meyve suları kullanmak yerine katı meyve sıkacağında taze olarak sıkıp kullanın. Smoothie’de kullanacağınız meyveleri bir gece önce buzluğa koyabilirsiniz. Bardaklarınızı da buzlukta bekletebilirsiniz.

Kahvaltı saati için Muzlu smoothie
1 adet muz
1 adet şeftali
1 yemek kaşığı fındık ezmesi
2 top dondurma
1/4 bardak süt

Pembe smoothie
Yarım bardak çilek
1/4 bardak frambuaz
4 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı pekmez

Akşamüzeri aaafi Havuç smoothie
2 adet havuç l 1/4 zencefil
1 adet elma (Bu meyveleri katı meyve sıkacağından geçirip suyunu sıkın)
2 yemek kaşığı yoğurt
Yarım ananas
2 top dondurma

Ananaslı smoothie
4 dilim ananas
2 dilim kavun
2 top dondurma
1 yemek kaşığı bal

Elmalı ve şeftalili smoothie
1 adet elma
2 şeftali
2 top dondurma
3 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı tarçınYemek veya yemek sonrası Portakallı smoothie
1 kabuksuz portakal
1/4 bardak soğuk beyaz şarap
Yarım bardak buz
50 ml krema
Yarım ananas
Bir top kaymaklı dondurma

Ferahlamak için Naneli smoothie
1 avuç nane yaprağı
4 adet kivi
1 adet elma
2 yemek kaşığı yoğurt
1 top dondurma
1/4 bardak buz


Karışık meyveli smoothie
3-4 adet kayısı
6-7 adet çilek
1 adet muz
1 adet elma
Yarım bardak yoğurt
8-9 adet küp buz
1 yemek kaşığı bal

Kahve niyetine
3 top dondurma
1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
1 muz
1/4 bardak yağsız süt
Bir avuç buz
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst